fbpx
Top
  >  OTHERS   >  10 vecí, čo som sa naučila na Miami beach

      Či už sú to široké biele pláže, tyrkysový oceán, známa Ocean Drive alebo kriminálka C.S.I. Miami, každému sa vrylo do pamäti niečo iné. Pre mnohých ľudí je návšteva Floridy spojená s Miami priam vysnívaná a ani u mňa to nebolo inak.
Neprišla som tu však so žiadnou dokonalou predstavou, ale s napätým očakávaním, aké leto ma tu čaká. Musím uznať, že letá strávené na Miami beach patria medzi najlepšie aké som kedy zažila, plné zážitkov a nie vždy najlepších skúseností, ktoré ma však veľmi posilnili.

Dnes mám pre vás 10 postrehov, ktoré som sa naučila počas života na Miami beach:


1. Hlavné centrum Miami beach sa nachádza medzi 1 -17 st ulicou

south beach

S čím možno veľa ľudí pri plánovaní cesty na Miami nepočíta je fakt, že všetko čo súvisí s Miami sa nachádza na ostrove Miami beach! ?
Práve preto si ako študenti určite nehľadajte ubytovanie v downtowne na Miami – budete mimo všetkého, prečo ste tu prišli. Ako turistom a cestovateľom vám to nemusí až tak vadiť. Z centra Miami sa na Miami beach dostanete zhruba za 15 minút autom a polhodinu autobusom.

Pozor tiež na to, že hlavné centrum Miami beach sa rozprestiera medzi 1st -17th St ulicou. Nájdete tu nielen prácu, ale aj známe ulice Ocean Drive či Lincoln road. Dobre si teda rozmyslite lákavé ponuky ubytovania, ktoré sa nachádzajú vyššie ako na 45th ulici.

 

Vlastná skúsenosť: Prvý rok na Miami beach sme bývali prvé 3 týždne na 81st ulici. Autobusy jazdili pomerne v pravidelných intervaloch, ale bolo to otravné cestovať hore dole, ešte keď ste išli v čase dopravnej špičky. Nehovoriac o tom, že to lezie aj do peňazí, jedna cesta stála vtedy 2 $ (teraz to už bude určite viac). Odhadujem, že za 3 týždne som na cestovaní hore dole, vrátane autobusov aj taxíku minula aspoň 140 $.
Na druhú stranu, pokiaľ si budete chcieť užiť kľud na pláži , oplatí sa zájsť na vyššie ulice, kde sú pláže pomerne prázdne.


2. V autobusoch mrznete a vonku horíte

Pripravte sa na to, že keď prvý krát pocítite Miamský vzduch budete si myslieť, že ste sa ocitli v saune. Veľká vlhkosť zmiešaná s teplom spôsobí, že sa budete nonstop potiť. Dlhé oblečenie som snáď ani raz nevyužila…myslite na to pri balení kufru. Pozor, hovorím o období jún – september, ktoré je známe tiež ako obdobie tepla a hurikánov. Teploty v zimných mesiacoch sú oveľa príjemnejšie a počasie je stálejšie.
Horúce počasie na ulici samozrejme kontrastuje s často poriadnou zimou v autobusoch, kde beží klimatizácia naplno. Ale s tým ako bežný občan nič neurobíte.

cajky


3. To že svieti slnko neznamená, že nebude o chvíľu pršať

Po prílete na Miami beach som sa veľmi rýchlo naučila jednu vec: To, že svieti slnko a všade je modrá obloha nemusí platiť o 10 minút neskôr, kedy sa spustí taký lejak, že neviete či ste vyšli zo sprchy alebo z vane.  Ale nebojte sa, mraky ako rýchlo prišli, tak rýchlo aj odídu a vy môžete ísť zase v kľude na pláž.

burka


4. Ak chcete kľud nechoďte na Ocean drive a Lincoln road

Samozrejme známe ulice Ocean Drive a Lincoln road nemôžete zo svojho cestovateľského iterináru vynechať, veď sú to miesta pre ktoré ste tu predsa prišli. Návšteva určite stojí za to, hlavne keď ste prišli na Miami beach ako študent hľadať si prácu. Tieto ulice patria medzi najviac navštevované, je tu kopec reštaurácii, barov a obchodov – takže tu si s veľkou pravdepodobnosťou nájdete aj vašu budúcu prácu! Ako turisti sa môžete dobre najesť a nakúpiť skôr na Lincoln road a na veľké XXL koktaily ? zájdite na Ocean Drive.

Prečo hovorím, že ak chcete kľud vyhnite sa týmto uliciam oblúkom? Na Miami beach je zvykom, že reštaurácie a bary medzi sebou konkurujú, pre každý podnik ste potencionálnym klientom a chcú vás vtiahnuť dnu. Preto vždy na ulici stoja hostesky ?, ktoré oslovujú takmer každého kto ide okolo a snažia sa vám nasľubovať všetky možné zľavy, len aby vás usadili. Verte mi, po pár týždňoch sa budete týmto uliciam veľmi radi vyhýbať.

ocean drive

Známa Ocean Drive počas dňa

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Spomínaný XXL coctail a vraj moja podobizeň


5. Hmyz tu naberá väčšie rozmery, než na aké sme zvyknutý doma

Áno bohužial je to tak, pripravte sa na to, že v teplom a vlhkom podnebí na Miami beach sa švábom a inému hmyzu darí viac než dobre. Dokonca som zažila okamih, kedy prešiel šváb zákazníkom v reštaurácii priamo po stole. Asi si viete predstaviť, ako to jedlo dojedli…

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Tento už našťastie nepatrí medzi živých


6. V oceáne radšej neplávajte ďaleko

Nie, že by som niekoho videla ďalej od brehu, ale len taká malá rada pre vás… Miami beach obklopuje Atlantický oceán a teda nie je prekvapením, že sa ku brehu môže zatúlať hocijaký morský živočích a to vrátane žraloka i neškodných morských kráv, na ktoré na sa nám podarilo natrafiť posledný deň na pláži.

kravy


7. Podvodníci sú všade, majte oči na stopkách

Pri hľadaní práce a ubytovania si dávajte pozor na podvodníkov. V Amerike obľúbená stránka craiglist.com, ktorá je niečo ako u nás bazár, je plná lákavých ponúk práce či ubytovania a hemží sa o tu podvodníkmi.
Pozor aj pri hľadaní práce na pozícii čašník či hosteska! Na Miami a asi celkovo v USA je zvykom, že ak ste majiteľa či manažéra podniku zaujali zavolá vás na tréning, kedy pracujete väčšinou zadarmo tri dni.

Obvykle sa hovorí, že pokiaľ nie ste úplne neschopný tak si vás už po tých troch dňoch aj nechajú, ale nie je to pravidlo. Aj tu nájdete nesprávnych ľudí, ktorí vás radi na tie tri dni využijú a potom vám povedia, že vás vlastne nepotrebujú.
Stretla som takto na Miami beach niekoľkých čašníkov s touto skúsenosťou, ja som sa jej našťastie vyhla.


8. Ako čašník si tu zarobíte veľmi pekné peniaze

Jedna z vecí, čo ma na Miami beach prekvapila, bolo zistenie koľko si tu môžete ako čašník zarobiť. Síce dostávate minimálnu hodinovú mzdu, to je 5-7 $(pozor nie všade), váš hlavný zárobok predstavuje sprepitné, ktoré dostávate od zákazníkov. Výška sprepitného môže byť rôzna a každý podnik ho má nastavené inak.

V niektorých reštauráciach je sprepitné pre čašníka 15-30% z ceny a je priamo zahrnuté na účte, inde je to čiste na zákazníkoch koľko vám nechajú. Z vlastnej skúsenosti ale môžem potvrdiť, že priemerný zárobok na “TIPSOCH” za jednu šichtu (8-13 hodín práce) bol 100-250$ (podľa toho aký bol deň, v tých najmenej úspešných si odnesiete 50$).

IMAG1389


9. Zistíte, že černosi sú strašní zákazníci

Pripravte sa na to, že ako čašník zažijete všetko možné aj nemožné, čo vám ale potvrdí každý kto túto prácu na Miami beach vykonával je, že veľká väčšina černochov sú strašní zákazníci. Najhoršie sú hlavne mladé černošky vo veku 20-30 rokov, ktoré si pri objednávaní vymyslia milión požiadavkov a ešte vám na konci ani nebudú chcieť nechať TIPS.

Ja mám tých zlých skúseností s nimi niekoľko, ale medzi najhoršiu patrí pamätný jeden deň, kedy mi skupinka černochov zaplatila falošnými peniazmi (jednalo sa o 200$ účet) a ja som to zistila až na konci šichty pri počítaní peňazí. To by ešte nebolo to najhoršie, keby mi to hlavný manažér odpustil a vymazal tento stôl. On to však videl tak, že vina je na mojej strane a ja som to musela zaplatiť. Nakoniec to dopadlo happy endom, pretože mi druhý manažér pomohol tie peniaze vrátiť naspäť, ale o tom v inom článku….


10. Ak ste žena, tak máte vstup do klubov a drinky zdarma

Miami beach je známe nie len pre široké biele pláže, ale predovšetkým pre nočný život. Ten si tu užijete predovšetkým ako žena, pretože budete mať do všetkých klubov vstupné zdarma a to vrátane drinkov. Má to jeden háčik, do klubu musíte vstúpť s promotérom.
Kto to je? V Amerike fungujú kluby na tom príncipe, že zamestnávajú niekoľkých promotérov alebo promotérky, ktorých úlohou je doviesť do klubov dievčatá. Kluby sú tak zčasti zaplnené a ďalší ľudia vstupujúci do klubu si už platia vstupné sami, vedia, že tam prázdno rozhodne nebude a tiež, že väčšinu osadenstva budú tvoriť ženy.
Dostanete sa tak zadarmo na najlepších DJ sveta – Afrojack, Calvin Harris, Hardwell, Martin Solveig a ďalších! Celý večer máte u stoly drinky zdarma a často krát bola pred párty organizovaná večera zdarma či odvoz limuzínou – tak trochu American dream 🙂

TIP: Do Miamskýh klubov platí určitý dress code – ženy by mali mať na sebe šaty, sukňu alebo iné pekné oblečenie, ideálne s podpätkami a muži musia byť slušne oblečený, žiadne kraťasy či sandále na nohách.

IMG_0023

V Miamských kluboch neutratíte ani korunu

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Občas ani za jedlo…

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Dostanete sa na VIP miesta a najlepších DJ sveta úplne zadarmo.

post a comment