fbpx
Top
  >  EURÓPA   >  BUDAPEST   >  Aké sú možnosti dopravy do Budapešti

Prečo by ste mali strácať čas so zisťovaním informácií o tom ako sa do Budapešti dopravíte, keď to urobím za Vás? Chcela som každému cestovateľovi ušetriť čas a urobila som krátku analýzu dopravy do Budapešti zo Slovenska a Česka. Na ceny sa pozerajte ako na orientačný bod, pretože sú platné pre Október 2015 a po novom roku sa môžu zmeniť.

DOPRAVA DO BUDAPEŠTI

Zo Slovenska
ID-100279187

1.Vlakom
Košice – do Budapešti sa môžete dostať priamo za 3 a pol hodiny a spiatočný lístok sa dá zohnať za 25€/dospelý
Bratislava– cesta trvá necelé 3 hodiny a spiatočný lístok stojí okolo 18€/dospelý

TIP! Študenti môžu využiť cestovanie vlakmi po Slovensku zadarmo

2. Autobusom
Bratislava – cesta so Student Agency trvá 3 hodiny a spiatočný lístok stojí 16€, študenti 14.70€
Cesta s Orangeways trvá 3 hodiny a spiatočný lístok stojí 20€/dospelý
Košice – autobus, ktorý by išiel priamo z Košíc do Budapešti sa mi nepodarilo nájsť. Všetky cesty vedú cez Bratislavu a cestá trvá zhruba 13 hodín. Doporučujem teda dopraviť sa z Košíc do Bratislavy  za 5 hodín s RegioJetom (jednosmerný lístok zakúpite od 9€/dospelý a od 4.50€/študent) a z Bratislavy ísť so Student Agency autobusom.

TIP! V žlťých autobusoch Student agency dostanete počas cesty teplé nápoje a časopisy na čítanie zdarma plus máte možnosť sledovať seriály či počúvať hudbu vďaka malým obrazovkám, ktoré má každé sedadlo.

3. Transferom
Nemáte radi cestovanie vlakom či autobusom, ale nemáte vlastné auto? Zariaďte si odvoz mikrobusom. Je to drahšia varianta ale to pohodlie nastúpiť do auta a možnosť zastaviť kedy chcete stojí za to.
Transfer 1.varianta – Spiatočná cesta stojí 70€
Transfer 2.varianta – Jednosmerná cesta stojí 40€ (Cena sa odvíja od počtu osôb, takže čím viac vás bude tým môžete ísť s cenou dolu – v prípade 8 osôb sa dostanete na cenu 25€).

4. Autom
V prípade, že máte vlastné auto, nemusíte riešiť dopravu do Maďarska. Treba iba zvážiť či sa vám jazda autom cenovo vyplatí. Pri predpokladanej spotrebe 6l/100km a cene benzína 1.42€ vychádza cesta z Košíc na 25€. Treba počítať s platením parkovného v Budapešti pokiaľ vaše ubytovanie neponúka parkovanie zdarma.

kosice budapest

Cesta autom z Bratislavy do Budapešti sa dá stihnúť za 2 hodiny.

baaa

Z ČeskaID-100278960

1. Vlakom
Praha – Cesta vlakom do Budapešti bez prestupu trvá zhruba 7 hodín a cena jednej cesty sa pohybuje okolo 20€/dospelý.
Brno – Z Brna trvá cesta príjemné 4 hodiny a lístok sa dá kúpiť za 12€/dospelý.

2.Autobusom 
Praha – so StudentAgency sa do Budapešti dostanete za 7 hodín a cenovo to vychádza na 16€/dospelý. O trochu drahšie lístky majú v ponuke Orangeways (20€/dospelý), môžete ich využiť napríklad v prípade, že lístky kupujete na poslednú chvíľu a StudentAgency už nemá voľné miesta. Ďalšou možnosťou je AMSbus – cesta trvá 8,5 hodiny a cenovo to vychádza na 18€/dospelý.
Brno – so StudentAgency sa do Budapešti dostanete za 5 hodín a cena je 14€/dospelý, 11.90€/študenti. Podobne vychádza cesta aj AMSbusom (5 hodín a 13€/dospelý). Na porovnanie je však v žltých autobusoch väčší komfort a lepšie služby.

Poznámka: Ceny lístkov sú orientačné a môžu sa meniť v závislostí na období

3.Autom
Platí to isté čo v prípade cesty zo Slovenska. Mať vlastné auto je výhoda.  Treba opäť zvážiť či sa vám jazda autom cenovo vyplatí. Pokiaľ zvolíte cestu autom môžete ušetriť až dve hodiny sedenia v autobuse, dať si pauzu kedy budete chcieť a mať väčší komfort. Myslím, že najvýhodnejšie je cestovať do Budapešti vlastným autom v prípade, že necestujete v dvojici, ale je vás viac. Pri predpokladanej spotrebe 6l/100km a cene benzína 1.14€ vychádza cesta z Prahy na 34€. Treba počítaťs platením parkovnéhov Budapešti pokiaľ vaše ubytovanie neponúka parkovanie zdarma.

praha budapest

Cesta autom z Brna do Budapešti sa dá stihnúť za 4 hodiny.

BRNO

DOPORUČUJEM – Vybrať spôsob dopravy, ktorý vám najviac vyhovuje. Možno vám vadí dlhé sedenie v autobuse a preto uprednostníte vlak v ktorom sa môžete kedykoľvek vystrieť a prejsť po chodbe. Alebo máte malé deti a preto uprednostníte cestu autom. Pokiaľ nemáte vlastné auto odpadá vám jeden výber dopravy.
My sme zvolili na cestu z Prahy do Budapešti žltý autobus StudentAgency. Cena bola prijateľná a ubehla rýchlo. Jediné čo mi vadilo, že počas 7-mich hodín nebola ani jeden krát prestávka na toaletu, preto sme museli využiť toaletu v autobuse.

DOPRAVA V BUDAPEŠTI

Hromadná doprava

Lístok na hromadnú dopravu v Budapešti stojí 300HUF/1€ a prestupný 470HUF/1.50€. Takže tak ako aj v ostatných veľkých mestách, viac sa vám oplatí kúpiť si lístok na celý deň za 1600HUF/5.00€ . V prípade plánu navštíviť Budapešť na 3 dni, doporučujem kúpiť si 3-dňový lístok – 4100HUF/13€ namiesto kupovania lístka každý deň, vychádza to samozrejme cenovo lepšie. Viac informácii o cenách lístkov a pláne hromadnej dopravy v Budapešti nájdete TU.

 

metro

Taxíky

Osobne sme pri našej návšteve Budapešti taxík nevyužili, ale môže sa stať, že vy ho budete potrebovať. Či už na presun domov počas noci, kedy je obmedzená premávka hromadnej dopravy alebo s batožinou na letisko či ubytovanie. Od roku 2013 platí vyhláška, že všetci taxikári s licenciou si musia účtovať rovnaké ceny. Cena za km by sa mala pohybovať okolo 280HUF/0.90€
– Aplikácia TaxiBudapest – Stiahnite si prípadne do mobilu aplikáciu, cez ktorú si najbližší taxík zavoláte.
– Stránka TaxiFareFinder – Pokiaľ Vám nerobí problém angličtina, tak na tejto stránke môžete zistiť predbežnú cenu za taxík do daného miesta. To, že vopred viete približnú cenu za cestu môžete následne využiť v prípade, že by Vás chcel taxikár oklamať a pýtal by si od Vás vyššiu sumu (môže sa to stať v ktoromkoľvek meste).

UBER

Tak ako v každom meste na svete aj v Budapešti budem pred taxíkmi uprednostňovať Uber. Cena býva oveľa nižšia, vodiči majú čisto v autách a sú príjemnejší ako bežný taxikári. Aké ďalšie výhody má UBER? Napríklad ho môžete využiť v prípade, že ste v meste a došla Vám hotovosť. S Uberom hotovosť nepotrebujete, pretože pri registrácii zadávate číslo kreditnej karty a z nej sa vám potom stiahne poplatok za jazdu. Na záver cesty vás môže šofér v aplikácii ohodnotiť ako zákazníka a vy môžete ohodnotiť jeho ako šoféra.

-Stiahnite si do mobilu aplikáciu Uber a v Budapešti (alebo v inom meste) si podľa svojej polohy najbližší Uber bez problémov privolajte.

Tip! Každý nový člen v aplikácii Uber získa okolo 15€ a môže ich využiť na jazdu zdarma.

Vlastné auto a parkovanie

Pokiaľ sa chcete vyhnúť pokute či drahému parkovaniu, treba vopred zvážiť, kde auto zaparkujete. Najlepšie bude, keď sa dopravíte do Budapešti autom k vašemu ubytovaniu a tam ho necháte na parkovisku, ktoré je ideálne bezplatné a bezpečné. Po Budapešti sa môžete následne pohybovať hromadnou dopravou.
Čo sa týka parkovania v centre, môžete využiť parkovacie domy, kde orientačná cena za parkovanie na hodinu je 500HUF/1.60€ a na deň 6500HUF/21€

Máte odlet z Budapešti a riešite kde necháte niekoľko dní auto? Nechajte ho na letisku, je viacero stránok, ktoré ponúkajú dlhodobé parkovanie pre vaše auto za rôzne ceny. Na základe malého prieskumu doporučujem parkovaniebudapest.sk – Cena parkovného na týždeň vyjde okolo 25€.


Chcete tipy ako si našetriť na cesty pri bežnom plate? Ako výhodne precestovať celý svet?
Doporučujem vám knihu TRAVEL BIBLE (v českom jazyku). Sama som ju začala čítať s pochybnosťami, že je to len ďalšia kniha plná omáčok, ale naopak prekvapila ma reálnymi tipmi a širokým obsahom. Na stránke travelbible.cz nájdete aj odkaz, kde si môžete zadarmo stiahnuť ukážku knihy.

Upozornenie: Pokiaľ by ste si ju chceli dať poslať na Slovensko, tak je to možné iba s elektronickou podobou knihy, pričom musíte uviesť fiktívnu českú adresu.

traveeel

 

post a comment