fbpx
Top
  >  AMERIKA   >  Ostrovy v Mexiku – Isla Mujeres

V Mexiku sme na Yucatánskom poloostrove v rámci nášho cestovania navštívili aj oba ostrovy – Isla Mujeres a Cozumel. Každý mal niečo do seba a bolo by ťažké rozhodnúť, ktorý je lepší. Ostrov Isla Mujeres je napríklad o veľa menší ako ostrov Cozumel, ale oba ponúkajú pláže so skoro bielym pieskom a super možnosti pre šnorchlovanie či potápanie. Ak váhate nad tým, ktorý ostrov navštíviť doporučujem oba, ale ak nemáte toľko času v rozhodovaní vám môže pomôcť poloha, pretože zatiaľ, čo sa Isla Mujeres nachádza ani nie polhodinu loďou od Cancúnu, ostrov Cozumel je naopak bližšie k Playa del Carmen. V tomto článku vám poviem viac práve o ostrove Isla Mujeres, ktorý sme navštívili, ako prvý.

OSTROV ISLA MUJERES

Ostrov Isla Mujeres s dĺžkou 8 km je naozaj maličký a ako rýchlo ho celý prejdete, tak rýchlo si ho aj obľúbite. Turisti tu prichádzajú hlavne za oddychom a krásne čistou vodou. Zatiaľ, čo na plážach pri hotelovej zóne v Cancúne si užijete obrovské vlny, na ostrove Isla Mujeres sú pláže hlavne na opačnej strane ostrova a tak je tu voda úplne kľudná. Okrem toho je v okolí ostrova podvodné múzeum a miesta s krásnymi korálmi na ktoré sa dostanete iba v rámci platených výletov – v Mexiku nič nie je zadarmo! 🙂

Nápis Isla Mujeres

Každé známe miesto na Yucatánskom poloostrove má svoj nápis, pri ktorom sa môžete vyfotiť.

Karibské more

Všetky odtiene tyrkysovej farby…

Doprava na ostrov

Dopraviť sa na ostrov je veľmi jednoduché a rýchle. Pod palcom to má spoločnosť UltraMar, ktorá jazdí na ostrov z hlavného prístavu Puerto Juarez od 5 rána skoro do polnoci v pravidelných polhodinových intervaloch. Ceny aj kompletný časový rozvrh nájdete priamo na ich stránkach pod týmto odkazom: ultramarferry.com

Lode však jazdia okrem hlavného prístavu aj z pláží Playa Tortugas, Playa Caracol a El Embarcadero, ktoré sú v hotelovej zóne “Zona Hotelera”, avšak menej často.

Naša skúsenosť –> V Cancúne sme boli iba druhý deň, keď sme sa rozhodli urobiť si výlet na tento ostrov. Bohužiaľ plány nám pokazilo počasie a tak sme vyrazili až okolo obeda, kedy už bola obloha znova krásne modrá. Keďže sme prvé dve noci v Cancúne mali ubytovanie cez airbnb v centre, mali sme najbližšie hlavný prístav Puerto Juarez a tak sme išli odtiaľ. V prístave sme si kúpili spiatočné lístky – 300 pesos/13€ na osobu a rýchlo sme si obsadili miesto na streche. Už po prvých minútach na palube nám bolo jasné, že sa máme na čo tešiť. Bola modrá obloha, svietilo slniečko a aby tej spokojnosti nebolo málo, celú cestu nám na lodi hrala živá hudba.

Žltá loď Ultra Mar prístav Cancún.

Lode sú čisté, nové a jazdia v pravidelných intervaloch.

Mladý pár a modrá obloha.

Počasie nám na začiatku výletu prialo.

Doprava po ostrove

Po príchode na ostrov sme veľmi rýchlo zistili, že medzi turistami sú bezkonkurenčne najviac populárne golfové autíčka. Cena za požičanie nám, ale prišla naozaj vysoká cca 1200 pesos/50€ na 24 hodín a tak sme radšej uprednostnili chôdzu a požičanie skútru. Pokiaľ si však nechcete požičiavať ani skúter, ani golfové autíčko ďalšou možnosťou môžu byť bicykle alebo taxík.

Ubytovanie

Je to škoda, že sme si na ostrov Isla Mujeres nevyčlenili viac času. Mali sme to iba ako poldenný výlet, dorazili sme na obed a odišli sme okolo 6 večer, keď začalo pršať. Keď sa raz, ale do Mexika vrátime určite bude Isla Mujeres dobrou voľbou na oddych. Aj napriek tomu, že je to maličký ostrov, dá sa tu nájsť slušné ubytovanie už od 20€/osobu.

Pláže

Isla Mujeres má z jednej strany kľudné pláže bez vĺn, zatiaľ, čo druhé pobrežie je skalnaté a otvorené moru. Nachádza sa tu známa pláž Playa Norte, ktorá právom patrí medzi najkrajšie na svete. Priezračná voda a skoro biely piesok. Musím uznať, že pláže na ostrove Koh Rong v Kambodži majú ťažkú konkurenciu. Strávili sme tu dve hodiny a keby sme nepotrebovali pauzu od slniečka zostali by sme tu kľudne aj dlhšie.

Medzi ďalšie pláže ostrova na ktorých sme síce neboli, ale tiež stoja za návštevu patrí Playa Lancheros (tiež Playa Paraiso) a Playa Sol.

Pláž Playa Norte na ostrove Isla Mujeres

Playa Norte

Pláž Playa Norte na ostrove Isla Mujeres

Takto má vypadať október…

Pláž Playa Norte na ostrove Isla Mujeres

Spokojnosť

 

Bar na pláži

Príjemný bar na pláži.

Dievča fotené s palmou

Bosá som na tom horúcom piesku dlho nevydržala

Dievča fotené s palmou

Kto by sa neusmieval na takom mieste 🙂

Čo navštíviť

Nemusíte sa báť, že by ste sa na tomto ostrove nudili, pretože ostrov neponúka iba krásne pláže. Hlavný dôvod, prečo tu turisti jazdia je krásny podmorský svet. Urobte si minimálne celodenný výlet, aby ste to všetko stihli 🙂 nám pol dňa rozhodne nestačilo.

Plávanie so žralokom obrovským

Pamätám si to nadšenie, keď som zistila, že Yucatánsky región je jedným z miest na svete, kde je možné plávať so žralokom obrovským/veľrybím…bohužiaľ to nie je možné absolvovať po celý rok, ale iba počas mesiacov jún až september. 

Hovoríte si, prečo by išiel niekto dobrovoľne plávať s obrovským žralokom? Nuž preto, že tento žralok narozdiel od iných je pre človeka neškodný – najviac mu chutí planktón, ktorý filtruje žiabrami. Fascinujúce je, že dosahuje dĺžku 12 – 15 metrov a tak plávanie vedľa takého obra vám určite na chvíľu zastaví dych a rozpumpuje srdce. Škoda, že sme boli v Mexiku tesne po ich sezóne, nabudúce si ale takýto zážitok určite nenechám ujsť! 🙂

žralok obrovský

Plávanie s delfínami – Doplhin discovery

Pokiaľ máte sen plávať s delfínami alebo sa s nimi aspoň vyfotiť na Isla Mujeres si ho môžete ľahko splniť. Na mapke si nájdite Dolphin discovery, kde vám to po zaplatení vstupného (nad 100$) určite dovolia. Doporučujem pozrieť sa na stránky so zľavovými kupónami alebo priamo na dolphindiscovery.com, kde nájdete balíčky kombinovaných vstupov na rôzne atrakcie.

delfín

Prírodný korálový park Garrafón

Po zaplatení vstupu máte celý deň v cene jedlo, pitie a rôzne aktivity ako je šnorchlovanie, kajakovanie, jazdenie na ziplines. Myslím, že samotné fotky a hodnotenie svedčia o tom, že toto miesto stojí za návštevu. Akurát počítajte s tým, že vstupné je tak, ako vo všetkých parkoch v Mexiku pomerne vysoké od 66$ – 89$ na osobu (podľa toho, ako vopred lístok kúpite).
Keď si, ale odpočítate náklady na jedlo a pitie, ktoré by ste inak počas dňa tak či tak utratili, nie je to až také zlé. My sme park nenavštívili, pretože sme tu prišli na záverečnú a akurát išlo pršať, ale tá farba vody vyzerala aj napriek tomu, že bolo zamračené úžasne!

Prírodný korálový park Garaffon

Prírodný korálový park Garaffon

Šnorchlovacie výlety

Pokiaľ nechcete ísť do prírodného parku zaplaťte si potápanie alebo šnorchlovací výlet. Loďou vás zavezú na niekoľko miest a o zážitok máte postarané. Podľa stránok tripadvisor.com je doporučovaná spoločnosť Casa del Buceo.

Podvodné múzeum MUSA 

Videli ste niekedy na internete fotky sôch pod vodou a lámali ste si hlavu nad tým, kde sa nachádzajú? Kde inde by boli, ako  Mexiku. 🙂 V podvodnom múzeu MUSA ich nájdete dokonca okolo 500 kusov. Dočítala som sa, že tu boli umiestnené nie len ako atrakcia pre turistov, ale hlavne za účelom tvorby umelého útesu. Majú poskytnúť útočisko morským živočíchom, podporiť rast korálov a posilniť miestny ekosystém. Pokiaľ sa chcete dozvedieť o tomto múzeu viac, odkážem vás na oficiálne stránkymusamexico.org 

www.underwatersculpture.com

zdroj: www.underwatersculpture.com

Nakupovanie, jedlo a túlanie sa uličkami

Uličky Isla Mujeres sú plné malých obchodíkov s oblečením, suvenýrami, reštaurácii pre turistov aj miestnych. Naozaj je z čoho vyberať. Pokiaľ sa nebudete vedieť rozhodnúť kam ísť, doporučujem pozrieť sa na hodnotenie cez aplikáciu foursquare.com. Na cestách ju často využívame.

Dom na ostrove Isla Mujeres

Ulice na Isla Mujeres

Dom Tequilla House na ostrove Isla Mujeres

Nebojte, tequilla je na každom kroku

Navštívte korytnačiu farmu – Tortugranja

Farma nie je veľká, ale nájdete tu niekoľko korytnačiek od najmenších po najväčšie. Okrem vstupu si môžete dokúpiť aj granulky a nakŕmiť ich. 🙂

Tortugranja - korytnačia farma

Tortugranja – korytnačia farma

Sadnite na skúter a prejdite celý ostrov

V prístave, ale aj pri požičaní skútra dostanete mapku ostrova, kde sú vyznačené zaujímavé miesta, ktoré môžete počas obhliatky navštíviť. My sme takto stihli presjť skoro všetko, kým nás nedobehla búrka.

Južný útes ostrova Isla Mujeres

Južný útes ostrova Isla Mujeres

To je k prvému ostrovu Yucatánskeho poloostrova odo mňa všetko. Verím, že som vás na jeho návštevu dostatočne naladila a ak ste zvedavý aj na druhý ostrov Cozumel počkajte si na ďalší článok, ktorý bude práve o ňom.

Prihlásením do odberu noviniek vám nové články neuniknú! 🙂

Subscribe to our mailing list

* indicates required