fbpx
Top
  >  AFRIKA   >  Maroko 4/6 – noc v púšti a sandboarding

To, že patrí snowboard na zasnežené svahy už všetci dávno vieme, ale vedeli ste, že s ním môžete jazdiť aj na veľkých dunách piesku uprostred púšte? Práve takýto zážitok ponúka Sahara v Maroku. A nie len to, môžete sa skrz ňu previesť na dromedárovi (“ťava s jedným hrbom”) a dokonca tam v stane stráviť jednu noc. Neviem ako pre vás, ale pre mňa bolo práve toto impulzom pre návštevu Maroka.

Hneď som na internete začala zisťovať, ako sa dostať do Sahary a nakoniec to nebola žiadna veda. Samotné výlety na jednu noc v púšti sú priamo na stránkach booking.com spolu s fotkami a hodnotením. Platba a rezervácia cez ich stránky je navyše naozaj jednoduchá, takže sme si “noc v púšti” zarezervovali “len” ako ďalšie ubytovanie. Možností je naozaj veľa. My sme sa rozhodli pre “Berber camp”, ktorý má na bookingu hodnotenie 9.3/10. To, či tam nájdete lepšie kempy pomer hodnotenie/cena/výkon už takto s odstupom času posúdiť neviem, ale mne to prišla vtedy pred 2 rokmi, kedy sme tam boli (áno, napísanie tohto článku mi naozaj trvalo!) najlepšia voľba.

Cena za taký výlet pre 2 dospelých je v súčastnosti 37€, nás to v máji stálo 54€. Zrejme záleží na sezóne a mesiaci. V tejto cene máte:

  • jazdu na dromedároch do kempu v púšti
  • sandboarding (alebo jazda na snowboardu po piesku)
  • večera 
  • noc v stane pre 2
  • raňajky
dromedár s batohom

Môj šikovný dromedár samozrejme zvládol uniesť aj batoh.

Keď to mám takto spätne zhodnotiť, tak môžem iba potvrdiť, že to ohodnotenie “Berber campu” na bookingu je zaslúžené. Stan bol síce maličký, ale zmestila sa doň manželská posteľ a na tú jednu noc, ktorú som aj tak nespala úplne stačil. Záchod tam bol jeden pre všetkých a to normálne keramický, samozrejme bez splachovania. 🙂 Čo bolo milé, že tam mali aj umývadlo s tečúcou vodou. Sprchu by ste tam ale hľadali zbytočne.

Celý výlet bol krokom mimo komfortnú zónu a o tom to predsa je! Pre náročnejších cestovateľov ale existujú aj “luxusné kempy”, kde stan tvorí izba so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane vlastnej kúpelne a sprchy. Príkladom je “Luxury Traditional Camp”. Cena je už ale samozrejme vyššia a to od 120€ pre 2 osoby na noc. 

Vrátim sa ale k nášmu zážitku. Po zakúpení výletu sme dostali informáciu, že zraz bude 17:30 pri Kem kem markete v Merzouge. Merzouga je dedinka hneď pri púšti a tak sme si to naplánovali tak, že sme tam prišli už deň pred týmto výletom a na jednu noc sme si našli ubytovanie inde. Ako ste mohli čítať v predchádzajúcom článku, čas, ktorý bol nazvyš sme využili hlavne na jazdu na štvorkolkách –> Maroko 3/6 – Skalnaté údolie Todgha gorge a návšteva Sahary.

Keďže samotný výlet do púšte začínal až takto večer, mali sme pred sebou celý deň. V Merzouge bolo konečne teplo! Nejakých 30°C a azúrovo modrá obloha. Takéto počasie som si predstavovala celé Maroko, ale realita bola o 10°C nižšie. Deň sme si teda naplánovali následovne. Doobeda sme sa odubytovali, potom sme strávili nejaké 2 hodinky v kaviarni Tenere kde bola Wifi, dobrý obed a káva.
No a na poobedie som našla ubytovanie s bazénom, v ktorom sme sa boli okúpať. Vlastne sme tam strávili dobré 3 hodiny na lehátku, na slniečku a nič po nás za to ani nechceli. Na konkrétny názov ubytovnia s tým bazénom si už teraz nespomeniem, pretože predsa len 2 roky sú 2 roky, ale keď si na bookingu vyfiltrujete ubytovanie s bazénom v Merzouge, určite niečo nájdete.

marocké jedlo tajin kefta

Vynikajúce marocké jedlo Tajin kefta. Už sa mi zase zbiehajú sliny, len čo to vidím.

 

 

chlap robí stojku v púšti

Bezpečné miesto na skúšanie stojky.


selfi páru v púšti

Selfie v púšti musí byť.


ručník a bazén

Stihli sme aj bazén a Travelismus osuška bola pri tom. Béžovú a modrú nájdete u mňa na eshope.

A takto prebiehal samotný výlet

Bolo 17:30 a my sme stáli spolu s ďalšími účastníkmi zájazdu pred Kem kem marketom, tak ako písali v pokynoch. Spolu sme sa autami presunuli k nejakému riadu (názov už neviem), kde sme si mohli nechať odložené veci a vonku už na nás čakali dromedáre. Dostala som toho prvého v rade a stali sme sa tým pádom vedúci našej smečky. 😀

 

Vyrazili sme vpred. Naši sprievodcovia viedli môjho dromedára a tie ostatné boli v rade spojené povrazom. Vznikla nám teda krásna karavana. Keby nám cestu neukazovali predchádzajúce stopy v piesku, tak dromedári trus bol viditeľný dokonalo. Nestratili by sme sa. Keďže sme chodili hore dole rôzne po dunách, občas sa im mu podlomili nôžky, ale inak zvládali naše váhy statočne. Môje legíny naopak nezvládali nápor srsti a po zoskočení z dromedára som mala krásne chlpaté nohy. 

Po príchode do kempu sme každý odparkovali svojho dromedára a ukázali nám náš stan, kde sme si mohli odložiť batohy. Spoločne sme sa vybrali na najbližšiu veľkú dunu, pretože sa blížil západ slnka. Mali tam so sebou asi dva snowboardy pre všetkých nadšencov sandboardingu. Boli s pokazeným viazaním, ale človek veľmi rýchlo prišiel na to, že je to vlastne jedno. Osobne som sa neprípútaná spúšťala spočiatku radšej opatrne, ale veľmi rýchlo som zistila, že piesok ten pohyb narozdiel od snehu dosť spomaľuje. Bolo to super!

Začiatok výletu bol v tomto riade. V modrých habitoch sú naši sprievodcovia.


sahara v maroku

Tam niekde medzi dunami piesku je ukrytý náš kemp, v ktorom strávime noc.


ludia na dromedaroch tvoria karavanu

Naša karavána. Mali sme mať všetci ruky hore, ale Honza to trochu pokazil.

žena a chlap v púšti

Áno viem, zas tie ruky hore. Fotil nás ale sprievodca a my sme ho ako cvičené opičky poslúchali. 🙂


žena na ťave v púšti

A tu ešte jedna fotka s mojim chlpatým priateľom.


sandboarding v púšti

Ako vidíte, viazanie na snowboarde v púšti je skôr na ozdobu


sandboarding v púšti

A ideeš!

Po západe slnka nás vonku v spoločných priestoroch kempu, na kobercoch čakalo občerstvenie: čaj, oriešky, keksíky a olivy. Nasledovala spoločná večera vo veľkom stane so stolami. Podávala sa tradičná polievka, veľký tajin tanier, kde bolo mäso a varená zelenina, ryža a dezert – jogurt s ovocím. Na pitie bola chvalabohu pitná voda. Boli tam ľudia z rôznych kútov sveta, francúzi, portugalci, američania, angličania a samozrejme my hrdo zastupujúci krajinu “čekoslovakia”, ako maročania radi hovoria.

Po večeri nám naši sprievodcovia robili program – živú marockú hudbu, so spevom, bubnami, aj tancom. Nejaké tance a pesničky nás aj učili a bolo to fakt vtipné.

berber kemp

Po západe slnka nás vonku v spoločných priestoroch kempu, na kobercoch čakalo občerstvenie: čaj, oriešky, keksíky a olivy.


večera v stane

Spoločná večera a naša milá spološnosť. Britsko-slovinský pár žijúci v Taliansku.


berber stan

Program bol super! Viac uvidíte na videu ku článku.

Potom prišiel čas spánku, ktorý v mojom prípade za celú noc neprišiel. V púšti bola v noci samozrejme pekná zima, ale v stane našťastie nie. Za to poriadne fúkalo, takže naše plachty stanu pekne trepotali vo vetre, zvuky boli rôzne a predstavivosť mi fungovala na plné obrátky. Nepomáhalo jej ani to, že namiesto zipu, či dverí sme mali iba prehodený koberec.

6:30 sa ozval budík. Nie náš, ale živý budík v podobe jedného zo sprievodcov. Chodil po kempe so zvončekom a kričal “sunrise, sunrise”. 😀 Poctivo sme teda vyrazili na východ slnka v púšti, ktorý som si pridala k ostatným nezabudnuteľným zážitkom, ktoré sme zažili počas posledných pár hodín. Krátko potom sme sa zbalili a vyrazili na dromedároch naspäť do riadu, z ktorého sme pôvodne vychádzali. Mohli sme sa tam osprchovať a čakali nás tam raňajky formou švédskych stolov. Nimi náš výlet skončil.

berber camp

A takto vyzeral náš kemp zvonku počas východu slnka.


stoličky v púšti

Na sledovanie východu a západu slnka je treba si urobiť pohodlie. Aj keď v prípade týchto stoličiek sme radšej volili piesok.


Tak a tu končím aj ja, s článkom. Čo na to hovoríte? Lákalo by vás zažiť niečo podobné? Tak šup sledujte akčné letenky do Maroka, pretože Sahara čaká. 
Rada by som ešte pripomenula, že tento článok je štvrtý zo série šiestich článkov o Maroku, takže ešte nie je koniec. V tom ďalšom sa môžete tešiť na zážitky z modrého mesta Chefchaoen.

Predchádzajúce články o Maroku nájdete TU:

1) Prímorské mesta Essaouira a Taghazout

2) Historické mesto Ait Benhadou a marocký Hollywood 

3) Skalnaté údolie Togha Gorge a návšteva Sahary

žena a dromedáre

Tak a parkujem našich kamošov, bolo mi cťou.