fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  Ako si zariadiť cestu na Bali – bez agentúry

Už ste si určite aj vy všimli novodobú mániu, v podobe cestovania na Bali. Nikdy nebolo o tomto ostrovčeku tak počuť, ako v poslednom čase. Predpokladám, že sa invázia nadšenia šíri veľmi ľahko aj vďaka fotkám kolujúcim po internete od ľudí čo tam už boli a dúfam, že som k šíreniu nadšenia prispela aj ja mojím blogom.

Ešte predtým než tam pôjdete pripravte sa na to, že na Bali pocítite rozvoj turizmu na každom kroku. Ale stále môžete sadnúť na skúter a objaviť prázdne pláže či iné dych berúce miesta, ktoré budete mať iba pre seba.
Je pravda, že prísun turistov zmenil aj miestnych ľudí, čo pocítite hlavne v prístavoch a na plážach, kde vás budú vnímať ako chodiace peňaženky a neúnavne sa vám budú snažiť predať svoje produkty či služby. Ale väčšina Balijcov sú stále veľmi milí a ochotní ľudia.

V každom prípade Bali určite stojí za návštevu a cestu si môžete naplánovať aj sami – to znamená bez agentúry … ušetríte tak kopec peňazí a zažijete veľa dobrodružstiev. Pokiaľ neviete ako začať, ukážem vám to v tomto článku, poďme na to!


1. ZVOĽTE SI TERMÍN CESTY

Pred tým, než začnete plánovať cestu do akejkoľvek krajiny, doporučujem informovať sa o tom, aké je tam podnebie. Aby sa nestalo, že si kúpite letenky a potom nebudete môcť niektoré miesta navštíviť kvôli obdobiu dažďov.

Niečo o počasí na Bali:
Mali by ste vedieť, že Indonézsky strov Bali leží iba 2 Km východne od juhu Jávy. V prípade, že letenky nemáte a na Jáve začne dymiť sopka (ako sa tak stalo pred našim odletom v Júli 2015) určite s letenkami počkajte. Obojstranné lety sú vtedy neisté a riskovať to, že vás otočia na letisku v Jakarte či Kuala Lumpur, predsa nechcete.

Čo sa týka teploty, tá sa celoročne pohybuje okolo 30°C a klimaticky sa tu síce strieda obdobie vlhka a obdobie sucha, ale väčšinu roka je tu slnečno a teplo. Hlavná turistická sezóna je tu od júna – augusta a vtedy sú tu aj najväčšie návaly turistov.
Obdobie vlhka sa prejavuje zvýšeným počtom zrážok a trvá od konca novembra do konca januára. Má to aj nejaké výhody, na Bali sú nižšie ceny, takže sa dá ľahko ušetriť na cestovaní – viac o počasí na Bali sa dočítate v tomto článku.

DCIM100GOPROG0651029.

Horúci deň na Dreamland beach

Doporučované obdobie na návštevu Bali je od polovice Marca do konca Mája. V tomto čase je na ostrove menej turistov, teplota je príjemná a príroda je po období dažďov krásne zelená!

2.KÚPTE VÝHODNÚ LETENKU

Pokiaľ sledujete stránky typu cestujlevne.com, ktoré sa venujú vyhľadávaniu chybných tarifov a lacných leteniek, tak viete, že častokrát je to akčná letenka s odletom v priebehu 1-2 mesiacov. Ale nemusí to tak byť vždy. O tom ako kúpiť lacnú letenku do Ázie som napísala tento článok.

Výhodné letenky na Bali môžete nájsť aj sami. Moje obľúbené stránky na vyhľadávanie letov sú pelikan.sk, skyscanner.net a skypicker.com

IMG_2037

Skúšajte kombinovať tieto destinácie:

Budapešť – Kuala Lumpur – Bali
Budapešť – Singapur – Bali
Praha – Rím – Bali
Praha – Shanghai – Bali
Amsterdam – Bali

Letecké spoločnosti, ktoré lietajú na Bali – Emirates airlines, Turkish airlines, Qatar Airways, China Eastern Airlines, Etihad airlines + nízkonákladové Azijské letecké spoločnosti (na prelety v Ázii) – Air Asia, Malindo Air, Lion Air, Malaysia Airlines…

Výhodná letenka na Bali vás vyjde do 500 € / 13 500 Kč

3. ROZVRHNITE SI DNI

Dĺžka pobytu na Bali závisí samozrejme iba na vás. Pokiaľ máte prácu, ktorú môžete robiť aj na diaľku tak máte vyhraté. Môžete si vyhradiť 2-3 mesiace a Bali s okolitými ostrovami komplet precestovať.

Čo v prípade, že vám vaša práca taký dlhý pobyt nedovoľuje a nechcete z nej odísť? Stále máte možnosť vycestovať na 10 dní alebo 2-3 týždne (vrátane víkendov). Pri plánovaní cesty však počítajte s tým, že väčšinou tri dni zabijete cestovaním (prestupy na letisku + posun času), takže po odrátaní tohoto času vám zostanú dni čisto na cestovanie.

10 dní na Bali, čo všetko sa dá stihnúť?

Príklad:
– Po prílete doporučujem presun autobusom alebo taxíkom na sever do mestečka Ubud (2-3 noci). Čo navštíviť v Ubude som spísala do tohto článku.
– Po Ubude sa môžete presunúť smerom dolu – z plážových oblastí je obľúbený Seminyak, ktorý sa nachádza nad Kutou, alebo časť Uluwatu, ktorá je na juhu Bali a nájdete tu krásne pláže s bielym pieskom. Strávila by som tu opäť 2-3 noci, pričom na skútri môžete počas dňa navštíviť viacero miest.
– Zvyšok pobytu by som venovala návšteve aspoň jedného ostrova (Lombok, Nusa Lembongan alebo ostrovy Gili) ľahko sa na ne dostanete z prístavu Padang Bai.

Okrem vyššie zmienených ostrovov je po okolí Bali – Jáva, Nusa Penida, Nusa Ceningan a za Lombokom nájdete Sumbawu i Komodo island. 

tipy

Rýžové polia pri Ubude určite stoja za návštevu

4. REZERVUJTE SI UBYTOVANIE

Keď už máte letenky, aj približný plán vašej cesty prišiel čas na rezerváciu ubytovania. Samozrejme môžete si ho hľadať aj po prílete na miesto a ušetriť tak nejaké peniaze, ale rezervovanie ubytovania vopred vám ušetrí čas aj nejaké tie nervy.

Pamätajte, čím skôr si ubytovanie rezervujete, tým väčší výber a lepšie ceny budete mať. V Indonézii môžete bez problémov zohnať slušné a čisté ubytovanie  s raňajkami v cenovom rozmedzí 6-12 €. Konkrétne tipy, kde ísť bývať na jednotlivých ostrovoch som spísala v sekcii recenzie na ubytovanie.

tipy

Ubytovanie na ostrove Nusa Lembongan

Stránky na hľadanie ubytovania:

Agoda.com

Booking.com

A samozrejme stránka airbnb.com – v prípade, že tam ešte nie ste registrovaný využite tento odkaz, aby ste získali 20 $ zľavu. Po registrácii môžete takúto zľavu poslať aj vy vašim priateľom.

5. VYBAVTE POTREBNÉ FORMALITY

Čo potrebujete na Bali?

a. KVALITNÝ REPELENT – komári sú tu prenášači rôznych horúčkových ochorení a najlepšou ochranou je prevencia.

TIP: bežné repelenty, ktoré kúpite u nás, vám v trópoch nepomôžu. Doporučujem kúpiť ich teda po prílete na miesto. Účinný je tiež prírodný repelent citronella.

b. OČKOVANIE – do týchto častí sveta sa doporučuje očkovanie proti hepatitíde (pokiaľ ste ešte neoboli okčkovaný). Osobne som mala kombinovanú vakcínu TWINRIX (na hepatitídu A+B) aplikuje sa v troch dávkach, pričom druhá sa pichá po mesiaci a tretia po pol roku. Na to, aby vakcína účinkovala musíte mať aspoň dve dávky. Myslite na to pri plánovaní cesty. Samotná vakcína je relatívne drahá záležitosť (43 €) ale protilátky by ste mali mať v tele už dokonca života.

TIP: zistitite si u vašej poisťovne nárok na preplatenie vakcíny. Dodržujte hygienu! Hepatitída je tiež choroba špinavých rúk, majte vždy po ruke dezinfekciu.

c. POZOR NA BESNOTU – besnota je smrteľné ochorenie a môžete ju ľahko získať po uhryznutí od opice (nie každá má besnotu). Možno si dva krát rozmyslite či budete opice kŕmiť banánom, pretože keď vám banán dojde a opica bude chcieť ďalší, ktorý už nemáte po ruke, môže vás pohrýzť. Skomplikovalo by vám to výlet, lebo by ste museli na kliniku po vakcínu. Tak na čo riskovať?

d. CESTOVNÉ POISTENIE – to je základ na všetky cesty.

e. MEDZINÁRODNÝ VODIČÁK – Na Bali a celkovo v Indonézii sú hlavnou dopravou motorky a skútre. Na to aby ste mohli jazdiť by ste mali mať medzinárodný vodičák. Dá sa to obísť aj bez neho (keď na to zabudnete ako my), ale načo riskovať. Vybavenie medzinárodného vodičáku je rýchle a jednoduché, viac info sa dočítate TU.

f. HOTOVOSŤ – na niektorých miestach nie sú bankomaty alebo môžete platiť zbytočné poplatky za výber. My sme si zobrali hlavne hotovosť a menili ju podľa potreby. Pred odchodom na ostrovy si zmeňte dostatok hotovosti kým budete na Bali, bol tam lepší kurz.

DSC_0415 (1)

6. ROZUMNE SA ZBAĽTE

Poriadne si premyslite, či sa zbalíte do kufra alebo do ruksaku. Uvedomte si, že na ostrovoch ako je Nusa Lembongan sú pomerne rozbité cesty a s kufrom sa po nich ide veeeľmi zle. Na loď sa nastupuje na pláži cez vodu po kolená a na presuny na skútri ten kufor za seba nedáte.

Po negatívnej skúsenosti s ťahaním kufru po Bali, doporučujem ruksak, ale pozor – aj do ruksaku sa musíte zbaliť rozumne. Uvedomte si, že 15-20kg na chrbte dlho niesť nevydržíte, takže optimálna váha by mala byť do 10 kg. Kozmetiku a uteráky na pláž nemusíte niesť až z Európy, stačí keď si ich kúpite až priamo na mieste. Základné lieky majte po ruke, ale inak je na Bali dobrá zdravotná starostlivosť a v lekárni kúpite všetko potrebné.

IMG_4960

7. KOĽKO PEŇAZÍ POTREBUJETE?

To samozrejme závisí na tom, ako veľmi budete počas pobytu utrácať. Ak sa budete držať ubytovania v cenovom rozmedzí 8- 10 € /noc a jesť jedlo vo warungoch, výlet na Bali vás vyjde prekvapivo za výbornú cenu.


Malá kalkulácia:

Výhodná letenka do 500 €
Priemerná cena ubytovania 8-12 €/ noc – takže za 10 dní počítajte so sumou 80-120 €
Výlety  a presuny medzi miestami 100 € a viac:
– trajekt Bali – Lombok 3 €
– Public loďka Bali – Nusa Lembongan 13.60 €
– Speedboat Bali – Gili ostrovy
– požičanie skútra na deň 3 €
– šnorchlovací výlet na Nusa Lembongan 10 €
– požičanie surfu na Lomboku 3.50 € na 2 hodiny
VISA na 30 dní neplatíte nič
Cestovné poistenie – my sme mali od AXA za cca 40 €

Príklad: Naša útrata so všetkým za 3 týždne cestovania po Bali a okolitých ostrovoch, vrátane návštevy Budapešti a Kuala Lumpur bola 1200 €  (letenky nás stáli 550 €). Keď si to prepočítate na týždeň dostávame sa na sumu 400 € a to už je taká bežná európska dovolenka.

Posledná rada znie: ZAHOĎTE STRACH A VYCESTUJTE ZA DOBRODRUŽSTVOM!!

Držím palce 🙂

post a comment