fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  Na motorke do Angkor Watu – aj to sa dá!

Mesto Siem Reap ma prekvapilo po všetkých stránkach a potom, čo sme vymenili plesnivý hostel Mantra Angkor Boutique Villa za príjemné ubytovanie cez airbnb.com sa všetko obrátilo k lepšiemu.

Nepríjemný a zároveň vtipný zážitok s ubytovaním popisujem v osobitnom článku —-> PO PLESNIVOM HOSTELI SME NAŠLI ÚTOČISKO CEZ AIRBNB

Náš prvý deň sme okrem výmeny ubytovania strávili s majiteľom toho nového – francúzom Antonym, ktorý nám v mnohom pomohol. Predovšetkým prelomil mýtus, ktorý vládne medzi cestovateľmi, že turisti si v meste Siem Reap nemôžu požičať motorku.
Najskôr nás zaviedol do požičovne, vysvetlil nám čo sa kde nachádza a potom nám ešte aj doporučil výbornú francúzsku reštauráciu neďaleko jeho ubytovania.

Tak nejak sme nutne potrebovali pauzu od ryže a ryžových rezancov.

POŽIČANIE MOTORKY V SIEM REAP

Požičovňa bola v centre mesta a síce som si nezapísala jej názov alebo presnú polohu, bolo to neďaleko nákupného centra Lucky Mall a verím, že keď sa opýtate miestnych, určite vás nasmerujú. Je ich v meste viacero.
V požičovni sme ako zálohu za motorku nechali Honzov pas a zaplatili sme za prvý deň 10$ s tým, že na ďalšie dni si budú účtovať už iba 8$/deň. Žiadnu zálohu navyše sme neplatili. Jupíí sme slobodní! 🙂 môžeme chodiť kam len chceme.

DOPRAVA V SIEM REAP NIE JE SRANDA

Požičanie motorky v Siem Reap je teda sám o sebe jednoduchý proces. Jazdiť na nej je už druhá vec a preto ju nedoporučujem každému. Len čo sa prejdete na Tuk Tuku po meste, tak rýchlo pochopíte prečo. Aj napriek intenzívnemu školeniu na Balijských cestách sme mali zo začiatku strach. Tým, že je to väčšie mesto je tu pomerne hustá premávka, mimo križovatky so semaformi pravidlá v podstate neexistujú a do toho si musel Honza zvykať na preraďovanie rýchlosti, pretože sa dala požičať iba poloautomatická motorka.
Na cestách sme si pripadali trochu zvláštne, pretože sme tu boli snáď jediní bielosi. 😀 Všetci turisti tu používajú Tuk Tuk alebo bicykle.

VRAJ SA TU NEKRADNE

Pokiaľ ste čítali môj článok o ostrove Koh Rong v Kambodži, kde hovorím o meste Sihanoukville tak trochu ako o centre zločinu a kradnutia motoriek, Siem Reap je vraj bezpečný. Slovo vraj tu dávam preto, že by som za to nedala ruku do ohňa, ale je pravda, že sme nemali zlú skúsenosť a Antony, ktorý tam žije dva roky ju tiež nemal. Ukľudňoval nás nas aj v tom, nech si kľudne nechávame helmy na motorke, že ich nikto nevezme a mal pravdu.

NA MOTORKE DO ANGKOR WATU 

Potom, čo sa nám podarilo požičať si motorku, som bola trochu paranoidná a na každom rohu som sledovala policajtov, či nás už už idú zastaviť a dať nám pokutu za to, že sme si tu dovolili jazdiť na motorke. Ale oni nás kvalitne ignorovali 😀 a tak ma po prvom dni tá paranoia prešla.

Počas kupovania lístkov do Angkor Watu, sme stále nevedeli ako pôjdeme do areálu. Jazdiť po meste na motorke mi prišlo ešte v pohode, ale ísť na nej do areálu Angkor Wat, keď som na všetkých blogoch čítala, že sa tam dá ísť iba na bicykli alebo Tuk Tuku?
Antony nám na to iba hovoril “No problem” ale radšej sme sa opýtali ešte jedného policajta po kúpení lístkov, ktorý nám povedal, nejazdite na motorke, pretože je tu “big traffic” a turisti tu zapríčinili už veľa nehôd. “A keď tam pôjdeme na vlastné riziko?” “Ja som vás varoval…” splnil si svoju povinnosť, ale zároveň potvrdil, že to nie je zakázané ísť do Angkor Watu na motorke. A tak sme konečne vedeli, ako tam pôjdeme.

KUPOVANIE LÍSTKOV DO ANGKOR WATU

Lístky do areálu sa nepredávajú pri vstupnej bráne do Angkor Watu. Aby ste si ich kúpili musíte navštíviť Angkor Wat office, ktorý je akoby na pol ceste medzi centrom a areálom. Nie je ťažké ho nájsť. Otváracie hodiny sú tu každý deň od 5.00 – 17.30.
Najlepšie urobíte, keď si lístky kúpite deň vopred a to večer po 17.00, pretože vtedy už začínajú predávať lístky na druhý deň a ušetríte tak čas, ktorý by ste inak strávili čakaním v rade ráno.

Na výber sú tri druhy pasov (od 1.2.2017 je platný nový cenník):
1 deň – 37$
3 dni – 62$
7 dní – 72$

Dobre si rozmyslite počet dní, pretože pasy sú po zakúpení už nevratné

Pozor! Pokiaľ by ste išli do areálu bez platného pasu a chytia vás,tak dostanete pokutu 100$.
My sme pomerne dlho váhali nad tým, či si vezmeme pas na jeden deň alebo tri, ale nakoniec sme sa rozhodli pred 1 deň s tým, že pokiaľ by nám to na návštevu nestačilo dokúpime si aj druhý deň. My sme tu boli v decembri 2016 a lístok sme mali ešte za 20$/deň.
Pokiaľ by vás zaujímalo, ako majú riešenú ochranu pasov pred falšovaním, tak vlastník pasu má na ňom fotku aj dátum platnosti. Vyfotia vás priamo pri okienku s lístkami.

KOĽKO DNÍ DO ANGKOR WATU JE DOSŤ?

Za seba musím povedať, že jeden deň fakt stačí. Síce sme mali na Siem Reap dostatok času, za ten jeden deň sme stihli východ slnka a malý aj veľký okruh, takže všetky hlavné chrámy sme videli. Neviem posúdiť či by sme to stihli, aj keby sme nešli na motorke, ale na konci dňa sme boli totálne vyšťavení a ďalší deň by sme už asi nezvládli. 😀
Úprimne povedané potom, čo sme prešli 5 hlavných chrámov bol zvyšok viac menej podobný a viem si predstaviť, že pas na 7 dní si kupujú iba naozaj veľký zanietenci.
Pokiaľ si chcete zobrať 3 dňový pas s tým, že si požičiate bicykel a urobíte si jeden deň výlet na bicykli, tak je to dobrý nápad. Ale zvládnuť celé okruhy na bicykli si neviem predstaviť. Areál je fakt obrovský a do toho celý deň praží slnko.

Toľké chodenie ani Honzova žabka nevydržala 😀

AKO ÍSŤ DO ANGKOR WATU

Máte 3 možnosti – vlastná motorka, Tuk tuk so šoférom alebo bicykel.

Motorka – najlepšia možnosť, pretože máte absolútnu slobodu. Môžete ísť kamkoľvek chcete. Cena motorky je 8-10$/deň. Nedoporučujem, ak ste nikdy nejazdili v Ázijskej doprave.

Tuk Tuk so šoférom – najčastejšia varianta. Zaplatíte si tuk tuk na celý deň, pričom väčšinou sa cena pohybuje 15-20$/deň. Výhodu vidím v tom, že takto podporíte živobytie tuk tukára a zároveň sa pohodlne odveziete z miesta na miesto. Oplatí sa v dvojici alebo ak ste štyria.

Bicykel – najviac náročná varianta. Bicykle si môžete požičať v mnohých hosteloch alebo na trhoch už za 2$/deň. Doporučujem iba ak máte minimálne 3- dňový pas. Pri návšteve Angkor Watu na 1 deň by to bolo veľmi náročné a nie som si istá, či by ste stihli všetky chrámy, ktoré chcete vidieť.

NAŠA NÁVŠTEVA ANGKOR WATU

Keď si odmyslím to množstvo turistov, tak východ slnka bol fakt krásny

Angkor Wat sme navštívili prvý deň v novom roku 2017 a síce sme strávili Silvester iba na streche nášho ubytovania, odkiaľ sme videli ohňostroje z každej strany, vstávanie o 5 ráno bolo horzne náročné.
Zobrali sme si so sebou raňajky, sadli sme na motorku a vybrali sa ešte za tmy do Angkor Watu. Cestou sme prešli cez kontrolu lístkov a nakoniec sme zaparkovali kúsok od hlavného chrámu Angkor Wat.  Bolo tu neuveriteľné množstvo ľudí a to sme ešte nevedeli, čo nás bude čakať dnu.

Osobne som bola z východu slnka v Angkor Wate sklamaná, pretože to bolo síce krásne a obloha hrala rôznymi farbami, celý dojem z toho magického momentu mi kazilo to množstvo turistov, ktorí nerobili nič iné iba cvakali spúšť svojich foťákov. Aj my sme samozrejme fotili, ale mala som o tomto zážitku úplne inú predstavu.
Asi je to o tom prísť tam naozaj skôr a nájsť si nejaké tichšie miesto, odkiaľ budete ten východ slnka pozorovať síce z iného uhla, ale budete mať kľud a naozaj si ten moment užijete.

Toto nie je koncert, ale východ slnka v Angkor Wate.

Cvak, cvak

No dobre, aj my sme sa vyfotili 😀

Zvyšok dňa sme venovali najskôr malému okruhu, na ktorom sú hlavné chrámy a potom sme prešli aj ten veľký okruh. Pri kupovaní lístkov sme dostali mapku, podľa ktorej sme sa pohybovali. Neprešli sme úplne každý chrám, ale to hlavné sme videli. Celý areál je fascinujúci a tak trochu zahalený rúškom tajomstva. Angkor Wat je niečo, čo musíte vidieť. Celý chrámový komplex je dodnes považovaný za najväčší na svete a je zapísaný aj do dedičstva UNESCO. Osobne ma fascinovala predstava ľudí, ktorí to celé vybudovali a tiež spôsob, akým sú chrámy postavené – kamene sú ukladané na sebe bez spojiva.
Bol to naozaj pekný zážitok a každému návštevu Angkor Watu doporučujem.

Pripravte sa ale na neskutočné davy turistov a na to, že na konci dňa budete poriadne vyčerpaný. 🙂

Dôležité info a zaujímavosti:

Dodržiavajte pitný režim

V areáli Angkor Watu je možné si kúpiť balenú pitnú vodu aj jedlo

Nepodporujte deti potulujúce sa po Angkor Wate
Sú tam na to umiestnené aj tabule a aj nás na to upozorňovali miestny, nech od detí nič nekupujeme, ani nech im nedávame peniaze, pretože aj keď by sme to robili s dobrým úmyslom, tak ich podporujeme v tom, že nechodia do školy, aby žobrali a ke´d vyrastú budú negramotné

Podozrivé mníšky
Mníšky majú v Angkor Wate pravdepodobne naozaj dobrý byznys 😀 v niektorých chrámoch sedia na zemi a iba za 1$ sú ochotné sa za vás pomodliť a priviazať vám šnúrku pre šťastie. Tvrdia, že všetky zarobené peniaze idú na charitu, ale vraj to nie je pravda.

ĎALŠIE FOTKY Z NÁVŠTEVY ANGKOR WATU:

Hlavný chrám Angkor Wat je najkrajší

Schody až do neba

Sú tu rôzne zákutia

Občas sa tu zjavila nejaká hlava 😀

Po prvom chráme sme začínali pociťovať únavu

Vidíte tu usmievavú tvár vytesanú do kameňov? Je to fotka z chrámu Bayon, kde je až 54 takýchto vežičiek a na každú svetovú stranu sa pozerá jedna tvár. Ich zraku naozaj neujdete.

Vidíte tie tváre za nami? zápozóvali nám pri našej selfie fotke 😀

Oddych pri jazere

Za ten deň sme vyšľapali množstvo schodov

Slnko nám dopĺňalo aj bralo energiu

Občas sme sa museli schladiť v tajomných zákutiach chrámového komplexu

Kúsok chrámu

Ku chrámu sa ide cez jazero

Chrám Ta Prohm sa pomaly rozpadá

Stromy tu rastú naozaj všade…už viete v ktorom filme bol záber pri tomto chráme?

Strom vs. kameň, čo myslíte kto vyhráva? 🙂

Fakt zaujímavý kmeň stromu.

Tajomná chodba, išli by ste dnu?

Pamätáte sa na film Tomb Riader? 🙂

Terrace of the Elephants

CHCETE DOSTÁVAŤ PRAVIDELNÉ INFO O NOVÝCH ČLÁNKOCH? 🙂

Subscribe to our mailing list

* indicates requiredSorry, the comment form is closed at this time.