fbpx
Top
  >  OTHERS   >  Cestujete radšej sami, s priateľom alebo s kamarátmi?
Foťák a okolo neho polaroid fotky.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že je naozaj dôležité s kým cestujete a čo od danej cesty očakávate? Hľadáte zábavu, nové nápady alebo iba krásne zážitky, ktoré nechcete prežiť sami? Dôvody cestovania bývajú rôzne, tak ako ľudia, ktorí nás na cestách sprevádzajú…

K tomuto článku ma inšpirovali vlastné myšlienky. Premýšľala som nad tým, či by som bola schopná vycestovať na dlhšiu dobu do zahraničia úplne sama a aké spôsoby cestovania som si doteraz vyskúšala. Dovolenky, či roadtripy s kamarátmi, Erasmus, Work and Travel o samote a za posledné roky to bolo hlavne cestovanie s mojím priateľom Honzíkom, už snúbencom. 🙂 Všetky cesty a varianty majú svoje pre a proti, ale viem, že cestovanie si najviac užijem vtedy, keď ma na ňom sprevádza práve môj priateľ, s ktorým je každá cesta krásna.

Nasledujúce riadky patria mojim myšlienkam, ale keďže som zvedavé stvorenie, budem rada, keď mi napíšete do komentára pod článok alebo na Facebook, s kým najradšej cestujete vy.

KEĎ CESTUJETE SAMI

Niekto samotu miluje a iní ľudia sa jej boja, ako čert kríža. Pravdou je, že keď sme sami, dávame väčší priestor našim myšlienkam, spoznáme lepšie nielen danú krajinu, kultúru, ale hlavne sami seba.

Okrem toho, pokiaľ budete na cestách s partnerom, či kamarátmi nebudete mať takú potrebu vyhľadávať spoločnosť iných ľudí. Keď ste sami, je to iné. Človek prirodzene potrebuje kontakt s ľuďmi a na cestách ide zoznamovanie najľahšie. Preto sa veľmi rýchlo pristihnete pritom, ako sa spontánne prihovoríte každému, kto vás zaujme. A to je na tom to krásne, pretože práve vtedy spoznáte zaujímavých ľudí, ktorí vás vezmú na miesta, kam by ste sa možno inak nedostali a síce budete cestovať sami, rozhodne sa nebudete cítiť osamelo, či smutne.

Žena, ktorá visí sama na lane počas Gibbon Experience v Laose.

Jedna z mojich obľúbených fotiek. Vznikla počas expedície Gibbon Experience v Laose.

Keď už píšem o cestovaní o samote, naskytuje sa tu aj táto otázka:
“Prečo by mali byť single ľudia na cestách znevýhodňovaní?” Na túto otázku ma nevedomky naviedla jedna kolegyňa v práci, ktorá sa mi sťažovala, že chce odcestovať sama na dovolenku, ale pri hľadaní ubytovania sa stretáva s vyššou cenou a to len preto, že necestuje vo dvojici.

Je to spravodlivé, keď hotely chcú, aby za tú istú izbu zaplatila vyššiu cenu, než by platili dvaja? Táto téma rozpútala diskusiu, do ktorej sa zapojila aj ďalšia kolegyňa. Tá žije s dcérou sama a preto musela na dovolenkách platiť za izbu viac, než rodiny v ktorých figuroval aj otec.

Cestovanie vo dvojici má určite množstvo výhod, ale toto by nemala byť jedna z nich. Avšak je to realita. Keď cestujete s niekým, hneď sa to odrazí na rozpočte, pretože ušetriť sa dá hlavne na doprave a ubytovaní. Pokiaľ by ste sa však na to mali pozerať iba z finančného hľadiska, možno by ste nikam nešli a to by bola veľká škoda, pretože pozitíva u cestovania o samote rozhodne prevyšujú tie negatíva.

CESTOVANIE S BLÍZKYM ČLOVEKOM

Blízky človek nemusí byť nutne partner, môže to byť aj kamarát, brat, sestra či iný člen rodiny. Myslím, že cestovanie s blízkym človekom veľmi vystihuje tento citát: “Ak nemôžeme zdieľať šťastie s druhými, je to len polovičné šťastie.”

Krásny západ slnka alebo adrenalínový zážitok si užijete sami na 100%, ale o koľko to bude lepšie, keď tú krásu, či zážitok môžete zdieľať s niekym blízkym?

Obíjmajúci pár pri soľných jazierkach Las Coloradas v Mexiku.

Soľné jazierka Las Coloradas v Mexiku boli netradičným zážitkom.

CESTOVANIE S KAMARÁTMI

Za mňa je cestovanie s kamarátmi hlavne o zábave. Zážitky väčšinou prichádzajú nečakane a spomínať na ne budete do konca života. Ale viete ako to je, viac ľudí, viac názorov a niekedy je ťažké vyhovieť každému. Časté dohadovanie a rôznorodosť názorov nekončí iba pri plánovaní výletov, ale týka sa aj tých bežných otázok, ako: “Kde budete dneska jesť a či je klimatizácia pustená dostatočne alebo málo.” Preto je toto cestovanie viac než iné hlavne o kompromisoch.

CESTOVANIE S RODINOU

Čo k tomu dodať…vaše deti môžu mať plné skrine sladkostí, oblečenia a hračiek, ale nič nenahradí zážitky a spomienky, ktoré im dáte cestovaním. Viem, veľa rodín si nemôže dovoliť cestovať do exotických krajín či za hranice, ale viete čo? Myslím si, že malým deťom je to jedno, či sa kúpu v Karibskom mori alebo v jazere na Slovensku. Pre nich je dôležité, že sa kúpu, že trávia čas s rodičmi mimo domov, že majú nové zážitky a že sú šťastné.

My deti zatiaľ nemáme, ale prídu a už teraz viem, že budeme cestovať aj s nimi. Nech je to kdekoľvek. 🙂

M.