fbpx
Top
  >  EURÓPA   >  Okolité ostrovy Benátok – Murano, Burano a Lido

Benátky sú krásne, plné romantických zákutí a histórie. Je to miesto, kde sa môžete len tak prechádzať hore dole, a užívať si miestnu atmosféru. Ja som tu takto na jar strávila tri príjemné dni s maminou a bratom. Prvý deň sme si v kľude prešli celé Benátky, no a ten v druhý sme využili miestnu lodnú dopravu a urobili si kolečko po troch okolitých ostrovoch – Murano, Burano a Lido. No a ako iste tušíte, tak tento článok bude práve o nich. 

–> Ak si chcete prečítať niečo o tom, ako a prečo sme tu cestovali, a dozvedieť sa viac aj o Benátkach samotných, odkážem vás na prvý článok: Predĺžený víkend v Benátkach.

LODNÁ DOPRAVA V BENÁTKACH

Potom, čo sme sa prebudili do ďalšieho slnečného dňa a dali si raňajky v našom malom talianskom bytíku Casa Guilia sme vyrazili k nástupnej stanici lodnej MHD tzv. “P.le Roma (S. Chiara)”, ktorá bola k nášmu ubytovaniu zo všetkých staníc najbližšie. Tri celodenné lístky na loď sme si kupovali predchádzajúci večer online na stránke veneziaunica.it, pričom každý ho mal na svoje meno. Na stránke si iba rozkliknete sekciu public transport a zvolíte prvú možnosť “ACTV-TIME-LIMITED TICKETS“, pričom produkt (teda druh lístka) sa vám zobrazí až potom, čo zadáte do prvej kolonky meno.

Fyzicky sme síce lístky po zaplatení online neobdržali, ale do mailu nám prišiel kód, ktorý sme následne na druhý deň zadali v automate na stanici a ten nám lístky vytlačil. Takže jednoduchý proces.
Na samotnom nástupišti je už potom len dôležité sledovať tabuľky a nastúpiť na správnu loď na správnom nástupišti. 🙂 Sú označené číslami. Na samotnej loďke je potom pár miest na sedenie, ale väčšinou sú tak plné, že ste radi, ak sa tam vôbec zmestíte na stojáka.

Inak sa o dopravu v Benátkach stará spoločnosť ACTV a miestne loďky hromadnej dopravy, ktoré sa volajú “vaporetta” fungujú nielen ako hromadná doprava v rámci Benátok, ale dostanete sa nimi práve aj na susedné ostrovy. Za cenu 20€/celodenný lístok tak môžete jazdiť hore dole, kde sa vám zachce.
Musím povedať, že keď som hľadala cestu, kedy sa ktorou loďkou dostať na určitý ostrov výborne mi pomohli Google mapy, preto ich doporučujem aj vám. Na mape uvidíte rozloženie ostrovov a ľahšie si tak logicky naplánujete cestu. Za seba vám síce doporučujem navštíviť ostrovy Murano, Burano a Lido, ale v okolí Benátok je ich viacero, ktoré stoja za návštevu a ak by vás zaujímalo, aké to sú, odkážem vás napr. na blogy: cestovatel.cz a novotnyo.blog.idnes.cz.
Benatky, kupola a vaporetto

Kus Benátskej histórie a pod ním stanica pre vaporetto.

Google mapy - ostrovy Benatky, Murano, Burano a Lido.

Takto vyzerala naša trasa po ostrovoch. Keďže sa mi na Google mapách nepodarilo nájsť lodnú dopravu, je to zobrazené ako pešia trasa, ale trasy odpovedajú plavbe loďou.

OSTROV MURANO

Našou prvou zastávkou bol ostrov Murano, na ktorom sa vyrába slávne benátske sklo a práve to bol dôvod našej návštevy. Chceli sme na vlastné oči vidieť nielen exempláre, ale hlavne jeho samotnú výrobu.

Vaporettom sme tu boli z Benátok za necelú polhodinku a keďže bolo krásne počasie bola to naozaj príjemná plavba. Loďka nás vysadila v južnej časti ostrovčeka, ktorú som vyznačila červenou šípkou na mapke. Ako vidíte ostrov je rozdelený na niekoľko častí, ktoré sú spojené mostami. Na samotnom ostrove je niekoľko zastávok, kde môžete vystúpiť, preto doporučujem vopred sa pozrieť na mapu ostrova, aby ste vedeli, kam chcete ísť.
Neprešli sme síce všetky časti, ale hlavné centrum, vrátane výroby skla sme stihli.

Z HISTÓRIE
Zaujímalo ma, prečo je sklársky priemysel práve na ostrove Murano a tak som hľadala odpovede, ktoré možno budú zaujímať aj vás. (zdroj: cestovanie-dovolenka.sk).
Jedného dňa okolo roku 1291 benátsky dóža zakázal výrobu skla v Benátkach, kvôli zvýšenému riziku požiarov a prikázal sklárom, aby sa presunuli na susedný ostrov Murano. A tam prebieha výroba benátskeho skla dodnes.
budovy na ostrove Murano

Murano je podobné Benátkam, kanále, uličky a mosty.

benatske sklo

Čo myslíte, z čoho sú vyrobené tieto kvietky? 🙂 Samozrejme, že zo skla.

Cometa di Vetro

Cometa di Vetro – umenie sklárov

 
Na ostrove je niekoľko galérií, muzeí, či obchodov s benátskym sklom. My sme zamierili rovno do toho najbližšieho – B.F Signoretti, ale najznámejšie múzeum skla je Museo Vetrario.  To vás iba utvrdí v tom, že šikovní sklári dokážu zo skla vyrobiť naozaj čokoľvek.
Ako som však zmienila hneď na začiatku, nás zaujímalo vidieť ručnú výrobu skla na vlastné oči a tak sme začali hľadať sklárske dielne. Nakoniec sme našli jednu blízko označenia na mape Murano Faro. Presne miesto vám nepoviem, ale ak by ste chceli túto dielňu nájsť aj vy môžete sa skúsiť riadiť našimi fotkami.
Obchod s benátskym sklom - B.F Signoretti

Obchod s benátskym sklom – B.F Signoretti

V uličke sme najskôr natrafili na miestnosť so sklármi, ktorá bola určená hlavne pre turistov, pretože keď sme chceli vojsť dnu, požadovali po nás vstupné asi 20€. Našťastie sme sa rozhodli pokračovať uličkou až na koniec, kde bola voľneprístupná dielňa a miestny sklári nám tam s radosťou ukázali ich umenie. Namiesto vstupného sa im tu dávalo dobrovoľné sprepitné, čo mi prišlo viac fér.
Zvyšok času sme sa prešli po ostrove, dali sme si zmrzlinu, kúpili si proscuitto s pečivom a na zastávke čakali na novú loď, ktorá nás prepravila na druhý ostrov, ostrov Burano.
žena v uličke murano

Tak to je tá ulička o ktorej som písala vyššie. Do tých farebných dverí doporučujem nevstupovať, ak nechcete platiť turistické vstupné.

dvere z benatskeho skla a zena

Tak tu nie! 🙂

sklár vyrába sklo

Tu áno…ukážka ručnej výroby benátskeho skla.

sklárska dielňa

Prebiehala tu výroba lustra, pričom každý sklár vyrábal inú časť, ktoré potom dali dokopy.

dievča na drevenom mole ostrova murano

Uličkou dojdete až k drevenému mólu a samotnému okraju ostrova.

dievča na mole ostrova murano

Za mnou je vidieť MHD loďky – vaporetta

OSTROV BURANO

A teraz prichádza na rad môj najobľúbenejší ostrov Burano! 🙂 Kým Murano je známe Benátskym sklom, Burano preslávili farebné domčeky, ktoré sú naozaj ako lentilky. Každý je inej farby a aj vďaka tomu pôsobí celý ostrov veselým dojmom. Zisťovala som, aký je dôvod tejto farebnosti a celá myšlienka má pôvod v minulosti, kedy domy farebne natierali kvôli rybárom, aby vedeli trafiť domov. Dnes miestny obyvatelia pokračujú v tradícii, pretože pochopili, že je to veľké lákadlo pre turistov.
Okrem veselých domčekov je Burano preslávené aj čipkami a preto tu namiesto obchodov so sklom nájdete obchody s čipkami. Za námestím je zase neprehliadnuteľná šikmá kostolná veža San Martino.
Musím povedať, že síce boli v centre ostrova samozrejme turisti, celý ostrovček pôsobil neuveriteľne kľudným dojmom a možno práve preto sa mi tam tak veľmi páčilo. Vedela by som si predstaviť tam žiť, alebo sa tam na nejakú dobu presťahovať a v kľude tam písať knihu.
Po príchode na ostrov zamierali naše kroky najskôr do reštaurácie “Bar sport pizzeria spaghetteria”, pretože bol akurát čas obeda, ale keď sme ani po 20 minútach neboli obslúžení, tak sme to vzdali a presunuli sa do susedného podniku “Trexento” na trojuholník pizze a aperol. Ten bol v Benátkach naozaj výborný.
Inak sme celú dobu aspoň orientačne sledovali čas, pretože našou ďalšou zastávkou bol ostrov Lido a loď tam jazdila približne každú hodinu. Viac vám, ale z našej návštevy prezradia nasledujúce fotky.
farebné domčeky na ostrove Burano

Lentilkové kráľovstvo ostrova Burano. Vybrali by ste si?

farebné domčeky ostrova burano

Ako pravým turistom foťáky a mobily v ruke nesmeli chýbať.

dievča vyskakuje aby sa dotklo plachty

Čo myslíte, dotkla som sa jej? 🙂

farebné domčeky ostrova Burano

Všimnite si, že nikdy nie sú vedľa seba dva domčeky rovnakej farby.

dievča opreté o fialový dom s tyrkysovými okenicami

A tento domčeksom si vybrala ja. Tá kombinácia farieb sa mi páčila zo všetkých najviac.

kanal na ostrove burano

Ani na tomto ostrove samozrejme nechýbali kanále.

oranžový domček na ostrove Burano

Zavesené prádlo a miesto dverí plachta….nie je to kúzelné?

námestie ostrova Burano

Malé námestie na ktorom nájdete zopár obchodíkov a reštaurácií

Park na ostrove Burano

Pohoda v parku

syn a matka v objati

Milujem

OSTROV LIDO

Takmer posledná zastávka ostrov Lido je typicky dovolenkový ostrov pre turistov. Keď sme vystúpili v prístave a vybrali sa uličkou smerom k pláži mala som “Deja vu” zo svojho detstva, z čias kedy sme chodili na dovolenku do Talianska s rodičmi.

Pred prístavom boli odparkované bicykle, ktoré sa mali dať požičať, ale ten prístroj práve nefungoval a tak sme zvolili chôdzu. Pláž bola ale pomerne blízko a za 10 minút sme boli tam. Aj napriek tomu, že ešte nebolo leto, ale len koniec apríla ľudia, tak ľudia už ležali v plavkách a niektorí sa dokonca aj kúpali. Na pláži sme strávili príjemnú hodinu, počas ktorej si mamina stihla kúpiť deku od miestneho Inda, ktorý ju ako správny obchodník vedel ukecať.

Pláž ostrova Lido

Jarná pohoda na pláži.

Bicykel v taliansku

Namiesto chodze možete vždy použiť takýto bicykel.

Zelené uličky ostrova Lido

Zelené uličky ostrova Lido

OSTROV SAN GIORGO MAGGIORE

Keďže už pomaly zapadalo slnko hovorila som si, že je to ideálny čas na fotku Benátok z hora a preto sme urobili poslednú zastávku na mini ostrovček “San Giorgo Maggiore”. Keď sa pozriete na mapku zistíte, že je naozaj maličký a tvorí ho iba katedrála s vežou. Na tú sme sa už bohužiaľ nedostali, pretože otváracie hodiny boli iba do 18:30, ale pokiaľ tu prídete včas určite vám ju doporučujem, pretože vstup sa tu narozdiel od veže Campanilla, ktorá je v Benátkách neplatí.
Island San giorgio maggiore

Toto je vlastne celý ostrov, nič viac na ňom okrem katedrály nie je.

Žena pred katedrálou San giorgo maggiore

Keď už nie výstup na vežičku, tak aspoň fotka pred katedrálou.

Západ slnka v Benátkach

Pohľad na zapadajúce slnko.

Turistka fotí západ slnka v Benátkach

Spokojná maminka

UŽITOČNÉ INFO NA ZÁVER

—> V Benátkach je pitná voda. Do prázdnej fľašky si vodu načapujete pri ktorom koľvek pítku.

—> Príďte tu mimo leto, kedy je tu najväčšia turistická sezóna

–> Radšej si priplaťte za ubytovanie priamo v Benátkach a nebookujte si ubytovanie na pevnine v Mestre.

—> Ak vám nevadí chodenie a chcete ušetriť na lístkoch za dopravu urobte to ako my. Prejdite si samotné Benátky pešo a na okolité ostrovy si kúpte jednodenné lístky. 

–> Gondoly sú drahé, ale ak na ňu chcete ísť za lepšiu cenu skúste sa poskladať skupinka 6 ľudí. Keď sa tých 60-100 eur vydelí šiestimi, nie je to až také hrozné.

Žena stojaca pred domom v Benátkach

Fotka vznikla pred našim typickým talianským ubytovaním. Bol to malý bytík Casa Guilia. Viac sa o ňom dočítate v prvom článku o Benátkach