fbpx
Top
  >  OTHERS   >  Katka z blogu Traveli.cz o zážitkoch na Madagaskare

Možno viete, že som sa pred pár mesiacmi rozhodla, že tu občas okrem vlastných zážitkov zverejním na blogu aj rozhovory so zaujímavými ľuďmi v mojom okolí, ktorí cestujú tiež a môžu vás svojimi cestami inšpirovať. Ako prvú som vyspovedala Anežku o jej návšteve v Indii a v tomto článku to bude Katka z blogu Traveli.cz a jej zážitky z Madagaskaru.
Musím prezradiť, že s Katkou máme spoločných hneď niekoľko vecí. Rovnako ako ja, skončila farmáciu na tej istej škole – Karlovej univerzite v Hradci králové, miluje cestovanie a tiež vedie cestovateľský blog s názvom Traveli.

S manželom často cestujú do krajín, v ktorých som ešte nebola a rozhodne ma inšpirujú na ďalšie cesty. Verím, že tento článok bude pre vás zaujímavý, či už momentálne plánujete návštevu Madagaskaru alebo ste o nej doteraz ani len neuvažovali. Tak poďme na to.

Mladí pár skáče do vzduchu

Fotka na ktorej boli ešte dvaja. 🙂 Zdroj: Katka Blažíčková

Katka, ako ste vôbec začali cestovať?

První větší cestu s manželem jsme podnikli asi po roce našeho vztahu, kdy se nám naskytla příležitost podívat se do Thajska za naším kamarádem, který byl v Čechách na Erasmu. Vyrazili jsme na sedm týdnů a pro nás oba to byla první cesta s batohem a zároveň i první cesta do Asie, kterou jsme si naprosto zamilovali.
Cestování se nám s prací zatím dařilo kombinovat poměrně snadno, protože já jsem v rámci doktorského studia měla hodně dovolené a manžel si zase mohl vybírat přesčasy ve formě náhradního volna. Na našem blogu Traveli.cz se snažíme sdílet zkušenosti a zážitky z našich cest a přinášet tak inspiraci dalším cestovatelům. Zároveň blog slouží jako takový vzpomínkový deníček.

Ako vás napadlo ísť práve na Madagaskar? Bol to váš dlhodobý sen alebo skôr náhoda?

Byla to náhoda. Jednoho dne jsme nezávisle na sobě objevili na cestujlevne.com akční letenky na Madagaskar, Vygooglili jsme si pár fotek lemurů a ještě ten den jsme letenky koupili, aniž bychom o Madagaskaru věděli něco víc.

Za koľko je možné zohnať letenky a ako dlho trvá cesta?

Letenky nás stály 16 tisíc. Přestupovali jsme v Istanbulu a následovalo mezipřistání na Mauriciu. Celkem jsme v letadle strávili 16 hodin.

V ktorých mesiacoch je najlepšie tam vycestovať?

Hlavní sezóna je na Madagaskaru v období sucha, tedy v červenci a v srpnu. Přes den se teploty pohybují kolem třiceti stupňů, ale noci bývají chladné, obzvlášť v horách. Nás několikrát zaskočil i mráz.

Čo všetko Madagaskar vôbec ponúka? Skúsiš prosím vymenovať pár zaujímavých miest, ktoré sú must see 🙂

Mezi největší lákadla patří bílé pláže, rozmanitá příroda a zvířata, která žijí ve volné přírodě jen na Madagaskaru. Jsou to hlavně lemuři a některé druhy chameleonů. K nejznámějším místům patří slavná alej boababů, kde se na západ slunce čeká i několik hodin, aby si člověk pořídil tu správnou kýčovitou fotku. Nás nejvíce zaujal národní park Andringitra a národní park Tsingy.

Úžasná príroda na Madagaskare

Úžasná príroda na Madagaskare   zdroj: Katka Blažíčková

Čo bol najlepší zážitok z Madagaskaru?

Největším zážitkem pro nás byla asi samotná cesta. Madagaskar je obrovský, je to čtvrtý největší ostrov na světě. Cesty jsou tu hodně nekvalitní a asfaltové silnice napočítáte na prstech jedné ruky. Buď si můžete pronajmout auto s řidičem a nebo cestovat místní dopravou jako my. Typickým dopravním prostředkem je takzvaný taxi-brousse (nejčastěji ojetý Mercedes Sprinter), do kterého jsou Malgaši schopní nacpat až 36 lidí a k tomu ještě pár slepic. 400 kilometrová cesta taxi-broussem může trvat i 13 hodin v kuse (když máte štěstí a nemá zrovna poruchu J).
Dalším silným (i když ne úplně pozitivním) zážitkem byl trek v národním parku Andringitra, kdy kuchař celou cestu nesl živou slepici přivázanou na klacku, aby nám ji po dvou dnech uvařil k večeři. Kromě kuchaře s námi šli čtyři další lidé – dva průvodci a jeden nosič. Chvílemi to bylo otravné, protože nás neustále popoháněli, nestíhali jsme moc fotit a v kempu jsme pak byli zbytečně brzy. Na druhou stranu jsme díky nim měli možnost poznat život a zvyky místních lidí.

deti v afrike

Miestne detičky     zdroj: Katka Blažíčková

Máte aj nejakú negatívnu skúsenosť?

Madagaskar je devátá nejchudší země na světě a turista si tu chvílemi může připadat jako chodící peněženka. Při naší první jízdě taxi-brousse nám chlapík na autobusáku tvrdil, že musíme zaplatit za zavazadla na střeše. V přepočtu jsme mu dali asi sedm stovek. Až později jsme zjistili, že se zavazadla převážejí zdarma. Také po nás chtěli na každém rohu dýško. Někdo vám galantně poponese batoh 3 metry a už natahuje ruku pro ariary (místní měna). Velmi rychle jsme se naučili, že nesmíme batoh pustit ani na vteřinu z ruky. Stejnou zkušenost jsme měli později i v Tanzánii. Řekla bych, že to bude problém celé Afriky.

Ako celú cestu na Madagaskar hodnotíš? Doporučila by si ostatným jeho návštevu?

Asi záleží, co člověk od cesty očekává. Někdo jede na sever Madagaskaru za bílými plážemi, někdo si půjčí auto s řidičem a projede si jeden nebo dva národní parky, pořídí si fotku s lemurem a je spokojený. My jsme se snažili vidět za tři týdny co nejvíc a bylo to poměrně náročné. Strávili jsme spoustu času na cestě a mačkali jsme se desítky hodin v nepohodlném taxi-brousse. Hodně nás limitovalo, že ani jeden z nás neumí francouzsky, Madagaskar je bývalá francouzská kolonie a anglicky se tu domluvíte těžko. Zážitky nebyly vždy pozitivní, za to byly hodně intenzivní. Po návratu jsem měla pocit, že si od Afriky musíme dát na chviličku pauzu. Za půl roku jsme se tam ale vrátili při cestě do Tanzánie. Afrika má prostě svoje specifické kouzlo. Po návratu do Čech zjistíte, že ke šťastnému životu vlastně téměř nic nepotřebujete. Navíc lemuři jsou opravdu roztomilí a nikde jinde na světě jsme neviděli tak krásnou hvězdnou oblohu jako právě na Madagaskaru. A už kvůli tomu se cesta vyplatila.

žena na skale, ostrov madagaskar

Madagaskar ukrýva veľa zaujímavých miest. zdroj: Katka Blažíčková

Nedávno sa vám narodilo miminko, plánujete pokračovať v cestovaní keď trochu vyrastie?

Před týdnem jsme se vrátili z Chorvatska, kde jsme byli lézt v národním parku Paklenica a projeli jsme i další národní parky. Náš čtyřměsíční Matýsek zvládl cestu skvěle, v autě většinou spinkal a byl spokojený, že se kolem něj stále něco děje. Doufáme, že mu to vydrží a podaří se nám v létě podniknout nějakou další cestu. Od exotiky si sice dáme na chviličku pauzu, ale cestování se určitě vzdát nechceme.

Katka ďakujem za rozhovor a prajem vám nech s vašimi detičkami precestujete celý svet. 🙂