fbpx
Top
  >  EURÓPA   >  Lyžovanie v Rakúsku – miesto Flattach

Stráviť predĺžený víkend v Rakúsku a zdolávať Rakúske alpy bolo už dlho mojím snom. A ako to už býva, sny sa plnia. Niekedy teda fakt nečakane. Ešte predtým, než som začala nejaký víkend v Rakúsku vôbec plánovať, sa mi naplánoval tak nejak sám, pretože sme tu boli na teambuildingu z mojej práce.

Ako cieľové miesto nášho predĺženého víkendu bola vybraná obec Flattach, pri ktorej sa lyžuje na ľadovci vo výške 2200 – 3122 m. Cesta sem trvá o niečo dlhšie, keďže je to až na juhu Rakúska a z Prahy sa tu dostanete s prestávkami za 8 hodín, ale tá cesta stojí za to.
Flattach tvorí pár domčekov v údolí medzi fakt vysokými horami, ale najviac ma fascinovali tie, ktoré boli postavené na samotkách a poriadne vysoko. Výhodu cestovania Rakúskom vidím v tom, že sa cestou nenudíte, pretože pokiaľ nie ste práve v tuneli, máte neustále čo pozorovať. Osobne ma najviac dostalo jedno mestečko pri jazere s výhľadom na kopce. Normálne som tým ľuďom v dobrom závidela ich domov. Teda do chvíle, než som vystúpila z autobusu a ovalil ma Rakúsky družstevný smrádek 😀

STREDISKO – MOLLTALERSKÝ ĽADOVEC 

Prvý deň sme sa zobudili do fakt nádherného dňa. Bola modrá obloha, svietilo slniečko a bolo príjemne teplo. Hneď ráno nás čakala cesta k Molltarskému ľadovci, kam nás zaviezol náš šofér. Z Flattachu to je zrhuba 8 km a pokiaľ nechcete ísť autom, jazdia tam pravidelné linky autobusu. Parkovisko bolo poriadne plné, ale my sme ten ľadovec stále nevideli. Aby sme sa k nemu dostali, museli sme absolvovať takmer 5 km cestu, ako to ja nazývam “horským metrom” v pomerne strmom prevýšení. Normálne je tu vybudovaný neskutočne dlhý tunel v skale, ktorým sa dostanete na spodok ľadovca. Je to vraj najdlhší tunel svojho druhu na celom svete. 🙂
Vyššie sa už dostanete kabínkovou a sedačkovou lanovkou, ktoré vás vyvezie až na úplný vrchol Molltalerského ľadovca, ktorý má 3122 m.

Za krásneho počasia sú tu dokonalé výhľady na všetky svetové strany. Čo sa týka zjazdoviek, tak sú tu na výber tri druhy, označené rôznymi farbami, aby človek poznal jej náročnosť.

Modrá farba – ľahká náročnosť (6 zjazdoviek)
Červená farba – stredná náročnosť (7 zjazdoviek)
Čierna farba – vysoká náročnosť (4 zjazdovky)

Pozor tá najdlhšia má 1 km! 🙂 nemusíte sa báť, že by ste boli na konci dňa málo unavený.

Za seba musím povedať, že sme vyskúšali všetky trasy a niekedy bolo fakt ťažké rozpoznať modrú trasu od tej červenej. Zjazdovky boli krásne upravené, aj keď ku koncu boli niektoré úseky už poriadne vyjazdené a robili sa tzv. bubny.
Druhý deň sme už také šťastie na počasie nemali a už od rána poriadne snežilo a fúkalo. Síce sme si zajazdili ale bol to fakt adrenalín, pretože som v niektorých úsekoch nič nevidela a išla som tak nejak naslepo.

Všade som počula Čechov, Slovákov a Poliakov, ktorých tu bolo snáď viac ako Rakúšanov. Asi si každý porovnal cenu skipasov v Rakúsku a na Slovensku.

Cenník lístkov:

Je super, že pri kupovaní lístkov tu neplatí limit na deti a do tejto kategórie spadá každý do 18 rokov. Deti do 6 rokov to majú úplne zadarmo. Ako vidíte cena je naozaj podobná tým našim a pokiaľ by ste tu chceli stráviť viacero dní, oplatí sa vám investovať do pernamentky.

UŽITOČNÉ INFORMÁCIE O STREDISKU:
V prípade priaznivých podmienok sa tu lyžuje každý deň od 8:00 – 16:00 a to takmer celoročne.

KOĽKO STOJÍ STRAVA:
Výhoda Rakúska je v tom, že ubytovania sú tu pripravené na zahraničných turistov a väčšinu z nich tvoria apartmány s plne vybavenou kuchynkou. Takže si môžete doniesť potraviny už z domu alebo si ich kúpiť v miestnom supermarkete. Ceny oproti tým našim nie sú až tak rozdielne, ale kvalita je samozrejme niekde inde.
Môžete si tak raňajky aj večeru pripraviť sami a obed si dať na svahu. Aj tam ma prekvapili ceny, čakala som oveľa vyššiu vysokohorskú prirážku.

Cena za veľké pivo bola 3.20€
Cena za polievku bola okolo 4€
Cena za hlavné jedlo bola 8€ až 12€

Čo sa týka výberu, boli tu hlavne vyprážané jedlá, halušky s kapustou, rezeň, guľašová a kapustová polievka, ale na hornom stredisku mali aj cestoviny, kuracie mäso, šaláty a výborné štrúdle. O hlade tu rozhodne nebudete 🙂

NEMÁTE LYŽE/SNOWBOARD?
Riešila som podobný problém. Keďže mám svoj snowboard na Slovensku a odchod bol z Prahy, neoplatilo sa mi ho na pár dni ťahať do druhej republiky. Preto som hľadala riešenie a nakoniec som si ho požičala v požičovni BOATPARK v Prahe.

Cena za požičanie snowboardu+topánok+helmy bola 1050 kč na 5 dní. Cena za lyže bola podobná.

Aj priamo na svahu v Rakúsku je možnosť požičania lyží a snowboardu, ale cena je o niečo vyššia. Na jeden deň stálo požičanie lyží 40€.

OPLATÍ SA NAVŠTÍVIŤ FLATTACH?

Na svahu sme strávili dva dni, pričom prvý deň bol fakt krásne počasie – modré azúro a druhý deň bol pravý opak – fúkalo a snežilo tak, že som pred seba vôbec nič nevidela. Väčšina zjazdoviek bola v ten deň zatvorená, ale tam kde bolo otvorené sme jazdili.
Za seba obec Flattach veľmi doporučujem a to nie len v zime, ale aj v lete. Dajú sa tu robiť rôzne túry, sú tu vodopády, jazerá a dá sa tu aj raftovať. Určite krásne miesto na oddych počas predĺženého víkendu. 🙂

NEJAKÉ FOTKY:

Príchod na zjazdovku po 9.00

a hneď zastávka na posilnenie pred prvou jazdou 😀

Najskôr 10 minút hore kabínkovou lanovkou

A na úplny vrchol sedačkovou.

Neuveriteľné výhľady…

Už len si vybrať farbu zjazdovky

Kam oko dovidí, tam vidí vrcholky hôr.

Ideálne počasie na lyžovačku, počkajte si na fotky z druhého dňa 

Opaľovačka vo výške 3122m 🙂

Pauza na obed

Úsmev prosím 🙂

Rozpadli sa mi moje lyžiarske okuliare a stal sa zo mňa kominár 😀

Úspešné zakončenie prvého dňa (bez zranení)! 🙂

Asi vám je jasné, že toto je fotka z druhého dňa 😀

Ale aj tento deň som úspešne prežila 🙂 Čajky s obrovskými rukavicami 😀

Žiadne modré azúro, ale aj tá hmla mala niečo do seba.

Sneží a sneží 🙂

Tak čautee 🙂 ozvem sa zase z ďalšieho výletu

Chcete byť informovaný o nových článkoch?