fbpx
Top
  >  AFRIKA   >  Naše dobrodružstvo menom Maroko

Cestovanie po Maroku patrí medzi moje doteraz najlepšie cestovateľské zážitky. Tak rozmanitá krajina s nádhernou prírodou, výborné jedlo a ešte lepší čaj…už teraz viem, že nebude ľahké tieto spomienky len tak trumfnúť. Teraz som sa po niekoľkých mesiacoch konečne dostala k tomu, aby som sa s vami o ne aj podelila.

Bolo to približne pred rokom, keď sme si kúpili letenky a ja som vedela, že až po nich ma čaká tá najťažšia časť –> naplánovať nám roadtrip. Samozrejme, že sme chceli vidieť všetko, ale na celú cestu sme mali iba 12 dní, pričom presuny medzi jednotlivými miestami sú tak na 2-3 hodiny jazdy autom. Preto bolo nutné niečo z plánu vynechať. Aj napriek tomu sme toho stihli naozaj veľa, o čom svedčí aj to, že sme najazdili viac než 2700 km a to už je pekné číslo.

V tomto a nasledujúcich článkoch o Maroku vám chcem ukázať hlavne miesta, ktoré ma najviac očarili a zážitky, ktoré nás neminuli. Precízne info k plánovaniu samotného roadtripu vrátane itineráru potom chystám v samostatnom dokumente, ktorý bude k dispozícii na stiahnutie.

žena stojí vedľa auta Dacia logan v Maroku

Naše auto Dacia Logan

ZAČALI SME V PRAHE, POKRAČOVALI V LONDÝNE A PRISTÁLI V MAROKU

Dostať sa do Maroka je vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam nielen jednoduché, ale aj cenovo veľmi dostupné. Veď spiatočné letenky v akcii začínajú už od 50€. Musíte však počítať s aspoň jedným prestupom v Európe. My sme mali cestou tam jeden v Londýne a cestou naspäť v Miláne. Síce vám to predĺži cestu, ale poteším vás, že tieto prestupy sú väčšinou krátke (2-3 hodiny). Osobne mi tieto zastávky vôbec nevadia. Milujem cestovanie a to vrátane času na letisku.

Všetky štyri lety sme absolvovali s Easyjetom a po samotnom Maroku sme cestovali autom Dacia Logan, ktoré sme mali požičané z požičovne Medloc Maroc. Môžem ich za nás iba doporučiť, pretože jednali spoľahlivo a oproti ostatným požičovniam majú pomerne nízke ceny za prenájom áut. Viac info o samotnom prenájme bude v pripravovanom itinerári.

google mapy


TYPICKÉ UBYTOVANIE “RIAD”

Ubytovanie v Maroku ma bavilo! Väčšinou sme sa vždy snažili hľadať to tradičné tzv.”riad”, ktorý je typický tým, že má uprostred budovy bazén alebo záhradu. Niektoré sú extrémne fotogenické a aj preto si ich mnoho profi travel blogerov rezervuje len kvôli krásnym fotkám. Ja našťastie v tomto štádiu nie som.

Osobne sa mi z našej cesty najviac páčilo v “riad Taroudant”, ktorý vám môžem 100% doporučiť. Je škoda, že sme tam mohli stráviť iba jednu noc, ale viac času sme na mesto Taroudant v našom pláne nemali. Tento riad je novo postavený, takže všetko bolo krásne čisté a nové. Syn majiteľa, ktorý si nás odchytil už na parkovisku bol navyše veľmi zhovorčivý a ukázal nám potom aj zákutia mesta.
Zážitkom boli aj raňajky na streche riadu, kde je pekná terasa. Ale pravdou je, že pre mňa boli každé raňajky v Maroku zážitkom a vždy som sa na ne veľmi tešila, pretože to bola taká malá hostina. Skoro všade podávali výborný mätový čaj, kávu, typické marocké palacinky, arabský chlieb, či iné pečivo, maslo a rôzne marmelády.

Využite zľavu 10% pri rezervácii ubytovania na stránke booking.com použitím tohoto odkazu –> //www.booking.com/s/34_6/673c5394

riad taroudant s bazenom v Maroku

Takto to vyzeralo v ubytovaní riad Taroudant

VÝBORNÁ MAROCKÁ KUCHYŇA

Jedlo v Maroku bol zážitok. Milovala som ich výborný chlieb, ktorý podávali ku každej porcii jedla a aj preto som ho jedla snaď na kilá, rovnako ako aj jednoduchý, ale chutný marocký šalát, ktorý pozostával z nakrájanej uhorky, paradajok, cibule, koriandru, ochutený olivovým olejom, octom, soľou a čiernym korením. Dobrota.

Pochúťka menom “Tajine” (čítaj tadžín)

Toto bolo asi najčastejšie jedlo, ktoré sme v Maroku mali. Veď ešte, aby nie, keď je úplne typické pre túto krajinu. Je pripravované v špeciálnej hlinenej nádobe “tajine”, kde naložia rôzne variácie zeleniny, mäsa, zemiakov, niekde pridajú olivy a nechajú ich dusiť vo vlastnej štave niekoľko hodín. Keď potom otvoríte vrch nádoby, teplá dobrota je na svete. V Maroku sme ochutnali Tajine naozaj na rôzne spôsoby a úplne najviac zo všetkého mi chutil “Tajine Kefta”. Boli to mäsové guličky vo výbornej paradajkovej omáčke. Môžem iba doporučiť.

Brochette

Ďalšia pochúťka! Kúsky mäsa napichnuté na ihlici, grilované na ohni alebo drevenom uhlí, ktoré im dodajú výbornú chuť.

Kefta

Keftu som už spomínala ako “Tajine Keftu”, teda mleté mäso v paradajkovej omáčke pripravené v hrnci tajine. Výborná je ale aj samostatná kefta a teda mleté mäso rôznych tvarov, grilované na drevenom uhlí, podávané s pikantnou omáčkou Harrisa, marockým šalátom a výborným chlebom.

Tajin Kefta

Tajin Kefta bolo moje najobľúbenejšie jedlo.

Ryby

Aj grilované rybky sme ochutnali a ako inak, než počas návštevy prímorských miest Essaouira a Taghazout. Konkrétne v Essaouira nájdete veľký prístav, kde rybáry predávajú svoje úlovky. Cez ryby od výmyslu sveta, chobotnice, krevety až po žraloky. Sú tam potom bufety s grilom, kde vám čerstvú rybku na uhlí priamo ugrilujú.

Čerstvé džúsy a smoothies

Na čerstvé džúsy sa špecializovalo predovšetkým mesto Marakéš, kde bolo na veľkom námestí hneď niekoľko stánkov, v ktorých pripravovali šťavy z čerstvého ovocia, ktoré sme si vždy radi dali. V Maroku som prvý krát ochutnala aj avokádové smootie a úplne som mu podľahla. Dávala som si ho potom na každom rohu a pripravujem si ho po návrate aj doma. Stačí keď rozmixujete avokádo s mliekom, s trochou cukru/medu a pochúťka je na svete.

Marocké sladkosti

Základné suroviny marockých sladkostí sú oriešky, mandle, med a pistácie, čo vám hneď napovie, že musia chutiť výborne.

Exotické ovocie, ďatle, figy, olivy

Milovala som, keď sme zašli na miestne trhy a nakúpili si tam ďatle, rôzne druhy olív, orieškov, či iného ovocia. Bola to super desiata na dlhé cesty do auta. Je pravda, že snáď úplne najviac som sa v Maroku tešila na čerstvé figy a o to viac som bola sklamaná, že mali iba sušené. Predpokladám, že sú dostupné skôr počas letných mesiacov.

marocke sladkosti na tanieri

Typické marocké sladkosti boli úžasné.

TEN NAJLEPŠÍ MAROCKÝ ČAJ

Už pred príchodom do Maroka som samozrejme čítala o tom, že pitie čaju je základom ich kultúry, ale nečakala som, že mi bude tak veľmi chutiť. Dávali sme si ho pravidelne niekoľko krát do dňa, až kým nám v jednom podniku nedoniesli samotný, ešte neosladený čaj a obrovské kocky cukru položené vedľa na tácke. Až vtedy sme pochopili, že cukrom naozaj nešetria a odvtedy sme si ho tam radšej pridávali sami.

Samotný čaj v Maroku je zelený, takže vám dodá energiu a namáča sa do neho vetvička alebo lístky čerstvej mäty, ktoré mu zase dodajú príjemnú chuť. Potom už len pridajú kilo cukru a je to. 🙂 Veľmi nás samozrejme bavilo aj samotné servírovanie čaju. Lejú ho z konvičky do malých decových pohárov a to vždy pekne z výšky. Postupne sme trénovali techniku a časom sme si ho takto servírovali aj my.

čaj s mätou v Maroku

Naša sladká závislosť, marocký čaj

CENOVO DOSTUNÁ EXOTIKA

Na cestovaní po Maroku sú príjemné aj pomerne nízke náklady, a to aj v porovnaní s inými exotickými krajinami. Už len keď si vezmem naše minulé cestovania do exotiky, tak najvyššou položkou vždy býva kupovanie leteniek, ktoré sú v tomto prípade naozaj minoritné (do Maroka sa dostanete za 50 – 150€ spiatočne, podľa termínov). Tou vyššou položkou je samozrejme požičanie auta, ale aj tu môžete veľmi ušetriť, napr. ak budete cestovať štyria.
Výdaje na ubytovanie budú samozrejme závisieť na vašej voľbe, pretože v Maroku tak ako všade inde nájdete ubytovania rôznej kvality a rôznych cenových kategórií. My sme väčšinou volili ubytovanie v cenovej hladine 25 – 35€/noc pre dve osoby a boli sme spokojní. Čo sa týka jedla, ak sa budete vyhýbať typicky turistickým reštauráciám, tak v podnikoch pre miestnych nás stál obed alebo večera pre dvoch 5 – 8€. V tejto cene sme väčšinou mali hlavné jedlo s pečivom, marocký šalát a čaj.

dievča raňajkuje na terase v Maroku

Raňajky v Maroku bola moja obľúbená časť dňa. Tieto boli nezabudnuteľné s výhľadom na najväčšiu oázu.

6 TOP ZÁŽITKOV, O KTORÝCH BUDÚ ČLÁNKY

1) Prímorské mesta Essaouira a Taghazout

2) Historické mesto Ait Benhadou a marocký Hollywood 

3) Skalnaté údolie Togha Gorge a návšteva Sahary

4) Noc v púšti a sandboarding

5) Modré mesto Chefchaoen

6)Rušné mesto Marakéš

Kemp v púšti sahara

Náš kemp uprostred Sahary. Neopísateľný zážitok.

 

Skalnaté údolie Togha Gorge

Skalnaté údolie Togha Gorge

 

Historické mesto Ait Benhaddou

Historické mesto Ait Benhaddou

 

žena na pláži v Maroku

Návšteva prímorských miest

 

modrý dom v meste chefchaouen

Už viete prečo sa modré mesto Chefchaouen volá modré?

 

žena v meste marakeš

Mesto Marakéš je jedno veľké bludisko.