fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  10 tipov – čo nevynechať pri návšteve Ubudu

Nie nadarmo sa hovorí, že Ubud je kultúrne centrum Bali. Jeho návšteva vás naozaj chytí za srdce a naladí na tu správnu duchovnú “vlnu”. Turisti tu prichádzajú od pobrežia aby navštívili chrámy, umelecké galérie či predstavenie pravých bálijských tancov.
Doporučujem navštíviť toto mestečko hneď na začiatku vašej cesty po Bali. Zoznámite sa s miestnou kultúrou a zo zoznamu TOP miest na Bali si môžete po návšteve Ubudu odškrtnúť hneď niekoľko. Počas našeho cestovania sme strávili v Ubude iba 2 dni a veľmi nás mrzelo, keď sme museli odísť. Toľko sme toho nestihli, do budúcna aspoň budeme vedieť, že na Ubud potrebujeme minimálne 4 noci. Ak plánujete v najbližšej dobe cestu do Ubudu určite sa vám budú hodiť tipy na miesta a atrakcie, ktoré stoja za návštevu.

1. Nenechajte si ujsť ryžové terasy Jatiluwih

120

Najkrajšie a rozlohovo najväčšie ryžové terasy Jatiluwih sú právom zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Rozlohou zaberajú až 638 ha a ideálny čas na ich návštevu je po období dažďov, kedy sú polia krásne sýto zelené. Tento výlet si časovo dobre vopred naplánujte, aby ste nedopadli ako my – viac TU. Od Ubudu sú vzdialené zhruba 41 Km, takže počítajte s 1,5 hodinovou jazdou. Po príchode k ryžovým terasám zaplatíte vstupné 15 000 Rp/1 € a potom sa môžete nerušene prechádzať medzi ryžovými poliami tak dlho ako uznáte za vhodné. Fotky ryžových terás Jatiluwih si môžete pozrieť TU. 

My sme návštevu ryžových polí Jatiluwih prespali a domáci nám poradili plán B – ryžové terasy u dedinky Tegallalang. Aj napriek tomu, že sme u nich strávili iba pár minút ten pohľad stál naozaj za to. Keby sme navštívili rýžové polia ešte v čase, keď svietilo slnko zelená farba by žiarila ešte viac.

TIP! Pokiaľ máte možnosť doprajte si ubytovanie s výhľadom na rýžové terasy, bude to stáť za to!

2. Choďte na nočný výstup na aktívnu sopku Gunung Batur 

sopka

V Ubude máte možnosť zaplatiť si nočný výstup na sopku Gunung Batur (1717 m). Najlacnejšiu ponuku sme našli za 16 €/osobu – kontakt na obchodík  Tunjungsuci7@yahoo.com, +62 82 236 293 318.
Výstup na sopku je možný iba so sprievodcom. Vyzdvihli nás spolu s ďalšími turistami o 2 ráno a súčasťou ceny boli aj skromné raňajky, desiata a teplé kakao na vrchole sopky. Aj keď to znie veľmi dobrodružne, osobne som bola sklamaná z veľkého počtu turistov a tvoriacej sa “kolóny” pri výstupe aj zostupe. Napriek tomu má celý výlet svoje čaro a odmenou vám bude nádherný východ slnka. Dobrá rada na zlato – zoberte si naozaj teplé oblečenie, pretože úplne hore je neuveriteľná zima a žabky nechajte prosím vás doma. Ďakujem.

TIP! Pokiaľ patríte medzi väčších dobrodruhov, môžete sa vybrať na tú najvyššiu sopku na Bali – Gunung Agung, ktorá má 3142 m. 

Viac o našom výstupe na sopku Gunung Batur sa dočítate TU.

3. Návštívte Sacred Monkey Forest (Opičí prales)

1

Návšteva opičieho pralesa stojí za to. Ako by to bolo, keby ste z Bali odišli bez jedinej fotky opice alebo nejakého zážitku s ňou? Požičajte si skúter a u parku môžete byť už za pár minút (cesta od Ubud Market trvá iba 4 minúty). Vstupné je 30 000 Rp/ 2 €a park je naozaj malý, takže návšteva nie je nadlho. V kľude si ho môžete prejsť bez toho aby ste sa ponáhľali, že vám niečo unikne. Určite sa vám bude hodiť prečítať si tabuľu pravidiel ako sa správať k opiciam a v prípade, že by ste si s nimi nevedeli dať rady sú tam pracovníci parku. ktorí vám určite radi pomôžu.

Na záver už len dodám nech si schováte naozaj všetky cennosti, aby ste nedopadli ako ja. 

Viac o našej návšteve Monkey forest sa dočítate TU.

4. Zájdite nakúpiť na Ubud Traditional Art Market

trad

Pokiaľ chcete na Bali niečo výhodne nakúpiť, tak ste na správnom mieste! Umelci tu predávajú svoje sochy, obrazy, kľúčenky, kožené tašky, oblečenie a mnoho ďalších vecí. Zoberte si potrebnú hotovosť, dobrú náladu a u všetkého zjednávajte!

Adresa: Jalan Raya and Monkey Forest Road, Ubud

5. Načerpajte pozitívnu energiu v chráme Pura Saraswati 

pura saras

Pri návšteve Bali by ste určite nemali vynechať minimálne jednu návštevu chrámu. Je ich tu hromada a v Ubude je turistami obľúbený chrám Pura Saraswati, postavený na počesť bohyne Saraswatu. Od ostatných chrámov sa líši vodnou zahradou, ktorá lemuje cestu k nemu. Stojí za to ho vidieť a navyše vstup je zdarma.

Adresa: Jalan Raya, Ubud

6. Pozrite si vystúpenie tradičných Bálijských tancov

5767976402_3f62353fe3_b

Pokiaľ chcete spoznať miestnu kultúru ešte viac, tak bežte na predstavenie Balijských tradičných tancov. V Ubude dominuje tanec “kecak”, ktorý trvá zhruba 1,5 hodiny a tanečníci ho tancujú vo farebných kostýmoc a maskách, do toho hrá niekoľko mužov na rôzne brondzové bicie nástroje.

TIP! V Ubude je každý večer o 7.30 vystúpenie Balijských tancov na Ubud Palace, ktorý sa nachádza na ulici Jalan Raya. Cena sa pohybuje okolo 80 000 Rp/5.50 €

7. Doprajte si relax a zájdite na výbornú masáž

ID-100140464

Bali je známe nielen krásnou prírodou a chrámami, ale tiež výbornými masážami. Nájdite si čas a na nejakú si určite zájdite. V meste s mystickou atmosférou akú ma Ubud je masáž priam žiadaná. Krásne vás uvoľní a pripraví vaše telo na cestovanie v nasledujúcich dňoch. Cena za hodinovú masáž celého tela sa v Ubude sa pohybuje medzi 10-15 €.

TIP! Zájdite na masáž do ReflexolofyBali, ktoré sa nachádza v centre Ubudu – ulica Jln. Dewi Sita. Cena za hodinovú masáž je 12 €.
Alebo do BaliBotanica na adrese Jl Raya Sanggingan – 10 minút jazdy od Ubud Palace. Cena za hodinovú balíjskú masáž sa pohybuje okolo 10 €.

7. Cvičte jógu a meditujte

6090081712_1e2dbebc82_b

Okolie Ubudu tvorí nádherná zelená príroda, ktorá je stvorená pre meditáciu a cvičenie jógy. Ak patríte medzi tú skupinu ľudí, ktorá meditáciu či cvičenie jógy nikdy neskúsila nenašli by ste lepšie miesto, kde to skúsiť prvý krát. V Ubude nájdete niekoľko centier na jógu či meditáciu, ale môže vám vystačiť aj príroda či záhrada vo vašom ubytovaní. Práve ubytovanie môže byť vašou oázou pokoja, kde uniknete pred ruchom ulíc Ubudu a nájdete svoj pokoj – vyberajte teda bývanie pozorne!

TIP! Zájdite na jógu do Ubud Yoga House – cvičí sa na terase s výhľadom na rýžové polia. Cena za hodinu jógy sa pohybuje okolo 7 €
Adresa: Jl. Subak Sokwayah, Ubud

8. Urobte si prechádzku do Campuhan Ridge

15003626368_c1add0271a_k

Kúsok od centra Ubudu sa dostanete na krásne a pokojné miesto Campunhan Ridge, ktoré je ideálne na precházky. Doporučujem ho navštíviť buď skoro ráno o 7.00 alebo až večer pred západom slnka, inak by prechádzka v tom teple počas dňa nemusela byť až tak príjemná. Kráčate po chodníku v miernom teréne a celá trasa trvá zhruba 2-3 Km. Na konci tejto cesty sa môžete občerstviť v  Karsa Kafé.

TIP! Nezabudnite si zobrať zásobu vody, pretože počas cesty nenájdete miesto, kde by ste si mohli nejakú kúpiť.

9. Milujete jedlo? Zájdite na kurzy varenia

8654165096_14288d63e5_b

Keď prídete na Bali zamilujete sa do miestnej kuchyne. Prečo by ste si ju však nemali dopriať aj po príchode domov? Zúčastnite sa kurzu varenia, kde vás naučia ako pokrmy správne pripravovať. Výber kurzov je naozaj široký, ostáva už len rozhodnúť sa pre ten správny. Najlepšie bude prečítať si skúsenosti ostatných cestovateľov na tripadvisor.com

TIP! Najlepšie hodnotený kurz varenia na Bali je Paon Bali cooking class, cena je 350 000Rp/25 € a na výber je kurz od 8.00 ráno alebo 4.00 večer.

10. Ak potrebujete vyhľadajte miestneho šamana

5102200531_a715a570fa_b

Tip na konkrétneho miestneho šamana, ktorý by vám dokázal pomôcť nemám, pretože som sama žiadneho nehľadala. Najlepšie bude opýtať sa priamo domácich, ktorý vám učite niekoho doporučia. Upozornite ich, že nehľadáte šamana pre turistov, ale šamana pre domácich Balijčanov. Zásadný rozdiel bude v ich schopnostiach a cene. Problém môže byť v komunikácii, keďže domáci šamani nebudú s veľkou pravdepodobnosťou vedieť anglicky. Dohodnite si miestneho Balijčana čo vie anglicky na preklad.


 

post a comment