fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  Pláž Balian beach – jediné miesto na Bali so žralokmi

Áno čítate správne, Balian beach je obľúbená pláž surfistov a bohužiaľ zrejme aj žralokov, pretože občas si tu do niekoho žralok zahryzne. Ale aj napriek tomuto riziku je tá pravdepodobnosť veeeľmi nízka a preto tu ľudia celoročne veselo surfujú.

Naposledy tu žralok napadol surfistu v apríli tohto roku. Článok o celom incidente si môžete prečítať TU.

Osobne mám zo žralokov naozaj strach, ale keď som sa na tento incident z apríla pýtala miestnych vysvetlili mi, že príčinou útoku bolo to, že predtým veľa pršalo a na Balian beach sa tu v určitom úseku vlieva rieka do oceánu. Ten bol vtedy veľmi zakalený a žralok sa vraj prestal orientovať.
Okrem toho si myslím, že by vám každý zástanca žralokov veľmi rád vysvetlil to, že žralok úmyselne nenapadne človeka, obvykle si ľudí spletú s bežnou potravou. Dosť bolo ale zastávania sa žralokov a opisu Balian beach ako nebezpečného miesta.

Verím tomu, že keby to tam bolo naozaj nebezpečné, tak by tam miestny nechodili surfovať. Preto sme sa jedného krásneho dňa odvážili aj my a išli sme surfovať tiež. Bolo nás asi 5 začiatočníkov a išli sme bez inštruktora. Traja z nás už skúšali surfovať predtým, takže sme sa už v minulosti postavili niekoľko krát na surf a zviezli sa po malej vlne, ale nikdy ma nikto nenaučil podplávať/prežiť proti idúcu vlnu a to sa mi stalo takmer osudným.

IMG_0131

Oceán je vždy silnejší ako vy…

Surfy sme si požičali v stánku na pláži a neboli sme veru nadšený z toho, v akom boli stave. Dostali sme pomerne staré surfy, žiadne softboards a ja som ani nedostala longboard, takže som mala problém udržať sa nad vodou pri pádlovaní. Za požičanie surfu si týpek pýtal 50 000Rp/3.50 € na deň, čo je v pohode cena.

Skočili sme do vody a pádlovali sme cez úsek, kde sa vlny toľko nelámali. To sme ešte zvládli, ako náhle sme boli zhruba 200 metrov od brehu, stretli sme prvého miestneho surfistu, ktorý tam posedával na surfe a moc nás nepotešil, keď hovoril, že to nie sú vlny pre začiatočníkov, že sme mali ísť viac vpravo. Nie ku všetkým sa však táto informácia dostala, ku mne napr. až na brehu 😀

Nevadí v každom prípade sme to išli skúsiť a tak sme preplávali do miesta, kde sa už vlny lámali  a tam to každý začal schytávať. Osobne som toho veľa nestihla, pretože ako som bola natočená oproti vlne, bola príliš silná a neprešla som cez ňu. Namiesto toho ma strhla a ťahala so sebou. Nie je to príjemný pocit, keď sa pár sekúnd nemôžete vynoriť, ale to som už pár krát zažila.

Táto skúsenosť však bola iná, pretože keď som sa konečne vynorila a nadýchla sa vzduchu zmiatla ma hneď ďalšia a ťahala niekoľko metrov. Toto sa opakovalo 4x za sebou. Keď som konečne vyšla na breh, bola som hrozne unavená a chvíľu som to musela predýchať.
Bohužiaľ od tohto zážitku mi zostal strach z vĺn a aj napriek tomu, že som odvedy bola pár krát surfovať k veľkým vlnám sa moc nepribližujem.
Práve nedávno som rozlúštila hádanku – ako prežiť vlnu s veľkým surfom. Pozorovala som surfistov na Balian beach a všimla som si, že keď ide na nich veľká vlna, ktorá by ich inak strhla, rýchlo zoskočia zo surfu, obrátia ho naopak a potopia sa pod vlnu. Takže toto sa musím naučiť 😀 škoda, že mi to niekto nepovedal už predtým.

Potom, čo to každého vypľulo na breh sme sa presunuli viac vpravo, kde boli síce veľké vlny, ale lámali sa blízko brehu. Byť blízko brehu je síce fajn, ale asi nie so starými surfami :D. Zhruba po polhodine vyšiel z vody kamoš Fogy a v ruke držal časť surfu. Narazil s ním do piesku a zlomila sa mu predná časť. Potom, čo sme sa na tom pobavili a pofotili ho, prišla na rad tá nepríjemnejšia časť – platenie.

IMG_0126 (1)

FullSizeRender

Vrátili sme sa ku stánku na pláži, ktorý vlastnil miestny Balijčan a bol to už od pohľadu nepríjemný chlapík. Keď sme sa ho spýtali koľko chce za škodu odpovedal, že 3 000 000 Rp/209 € – šialená cena. Za tú cenu by mal nový surf.
Začali sme sa s ním naťahovať až prešiel na 1 000 000 Rp/70 € a skončili sme na cene 800 000 Rp/56 €. Fogy mu to teda neochotne zaplatil a čerešničkou na torte bolo, že mu ešte Balijčan pripomenul, že nezaplatil za požičanie surfu a tak mu musel dať ďalších 50 000 Rp/3.50 € 😀

Aká je Balian beach?

Pláž je sama o sebe zaujímavá tmavým pieskom sopečného pôvodu, vlny tu nie sú každý deň pre začiatočníkov, ale kúsok od pláže sa nachádza Balian Surf camp, odkiaľ tu ľudia chodia učiť sa surfovať – odkaz na ich stránku nájdete TU.
Čo sa týka oceánu vo viacerých miestach sa tu do neho vlieva rieka a často krát je tu vyplavený bordel, hlavne drevo a aj to je jedna z vecí prečo mi to tu nepríde ideálne na plávanie.
Okrem toho tu sú v jednom mieste prúdy, cez ktoré sa nedostanete na breh a musíte to obísť. Takže pre deti to tu určite nie je. Po okolí sú však aj iné pláže, kde sa s deťmi vykúpete. Rodiny s malými deťmi sme tu ale takmer nestretli.
Myslím si, že všetci turisti, ktorých sme tu zatiaľ stretli prišli kvôli surfovaniu.

IMG_9469

Potôčik, ktorý sa vlieva do oceánu a kúsok ďalej sa vlieva aj rieka

IMG_9474

Keď sa mračí pôsobí to tu strašidelne

IMG_9716

Takto to naopak vypadá, keď je pekný západ slnka

IMG_9717

Ku večeru sa tu schádzajú rybári a lovia rybky

Je to milé pozorovať pri večeri susedný stôl plný austrálanov, ktorý majú okolo 40 rokov a zjavne tu chodia pravidelne každý rok, pretože sa už poznajú s miestnymi. V okolí Balian beach sa nachádza niekoľko pekných podnikov, kde sú aj ceny prispôsobené turistom, ale keď si nedáte pivo Bintang cena večere je stále v pohode.

Z toho, čo sme tu otestovali doporučujem najviac podniky Deki´s warung a Tekor Bali.

Sú tu korytnačky! 🙂

Zaujímavé je, že ako sme tu boli prvý deň, tak som na pláži stretla párik, ktorý mal so sebou tri malé korytnačky. Najskôr som si myslela, že nie sú živé, lebo sa vôbec nehýbali, ale postupne sa odvážili a vybrali sa smerom k oceánu. Hovorili mi, že je tu neďaleko korytnačia farma, na ktorej si môžete zaplatiť výlet v rámci ktorého dostanete večeru, navštívite korytnačky a potom niektoré vypustíte do oceánu.

IMG_9506

Osobne som si Balian beach veľmi obľúbila už len preto, že keď prídeme ešte za vidna a posadíme sa na večeru do Deki´s warungu, ktorý je na skale, sú tu krásne výhľady a celé miesto má osobitú atmosféru. Na pláži ku večeru miestny lovia ryby, aj keď je zvláštne, že ryby ani morské plody v reštauráciách nenájdete, alebo ak áno tak za vysokú cenu.

Zhrnula by som to tak, že pokiaľ si chcete ešte užiť neturistické Bali, pláže kde vás nebudú otravovať miestny s tým, aby ste si od nich kúpili šatku či náramok, tak ako to je v Kute či Seminyaku, príďte tu aspoň na pár dní. 🙂

Článok o tom, prečo sme prišli na Bali si môžete prečítať TU

 

post a comment