fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  8 vecí, čo zistíte po príchode do Indonézie

      Možno ste si všimli, že v poslednom čase narazíte na články o Bali a Indonézii častejšie než kedykoľvek predtým. Je to rozvojom turizmu, cenovo dostupnejšími letenkami, alebo len preto, že si ľudia Indonéziu zamilovali? Z každého niečo. Okrem toho, nevynechajme dôležitý fakt a to, že okrem letenky (ktorá sa dá kúpiť za výhodnú cenu) je to veľmi lacná exotická destinácia plná slnka a nádherných miest.  Tiež mi stačila jedna návšteva na tri týždne a láska k Indonézii bola na svete.

Po príchode do Ázie veľmi rýchlo spoznáte, že je to iný kontinent, iná kultúra. Odlišnosti od Európy môžete vidieť naozaj všade a nie raz užasnete nad bizardnosťami, ktoré v danej krajine uvidíte. O tom to ale je! Cestovanie je hlavne o poznávaní.
Samozrejme nemôžete niekoho nútiť aby vycestoval na Bali, len preto, že vy ste tam boli a bola to vaša najlepšia dovolenka, akú ste zažili. Každý má právo na vlastný názor a poznám ľudí, ktorý by si už návštevu niektorých pre iných vysnívaných zemí nikdy nezopakovali. Verím ale, že takých ľudí je veľmi málo a naopak veľká väčšina návštevníkov si chce cestu čo najskôr zopakovať.

Keď som sa zamyslela nad tým, čo mi návšteva tejto krajiny priniesla, tak je to určite neskutočné množstvo zážitkov. V mojej pamäti mám Indonéziu zafixovanú ako krajinu plnú nádherných miest, milých pohostinných ľudí a výborného jedla. V tomto článku sa chcem s vami podeliť o 8 zistení a postrehov, o ktoré by bola moja pamäť ukrátená, keby som Indonéziu nenavštívila.

1. RODINY TU ŽIJÚ POKOPE POD JEDNOU STRECHOU

Možno to bol iba môj osobný pocit, ale potom čo sme precestovali ostrovy v Indonézii sme si všimli, že často žije pod jednou strechou niekoľko generácií naraz a spoločne sa starajú o svoju obživu. Ak majú rodinný “warung” neraz tam uvidíte babičku, vnučku aj dcéru. Osobne si to neviem predstaviť, ale pôsobili na mňa veľmi spokojne.
Spomenula som si hneď na Európu, kde žijú rodiny naopak oddelene a jednotlivé generácie sa stretávajú iba občas. Vnúčatá tak často krát netrávia so starými rodičmi toľko času koľko by mali.

2. O SPRAVODLIVOSŤ SA POSTARÁ KARMA

Na Bali sme sa nemuseli báť o to, že by nás niekto okradol. Domáci obyvatelia sú hlavne Hinduisti a veria v “karmu”. Raz sme s nimi sedeli u ohňa na pláži a vysvetľovali nám, že pokiaľ by vykonali niečo zlé, vráti sa im to v tomto či ďalšom živote.
Miestny si ani nezamykajú domy či kaviarne, keď si necháte na ulici skúter s kľúčami ak vám ho neukradne turista tak vám zaručene nezmizne. Jednoducho vedia, že by im ukradnuté veci nepriniesli šťastie. Škoda, že sa týmto pravidlom neriadia všetci, svet by bol omnoho bezpečnejší.

3. FĽAŠKY V STOJANOCH NA ULICI NIE SÚ NA PITIE

gas g

Ak by vás počas dňa chytil smäd rozhodne nesiahnite po fľaške v stojane na ulici. Prekvapila by vás pravá chuť benzínu. Miestny predávajú benzín v plastových či sklenených fľaškách na ulici, takže keď vám dojde zásoba na skútri, bez problémov zastanete u cesty a zhruba za 9000 Rp/0.63 € si jednu kúpite.

4. OPICE SÚ ZLODEJKY

8

Po príchode do Indonézie sa nemusíte báť toho, že by ste boli ukrátení o stretnutie s opicou. Je ich tu viac než dosť. Ak si ale chcete byť istý, že si nejakú vyfotíte doporučujem navštíviť Sacred Monkey forest v Ubude.
Veľa turistov sa tu s nimi nadšene fotí, kŕmia ich či natáčajú na video. Tiež som to robila, kým mi opička neukradla zlatú náušnicu rovno z ucha. Majú naozaj šikovné ručičky. Okradnú vás o lesklé predmety, okuliare, nový iphone či poslednú fľašku s vodou a vy iba na sucho premknete, keď vám zmiznú z dohľadu.

5. NIE LEN HMYZ JE TU OVEĽA VAČŠÍCH ROZMEROV

IMG_2115

Po čase si zvyknete na to, že to čo sa u nás pohybuje v miniatúrnych veľkostiach tu naberá úplne iné rozmery. Osobne som nikdy nemala rada pavúky, ale potom čo sme si našli v izbe takúto veľkú taruntulu mi po príchode domov prišli naše pavúky priam neviditeľné.

6. ZISTÍTE, ŽE O PSÍKOV SA TU NESTARAJÚ

6122548259_0d0d1a6997_o

Ak si z Európy nesiete v pamäti psíkov zabalených v bundičkách, hrajúce sa v parku so svojimi pánmi či šťastne krútiace chvostíkmi realita v Indonézii vás dostane. Veľmi veľa psov žije na ulici, majú otrhanú srsť a spolu s ďalšími každý deň bojujú o potravu.
V súčasnosti sa tu rieši riziko šírenia besnoty a preto je veľa psíkov utratených, alebo preventívne očkovaných.

7. NA MOTORKU SA ZMESTÍ KĽUDNE AJ CELÁ RODINA

1001-Exotic Bali Photography Workshop and Tour_

Myslíte si, že na skúter sa zmestia maximálne dvaja ľudia? Indonézia vás veľmi rýchlo presvedčí o opaku!  Skúter je tu hlavný dopravný prostriedok, a preto rodiny namiesto toho aby chodili autom, používajú jeden skúter na ktorý sa zmestí kľudne celá rodina. Domáci helmy zásadne nepoužívajú a matky držia bábätká omotané dekou na sebe.

7. OSOBNE STRETNETE NEMA ČI KORYTNAČKU

DCIM101GOPROG2451863.

Keď navštívite tie správne miesta môžete si zblízka vyfotiť “Nema” či korytnačku. Na šnorchlovanie doporučujem navštíviť ostrov Nusa Lembongan, ostrovy Gili Air a Gili Meno. Voda je tu kryštálovo čistá plná korálov a farebných rybičiek. Budete mať pocit, že ste v aqváriu. Na Bali a Lomboku zase nájdete pláže s veľkými vlnami stvorené pre surfovanie.

Veríte všetkému čo som tu písala? Myslím, že najlepšie urobíte, keď tieto miesta navštívite sami a presvedčíte sa o tom na vlastné oči.
Držím palce! 🙂


Chcete tipy ako si našetriť na cesty pri bežnom plate? Ako výhodne precestovať celý svet?
Doporučujem vám knihu TRAVEL BIBLE (v českom jazyku). Sama som ju začala čítať s pochybnosťami, že je to len ďalšia kniha plná omáčok, ale naopak prekvapila ma reálnymi tipmi a širokým obsahom. Na stránke travelbible.cz nájdete aj odkaz, kde si môžete zadarmo stiahnuť ukážku knihy.

Upozornenie: Pokiaľ by ste si ju chceli dať poslať na Slovensko, tak je to možné iba s elektronickou podobou knihy, pričom musíte uviesť fiktívnu českú adresu.

traveeel

post a comment