fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  Koľko nás stál Laos a ako si ho rozplánovať

Zvažujete návštevu Laosu a hľadáte informácie o tom, ako si cestu naplánovať a čo vidieť? Nebudem vám tu písať informácie, ktoré si môžete nájsť v sprievodcovi, ale zhrniem tu našu 10-dňovú cestu, čo sme stihli/nestihli a tiež to, koľko nás to celé stálo.
Plánovanie cesty vopred je základ úspechu a síce naše cesty zvyknem rozplánovať vždy aspoň približne dopredu, Laos vyžadoval o niečo precíznejšie plánovanie. Trochu sme na to doplatili a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  1. Nestihli sme vidieť všetko
  2. Strávili sme zbytočne veľa času v autobuse
  3. Takmer sme sa nedostali na Gibbon Experience

Preto je plánovanie naozaj dôležité, obzvlášť ak vás tlačí čas. Vďaka tomuto článku sa tak môžete vyvarovať našich chýb a nájdete tu tiež presný plán našej cesty krok za krokom, plus doporučenie, čo by som urobila druhý krát inak.

Typický most v Laose


PLÁN NAŠEJ CESTY – DEŇ PO DNI

1.deň – príchod do Laosu
Do Laosu sme prišli autobusom z Thajska. Celú našu cestu aj informácie o vízách popisujem v článku: Ako sme sa takmer jednoducho dostali do Laosu.
Po príchode do mesta Thakhek sme si požičali motorku a vyrazili sme na 500 Km okruh. Za tento deň sme stihli prejsť iba prvých 42 Km kvôli častým zastávkam a skorému západu slnka.

2.deň – “The loop” okruh na motorke

Druhý deň sme toho stihli viac – 135 Km a cestou sme navštívili krásne jazierko Cool Springs. Došli sme až do mestečka Nahin.

3.deň – “The loop” okruh na motorke

V tento deň sme už vedeli, že sa musíme ponáhľať na druhú stranu Laosu, kvôli Gibbon Experience a preto sme dupli na plyn. Prešli sme 250 Km a ukončili sme tak okruh a deň skôr. Stihli sme vidieť zaujímavú jaskyňu Konglor Cave, v ktorej sme išli takmer 7 Km v tme na malej loďke pod horou. Večer sme prespali v meste Thakhek.

4.-5.deň – Cesta do Vientiane a Huay Xai

Nekonečné cestovanie autobusmi v pomerne zlých podmienkach. Najskôr sme išli 5 hodín do mesta Vientiane, kde sme prestúpili na druhý autobus v ktorom sme strávili 24 hodín a bola to nekonečná a pomerne nebezpečná cesta. Laos je v severnej časti neuveriteľne hornatá krajina, plná serpentín a tak sme s autobusom nie raz mohli skončiť v priekope. Až 5-ty deň večer sme konečne vyčerpaní dorazili do cieľa, do mesta Huay Xai odkiaľ nám ráno začínala expedícia Gibbon Experience.

6.deň – Gibbon Experience

Začali sme ráno o 8 v kancelárii a skončili sme v prvom domčeku postavenom na strome vo výške 40 m nad zemou. Jazdili sme na lanách a užili sme si kopec zábavy.

7.deň – Gibbon Experience

Počas dňa sme mali 3 hodinovú túru po pralese, kúpali sme sa v jazierku pri malom vodopáde a spali sme v druhom domčeku na strome.

8.deň – Gibbon Experience a cestovanie

Poobede okolo 3 sme sa vrátili do kancelárie Huay Xai, dali sme si tu sprchu a o 5 večer sme nastúpili do autobusu, ktorý smeroval do Luang Prabang. Bola to 12-hodinová cesta v nočnom autobuse s posteľami a mne ubehla extrémne rýchlo vďaka tomu, že mi jedna austrálanka, ktorú sme spoznali na expedícii dala polovicu tabletky na spanie. 😀

9.deň – cesta do Vientiane

Pred 6 ráno sme dorazili do Luang Prabang a o hodinu sme už prestupovali na ďalší autobus do Vientiane. Do našej cieľovej destinácie a hlavného mesta Laosu sme dorazili až večer okolo 6.

10.deň – odlet z Vientiane do Kambodže

Ráno po raňajkách nás čakal presun na malé letisko vo Vientiane a odlet do hlavného mesta Kambodže – Phnom Penh. Po dlhých hodinách v autobuse, v ktorom sme strávili posledné dni sme veľmi ocenili leteckú dopravu, rýchlosť a to pohodlie bez turbulencií.


ZÁŽITKY

V Laose sme absolvovali hlavne okruh na motorke a Gibbon Experience. O týchto zážitkoch som už stihla napísať aj články, preto tu pridávam krátke odkazy:

Článok: Takmer 500 Km na Laoských cestách

Bol to super zážitok, pretože sme prechádzali cez dedinky, videli sme ako tu ľudia žijú, neustále sme prechádzali cez krásnu prírodu a zároveň sme mali slobodu v tom, že sme mohli kedykoľvek zastaviť.

Článok: Najväčším zážitkom v Laose bola Gibbon Experience

Toto bol zážitok, na ktorý do konca života nezabudneme. Adrenalín a hormóny šťastia na maxime! 🙂

Dobrodružná expedícia v pralese – Gibbon Experience však mala jednu chybičku a to, že bola na opačnom konci Laosu, takže sme tu museli cestovať 2 dni. Keď sme sa z tejto expedície vracali, tak sme sa pôvodne mali zastaviť ešte v Luang Prabang pri nádherných vodopádoch Kuang Si Waterfalls, ale časovo by sme nestihli odlet z mesta Vientiane do Kambodže a tak sme toto krásne miesto vynechali.

Čo by som nabudúce urobila inak

Po prílete do Bangkoku by som šla vlakom/autobusom na sever do Chiang Mai, odkiaľ by sme prešli cez Laoské hranice do Huay Xai a začali tu Gibbon Experience. Po nej by sme pokračovali autobusom cez noc do Luang Prabang, kde by sme navštívili vodopády Kuang Si Waterfalls a pokračovali cez Vientiane do Thakheku.
Druhou možnosťou by bolo opäť začať cestu okruhom v Thakeku, po jeho skončení ísť autobusom do Vientiane a odtiaľ preletieť na malom lietadle do Huay Xai na Gibbon Experience. 
Letecky je to síce drahšie, ale oproti 24 hodinovej ceste autobusom ste tam lietadlom za hodinku. 🙂

Čo sme mohli vidieť, ale nestihli sme

Na Laos sme si vyčlenili iba 10 dní, pretože sme pôvodne mali ísť po Laose na juh Vietnamu, ale keďže by sme za vstup do Vietnamu platili 50$/osobu za víza, tak sme sa rozhodli, že by sa nám návšteva Vietnamu na tých 5 dní nevyplatila a preto sme si namiesto jeho návštevy predĺžili pobyt v Kambodži.
Keby sme však mali viac dní na Laos určite by sme si chceli prejsť mesto Luang Prabang, navštíviť vodopadát, dedinku Vang Vieng, planinu džbánov Phonsavan a na juhu Laosu by sme nevynechali 4000 ostrovov, ktoré sú roztrúsené po rieke Mekong.

LETENKY DO LAOSU

Keď budete hľadať letenky priamo do Laosu nie vždy sa vám podarí natrafiť na výhodné ceny. Skúste si ale pozrieť letenky do okolitého Vietnamu, Thajska alebo Kambodže. Letenky v rámci Ázie sa už potom väčšinou pohybujú do 70€.

UBYTOVANIE V LAOSE

V Laose sme si ani raz nebookovali ubytovanie vopred. Vždy sme ho riešili až na mieste, pričom sme sa riadili stránkou travelfish.org, kde sú tipy na guest housy v meste alebo sme v ten deň využili booking.com a agoda.com. Občas sme ale išli len po ulici a pýtali sa v niektorých hosteloch, či majú voľno, aká je cena a či sa môžeme pozrieť, ako vyzerá izba.
Cena za noc tu bola naozaj nízka od 5€/osobu na noc.

KOĽKO NÁS TO STÁLO

Keď cestujeme, tak používame mobilnú aplikáciu Spendee, v ktorej si evidujeme všetky naše útraty. Vďaka tomu sa môžem kedykoľvek pozrieť do peňaženky Laos a presne vidím, koľko som utratila peňazí a na čo som ich použila.

Celková cena za 10 dní v Laose bola: 558€/osobu

Zdá sa vám to veľa? Nuž absolvovanie Gibbon Experience nie je úplne najlacnejšie, ale stálo to za to! 🙂 Pozrite sa na podrobnejší rozpis:

Víza do Laosu – 27€

Okruh na motorke “The loop” – 119€

Gibbon Experience – 292€

Cesty za autobus + jedlo a ostatné výdaje – 120€

Spendee aplikáciu na evidenciu financií si môžete do mobilu stiahnuť aj vy tu.


Dúfam, že vám tento článok pomôže pri plánovaní vašej cesty do Laosu a ak máte po jeho prečítaní stále nejaké otázky, určite mi napíšte na Facebooku do správy alebo na email travelismus@gmail.com.

Chcete byť informovaný o nových článkoch?