fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  Menej známy sused Bali – ostrov Lombok

              Lombok, takmer zabudnutý ostrov s nádhernou prírodou rozprestierajúci sa hneď vedľa známeho suseda, akým ostrov Bali určite je. Turizmus je tu stále minimálny a som za to veľmi vďačná. Aspoň si môžeme pri jeho návšteve užívať kľud, poloprázdne pláže s bielym pieskom a takmer nedotknutú zelenú prírodu.


PÁR ZAUJÍMAVOSTÍ V SKRATKE

-Ostrov Lombok je od Bali vzdialený iba 40 km a je potencionálne ďalším budúcim strediskom turizmu (doporučujem navštíviť ho čo najskôr).

-Zaujímavé je, že narozdiel od Bali, väčšinu z 3 miliónov obyvateľov tvoria muslimský Sasakovia. Nájde sa tu ale aj pár tisíc Balijčanov vyznávajúcich Hindiuismus.

-Najväčšie mesto je Mataram, v ktorom býva viac než 400 000 obyvateľov.

-Turistické centrum predstavuje mestečko Senggigi plné hotelových rezortov a nájdete ho v severnej časti ostrova.

-Od Júna tu trvá jeden mesiac ramadán! Väčšina moslimských reštaurácií či warungov býva počas dňa zatvorených, plus by ste mali rešpektovať ich pôst a nedráždiť miestnych jedlom či pitím vody na ulici.
V každej časti ostrova to ale môže byť rôzne, v hotelových rezortoch funguje samozrejme stravovanie normálne. V každom prípade je ale lepšie navštíviť Lombok mimo toto obdobie.

-Na Lomboku sa oproti Bali nachádza väčšie množstvo stáda vodných byvolov, ktorých rohy sú následne dovážané na Bali, aby z nich boli vyrobené ozdobné doplnky.


Toľko ku krátkemu predstaveniu Balijského suseda. Chcete vedieť ako sa na tento ostrov z Bali najvýhodnejšie dostanete? Nuž máte viacero možností, môžete tú vzdialenosť preletieť letecky (zhruba 30 minút) z letiska Denpasar na Bali,  využiť niektorú z drahých speedboats alebo zvolíte tu najlacnejšiu a zároveň najdlhšiu možnosť, 4 hodiny trajektom z prístavu Padang Bai.

Pre cenové porovnanie uvádzam orientačné ceny spomínanej dopravy:
– LETECKY                   20-30 €
– SPEEDBOAT             28-50 €
– TRAJEKT                           3  €

Z leteckých spoločností tam lietajú aerolinky  MERPATI, TRANS NUSA, WINGS AIR, GARUDA INDONESIA, LION AIR, TRIGANA AIR alebo BATAVIA AIR. Z informácii ktoré som našla na stránke tripadvisor.com som sa dočítala, že letenku s niektorými z týchto leteckých spoločností si nemôžete rezervovať online. Vtedy tam treba buď zavolať alebo to riešiť pomocou miestneho travel agenta. CHCEM VIDIEŤ ZOZNAM ODLETOV V DANÝ DEŇ.

lombok

CESTA TRAJEKTOM DO PRÍSTAVU LEMBAR

Osobne sme cestovali na Lombok dlhé 4 hodiny trajektom, pretože to bol najlacnejší spôsob dopravy – 40 000 Rp/ 3 €. Pokiaľ máte záujem o túto cestu aj vy, stačí aby ste sa dopravili do prístavu Padang Bai na Bali – trajekt vyráža z prístavu každú hodinu.
Pripravte sa na to, že vám budú miestni ľudia predávajúci lístky na speedboats hovoriť, aby ste nešli trajektom, že to nie je také bezpečné. Neverte im, pretože ich jediným cieľom je dostať vás na ich lode, aby mohli zarobiť. Cesta trajektom môže byť váš ďalší cestovateľský zážitok, posedíte si medzi miestnymi a budete mať pocit, že ste tu snáď jediný turista. Neminú vás ani turecké záchody.
Ak by ste chceli prejsť na Lombok z Bali na motorke alebo aute doporučujem POZRIEŤ SA NA CENNÍK TRAJEKTU.

DSC_0213 (1)

IMG_5228

Trajekt vás dovezie do prístavu Lembar, ktorý sa nachádza v Južnej časti Lomboku. Pokiaľ vaše ubytovanie nezabezpečuje odvoz z prístavu, tak si vezmite miestny taxík. Dávajte si pozor na to, že ak by ste si na Lomboku objednali Bluebird taxi, tak priamo do prístavu by po vás neprišiel.
Prístav ovláda miestna mafia taxikárov, ktorí tam taxíky Blue bird nie len že nepustia, ale ani vám nebudú chcieť prezradiť cestu ako sa dostanete na miesto, kde vás dohodnutý taxík čaká.
Čo sa týka vzdialenosti, tak cesta z Lembaru do Kuty trvá zhruba 1 hodinu a stála nás 100 000 Rp/ 7 € na osobu.
Pokiaľ sa naopak chystáte na sever do Senggigi, cesta trvá o trošičku dlhšie – 1,5 hodiny.

Ďalšie dva miesta na Lomboku, kde vás môže doviesť speedboat – prístav Bangsal a neďaleká zátoka Teluk Kode, ktoré sa nachádzajú na severe.

10 TIPOV NA ČO SA MÔŽETE TEŠIŤ

Teraz keď už viete ako sa na Lombok dopravíte, je načase ukázať vám 10 dôvodov, prečo návšteva Lomboku stojí za to.

Môžete sa tešiť:

1. NA NÁDHERNÉ PLÁŽE PLNÉ BIELEHO PIESKU

Pink beach – 54 Km od Kuty

Cemara beach – 50 Km od Kuty

Vedľa Selong Belanak sa vraj nachádza pár metrov ďalej ukrytá osamelá nádherná pláž. Ďakujem čitateľovi Tomášovi za tento super TIP!

Ideálne je v jeden deň spojiť návštevu pláží Selong Belanak a Mawun pretože sú od seba vzdialené iba 7 Km. To isté platí o pláži Pink beach a Cemara beach, ktoré sú v rovnakej oblasti Lomboku.
Ak prichádzate z ostrova Nusa Lembongan, kde ste si užívali šnorchlovanie každý deň, na Lomboku si zase užijete surfovanie. Najlepšia na učenie sa je pláž Selong Belanak, kde si môžete požičať nie len surf, ale aj zaplatiť inštruktora.

Prečítajte si tiež: Prečo navštíviť pláž Tanjung Aan?

2. NA KRÁSNE VÝHĽADY

Lombok má na juhu v okolí Kuty, ale aj na severe v okolí Senggigi veľmi hornaté pobrežie, príroda je tu krásne zelená plná paliem a podnebie je tu výborné. Verte mi, zamilujete sa už po jednom dni a odnesiete si odtiaľto krásne fotky.

12615753_1686729891543157_2405913195173219829_o

Fotené z kopca pri pláži Tanjung Aan

IMG_20160307_223836

IMG_20160307_223753

IMG_20160305_224825

3. NA UPRAVENÉ CESTY V OKOLÍ KUTY

Cesty sú na južnom Lomboku pekne upravené, v podstate prázdne a plné nebezpečných zákrut. Možností na krásne fotky budete mať počas jazdy neustále. Už len udržať oči na stopkách, nie len kvôli prírode, ale hlavne kvôli bezpečnosti.
A aby som nezabudla, pozor na opice a kravy, ktoré vám občas môžu skrížiť cestu.

Prečítajte si tiež: Selong Belanak beach – ostrov Lombok

12573660_1684352171780929_7293094834897680688_n

IMG_20160307_230256

 4. NA VÝBORNÉ PIKANTNÉ JEDLO

Kuchyňa je podobná ako na Bali, takže sa nemusíte báť, že by ste tu boli ukrátený o obľúbené Mie Goreng či Curry s ryžou. Výhodou je, že mimo turistické centrá sa tu najete ešte lacnejšie.

DSC_0218

5. VÝSTUP NA SOPKU RINJANI – 3726 m

Indonézia je plná aktívnych sopiek a Rinjani je jednou z nich. Zaujímavé je, že posledný výbuch bol pomerne nedávno v roku 2010. Ak patríte medzi aktívnych dobrodruhov, čo milujú hory, tak Rinjani môže byť pre vás. Dôležité je uvedomiť si, že rozhodnutie ísť či neísť by malo padnúť ešte v Európe, aby ste si mohli zbaliť potrebné veci na výstup. Premýšľajte poriadne, pretože výstup je veľmi náročný.
Ak sa rozhodnete do toho ísť, tak pri výbere “treku” výstupu, máte na výber rôzne trasy podľa počtu nocí, ktoré chcete na sopke absolvovať. Najčastejšou voľbou je trojdenný výstup, počas ktorého spíte dve noci v stane. Ten vám hore vynesú miestny “nosiči”.
Fotky z výstupu na sopku Rinjani nájdete TU.

Ceny za výstup nájdete TU.

7233772828_98fd379836_o

Rinjani 3726 m autor: Trekking Rinjani

6776471221_93db7080d7_o

Stanovanie počas výstupu na Rinjani autor fotky: Reinhard Kuchenbäcker

6.  NA NÁVŠTEVU PERLOVEJ FARMY

Indonézia je známa nie len pre krásnu prírodu, aktívne sopky či výborné jedlo. Jej hlavnou ozdobou sú perly a Lombok je nimi priam preslávený. Hovorí sa, že kto na tento ostrov príde, musí odísť s perlou.
Ale aj bez kupovania perly, bude návšteva perlovej farmy pre vás určite zážitkom. Na týchto farmách sa starajú o produkciu perál každý deň, nechýba tu ani laboratórium. Pričom proces tvorby jednej perly trvá niekoľko rokov a skladá sa z viacerých štádi. V tom poslednom, do dospelých, pripravených lastúr vkladajú násady v tvare guličiek, aby sa obalili perleťou a zhruba o dva roky môžu vylúpnuť perlu.

Doporučujem navštíviť farmu The Autore Pearl Farm. Na stránkach tripadvisor.com má výborné hodnotenie. Aby ste tam vstúpili musíte zaplatiť okolo 180 000 Rp/ 12€ pričom súčasťou ceny je tiež chladný nápoj, výklad a vstup do obchodíku s pravými perlami.

2438643483_e2aa37fce9_b

autor: amboo who

7. NA OCHLADENIE SA POD VODOPÁDOM

Pri návšteve severného Lomboku určite nevynechajte Rinjani national park, súčasťou ktorého je niekoľko nádherných vodopádov. Ideálne si zoberte so sebou miestneho sprievodcu. Po príchode sa už len kochajte krásou a nezabudnite sa okúpať.
Medzi najznámejšie vodopády v tomto parku patria Tiu Kelep, Sindang Gila, Jeruk Manis, Benang Stokel a Benang Kelambu.

14980751868_8b00e3b34c_k

Tiu Kelep vodopád v Gunung Rinjani Národnom parku. autor: Victor Ulijn

8. NA NÁVŠTEVU TYPICKEJ SASASKEJ DEDINKY

Ako som už spomenula vyššie, väčšinu obyvateľstva cca 85% tvoria Sasakovia, ktorí sem prišli z ostrova Jáva a narozdiel od Bali tu žijú prevažne moslimský obyvatelia. Pripravte sa na to, že ľudia tu žijú veľmi jednoduchý život v chudobe. Aspoň to pre niektorých turistov môže byť precitnutie a začnú si viac vážiť to, čo majú.
V typicky sasaskej dedinke žijú ľudia veľmi jednoducho, bez elektriny či kanalizácie v bambusových domčekoch z hliny a palmových listov. Najlepšie na tom je, že pri návšteve Lomboku máte možnosť nahliadnuť do ich bežného života a o tom predsa cestovanie je, o poznávaní iných kultúr.
Najviac navštevovaná je dedinka Sade.

7379281550_463055c12c_k

autor: Rapsak

9. NA RUŠNÉ MESTO MATARAM

Pri návšteve hlavného mesta Mataram nebudete mať núdzu o nákup suvenírov. Je tu kopec uličiek s rôznymi remeselníckými výrobkami. Okrem toho určite nevynechajte Pura Meru – druhý najväší hinduistický chrám na Lomboku, muzeum Negiri Nusa Tenggara Barat – nájdete tu informácie z geológie, kultúry a histórie Lomboku alebo vodný palác Mayura Water Palace.

6215707752_ac20587f1d_o

Pura Meru autor : David Stanley

10. NA 3 KORÁLOVÉ OSTROVY – GILI 

Posledný dôvod, prečo navštíviť Lombok sú určite korálové ostrovy Gili Air, Gili Meno a Gili Trawangan. Nachádzajú sa na severe kúsok od Lomboku a veľmi ľahko sa tam dostanete z prístavu Bangsal. Public boat odtiaľto odchádza vždy po naplnení lode (myslím, že by tam malo byť aspoň 30 ľudí).
Otázne je, ktorý ostrov si vybrať. Ak hľadáte kľud a nevadí vám, že na ostrove takmer nikto nie je, kúpte si lístok na Gili Meno. Na juhu ostrova sú tie najkrajšie pláže, aké sme počas cestovania v Indonézii videli a môžete si užiť aj jedinečný zážitok v podobe šnorchlovania s korytnačkami.
Gili Trawangan je naopak najviac turistický, a je známy tiež pre bujaré párty. Nakoniec zostáva Gili Air, ktorý predstavuje zlatý stred a k Lomboku je najbližšie. Osobne sme zvolili tento ostrov a veľmi sa nám tu páčilo. Voda na šnorchlovanie je tu nádherne čistá, na ostrove je kopec reštaurácií, obchodíkov a západy slnka sú úplne úžasné.

IMG_20160311_175147

 

Comments:

 • Lubo Ludvig

  16. marca 2016

  Cauko.

  Kde sa da pozicat motorka a kolko stoji denny prenajom.
  Ubytovanie a cena ubytovania?

  Prajem Ti pekny den

post a comment