fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  Ako sme sa takmer jednoducho dostali do Laosu

Potom, čo sme strávili pracovný mesiac na Bali nás s Honzim čakal ďalší mesiac plný cestovania a poznávania troch krajín – Laos, Kambodža a Malajzia.
Cesta do Laosu bola sama o sebe zážitkom a to sme ešte nevedeli koľko zážitkov nás čaká v tejto krajine.

STRATY A NÁLEZY

Sranda začala už na Balijskom letisku, pretože potom, čo sme tam hodinu sedeli a čakali kedy otvoria check-in desk pre náš let, som chcela vyfotiť Honzu ako spí s otvorenými ústami a až vtedy som si uvedomila, že nemám náš foťák!
Zabudla som ho v aute šoféra Wawana, ktorý mal na starosti vilu v ktorej sme bývali. Rýchlo mu teda píšeme správu, či má v aute náš foťák. Samozrejme, že  tam bol nerušene položený na sedačke a Wawan sa nás opýtal, či to má otočiť naspäť na letisko.
Chvíľu som váhala či áno alebo nie, ale keď sme zvážili plusy a mínusy rozhodli sme sa, že nie.

IMG_0965 copy

Cesta naspäť by mu trvala minimálne 2 hodiny a my sme mali do odletu maximálne 3 plus chcel za dovoz foťáku 400 000Rp/28€. Poprosili sme teda našeho spolubývajúceho Mirka, aby nám foťák zobral do Prahy a do lietadla sme nastupovali s tým, že na mesiac cestovania nám musí vystačiť iPhone a GoPro.
Takže, vlastne všetky fotky z našich ciest, ktoré uvidíte nie sú fotené žiadnou zrkadlovkou ale iba mobilom 🙂

Cieľom našej cesty do Laosu bolo mesto Thakhek, ktoré leží pri Thajských hraniciach a nachádza sa v južnej časti Laosu. Je populárne hlavne tým, že tu začína a končí tzv. The loop – 500 Km okruh na motorkách s rôznymi zastávkami. A práve ten sme chceli absolvovať ako prvý.
Kvôli drahým letenkám z Bali do Laosu sme sa rozhodli zobrať to cez Bangkok a odtiaľ ísť vlakom alebo autobusom.

STRAŠIDELNÝ LET S AIRASIA…

Z Balijského letiska nás čakal 4 hodinový let do Bangkoku s AirAsia. Bola to naša tretia skúsenosť s touto leteckou spoločnosťou, ale rozhodne najhorší let môjho života!

IMG_0975 copy

V Turkish airlines smerom do Istanbulu nebolo na sedačke žiadne zábavné centrum, ale v AirAsia mali aspoň nálepku 😀

Celé 4 hodiny letu sme mali turbulencie. Prvé dve hodiny boli veľmi silné a časté, takže som fakt som sa bála o náš život. Výhľad z okna nasvedčoval tomu, že sme neustále v oblakoch a nie nad nimi a celej situácii neprispieval ani fakt, že sedíme v lietadle od spoločnosti AirAsia, ktoré nemá práve priaznivú minulosť, čo sa týka leteckých nešťastí…
Závidela som mojej spolusediacej, ktorá krásne prespala celú cestu a to aj napriek tomu, že jej lietala hlava zo strany na stranu 😀

Musím priznať, že keby som sedela v lietadle inej leteckej spoločnosti, asi by som tie turbulencie prežívala o niečo lepšie. V každom prípade sme neustále sledovali hodinky a prišlo nám, že čas do príletu vôbec neodbúda…bola to nekonečná cesta!
Nakoniec sme sa, ale dočkali a po dosadnutí na zem sme mali chuť vybozkávať podlahu.

IMG_0981 copy

Nebolo mi všetko jedno…

THAJSKO MÁ LUXUSNÉ AUTOBUSY

Z Bangkoku nás čakalo 11 hodín v autobuse smerom do Thajského mesta Nakhon Phanom, z ktorého to bolo už iba kúsok do Laoského mesta Thakhek. Čakal nás tu prechod cez hranice a povinnosť získať víza do Laosu.

Na jednom blogu som sa dočítala, že sa v Thajsku oplatí priplatiť si za VIP bus. Ten náš patril spoločnosti Lotus Phibun Tour. Musím iba súhlasiť – čakali sme všetko, ale nie takýto luxus. Lístky som objednávala cez túto overenú stránku www.12go.asia a jednosmerný lístok nás stál 709 THB/19€ osobu.

Po príchode na autobusovú stanicu sme ukázali tento elektronický lístok predavačke lístkov u okienka (myslím číslo 91) a ona nám vyplnila papierové lístky, ktoré sme ukázali šoférovi autobusu. Ľudia tu vedia celkom anglicky a ochotne nás naviedli, ak sme sa potrebovali niekam dostať.

IMG_0990 copy

V Bangkoku sú Dunkin’ donuts veľmi populárne. Ani my sme neodolali… Bohužiaľ vyzerajú lepšie, než v skutočnosti chutili.

TIP na peniaze v Thajsku —> V Thajsku sa moc nevyplatí vyberať peniaze z bankomatu. Za každý výber si banky účtujú poplatok 200 THB/5€.  Preto je najlepšie zobrať si hotovosť, ktorú si v zmenárni zmeníte na thajské bathy.

TIP, ako sa dostať z letiska na autobusovú stanicu Mo Chit BTS station —> Na letisku nás príjemne prekvapilo zistenie, že na našu autobusovú stanicu jazdí priamo autobus a nemusíme platiť za taxík alebo TUK TUK. Takže pokiaľ sa nič nezmení, jazdí tam autobus A1 od vchodu číšlo 6 a lístok pre jednu osobu bol 30THB/ 0.80€.

VIP BUS do Laosu

Potom, čo sme sa jednoducho dostavili k nástupištiu číslo 54 na autobusovej stanici Mo Chit BTS station a nastúpili do dvojposchodového autobusu, zostali sme veľmi príjemne prekvapení.

IMG_0995 copy

IMG_1002 copy

Čo nás príjemne prekvapilo:
-Veľký priestor na nohy,
tým pádom nebol problém sklopiť sedačku a pohodlne sa vystrieť
-Na začiatku cesty sme dostali malú fľašku vody a balíček občerstvenia v ktorom bol džús a nejaká zelená sladká rolka 😀
-Každý sme dostali vlastnú deku
-V autobuse bola fungujúca Wifi
-Každé sedadlo malo vlastnú obrazovku s výberom filmov alebo hudby
Možnosť nabíjania elektroniky cez USB kabel
-A čo ma úplne dostalo bolo unikátne tlačítko, ktoré ste stlačili a vaša sedačka vás začala masírovať (trošku zvláštny pocit 😀 obzvlášť, keď mi ho zapol Honza a ja som najskôr nevedela, čo to je)

Čo nebolo príjemné:
-V Thajsku a celkovo vo väčšine Ázijských krajín vrátane Bali sú hrozné cesty, plné dier. Odrazilo sa to aj na ceste autobusom, ktorý bol síce super vybavený a mali sme pohodlie, ale bola to poriadne hlučná a uhrkaná cesta.

AKO ĽAHKO PREJSŤ CEZ HRANICE DO LAOSU:

Potom, čo sme o 6 ráno rozospatí prišli na autobusovú stanicu mesta nás zastavili asi traja miestny dedkovia a každý nám ochotne ukazoval, kde si máme sadnúť a radili nám, že o 8 ide prvý autobus do Thakheku. Lístok na ten autobus stál 70 THB/1.86 € na osobu.
Bolo tu však pár vecí, ktoré sme nemali. Ja som nemala fotku pasového formátu potrebnú pre získanie víz do Laosu a nemali sme zmenené doláre.

IMG_1010 copy

Fotku sme vyriešili pomerne jednoducho – za obeť padla moja mestská MHD kartička 😀 nuž, človek si v núdzi vždy poradí.

No a otázka peňazí – zmenáreň v meste otvárajú až o 8.00 a tak sme si na ňu museli počkať. Ušiel nám zatiaľ prvý autobus, ale až tak to nevadilo, pretože každú hodinu jazdí ďalší.

Do zmenárne sme zašli na TUK TUKu spolu s našim novým kamarátom Douglesom, ktorý mal rovnaký problém. Zaujímavý človek ten Dougles. Na otázku odkiaľ pochádza sa zatváril neurčito a vysvetlil nám, že sa narodil v Británii, vyrastal 8 rokov v Austrálii, ale momentálne žije vo Francúzsku a cíti sa najviac ako Francúz.
Do Laosu prišiel liezť po skalách s tým, že bude pracovať ako dobrovoľník, aby mal zdarma ubytovanie a stravu. Chytré nie? 🙂 a potom, že sa nedá lacno cestovať. Všetko sa dá!

Pri kupovaní lístka na autobus nám ujo v okienku dal aj papiere potrebné pre víza, ktoré sme vyplnili cestou v autobuse.
Bol to malý lístok, pričom jedná strana bola ARRIVAL (informácie o príchode do Laosu – kedy, cez aké mesto a na ako dlho) a druhá strana DEPARTURE (naopak informácie o odchode z krajiny) + k tomu, formulár A4 potrebný pre víza.

TIP na vyplnenie papierov —> či už budete vyplňovať takýto formulár pri vstupe do Thajska, Laosu alebo inej krajiny, tak pri vstupe do krajiny odovzdáte kontrole Arrival papierik a pri opustení krajiny odovzdáte Departure kartičku.
Vždy chcú, aby ste tam uviedli adresu hotela/hostela v ktorom budete bývať. Pokiaľ žiaden nemáte nerobte si z toho ťažkú hlavu. Buď si nájdite nejaký názov na booking.com alebo si ho proste vymyslite.

Autobus ide do Laosu cez tzv. Friendship bridge. Na hranici nečakajte žiadne davy ľudí. Boli sme tu iba my dvaja, francúz Dougles a veselí colníci. Odovzdali sme fotku a vyplnené papiere, zaplatili sme 30$ za víza a hurá sme v Laose! 🙂

IMG_0962 copy

Autobus nás doviezol až na autobusovú stanicu v Thakheku. Tu by som rada upozornila na miestnych TUK TUK vodičov, ktorí si tu pýtajú 40 000 Kip/4.60€ za to, že vás odvezú do mesta, ktoré je vzdialené iba necelé 2 Km.
My sme mali ťažké ruksaky a bolo nám hrozne teplo, tak sme si zobrali jeden za 40 000 kip, ale potom som čítala, že je to poriadne nadsadená cena a lepšie je ísť kúsok peši od stanice na hlavnú cestu a odchytiť si TUK TUK až tam.

Tak ako vidíte, cesta do Laosu bola svojím spôsobom dobrodružná a dala zabrať, ale na druhú stranu môžem potrvdiť, že tento prechod cez hranice je úplne bezproblémový! 🙂

V ďalšom článku sa môžete tešiť na report z 500 kilometrového okruhu na motorkách, ktorý sme začali práve v meste Thakhek.

Majte sa krásne <3

post a comment