fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  Po stopách krutej vlády Pol Pota

Jedna z vecí, ktoré na cestovaní milujem je poznávanie histórie. Nie som síce prehnane nadšený pamiatkár, ale vždy ma fascinuje, že sa môžem dozvedieť toľko nových vecí a nie je to z učebníc, ale poznávaním naživo. Predtým, než sme tu prišli som vedela o histórii Kambodže veľmi málo a síce sme nazbierali nejaké vedomosti už v Angkor Wate, nebolo to dostatočné. No a kde inde by sme sa dozvedeli o histórii Kambodže viac, ako v jej hlavnom meste Phnom Penh.

Práve preto bolo toto mesto našou poslednou zastávkou v Kambodži. Nechali sme  si tu necelé 3 dni s tým, že ten posledný nás čakal odlet do Malajzie. Celý pobyt v tomto meste bol silný zážitok a návšteva múzeí a miesta činu spôsobila, že som sa tu dva dni poriadne nevyspala…

PÁR PRAKTICKÝCH INFORMÁCIÍ

Ako sa dopraviť do/z mesta Phnom Penh

Celú dobu, čo sme boli v Kambodži sme pri presunoch využívali túto užitočnú stránku – www.bookmebus.com na ktorej si môžete jednoducho vyhľadať spoje a tiež si tu kúpiť lístky.
Do Phnom Penh sme prišli z mesta Siem Reap a na prepravu sme využili Cambodia Post VIP Van za 9$/osobu. Bola to rýchla a príjemná cesta s jednou zastávkou. Hneď pri nastupovaní do auta sme dostali fľašku vody a bola tam aj veľmi dobrá wifi. Určite tohoto dopravcu doporučujem.
Vysadili nás pred poštou v Phnom Penh, kde už bol zástup Tuk Tukárov, ktorí sa nás ako budúcich zákazníkov nevedeli dočkať. My sme boli zase radi za nich, pretože inak by sme museli tie 2 Km zvládnuť pešo.

Kde sme boli ubytovaní

Náš hostel v Phnom Penh sa volal KIM guesthouse a bol úplne v centre mesta. Bol tu milý pán majiteľ, ktorý sa postaral o všetko, čo sme potrebovali. Nepáčilo sa mi, že sme pri odchode z hotela museli nechávať kľúče na recepcii, ale hneď oproti našej izbe mali na chodbe kameru, tak to ma ukľudňovalo. Izba bola pekná a čistá, s chladničkou, klimatizáciou, televízorom a vlastnou kúpelňou. Páčila sa mi aj poloha ubytovania, boli smer pomerne v centre a mali sme to všade blízko.

Cena za toto ubytovanie: 4$/osobu na noc (boli sme tu 3 noci)

Raňajky síce v cene neboli, ale inak sme túto cenu fakt vychytali. Pomohla nám aj 12$ zľava od Agody, ako odškodnenie za noc v hroznom hosteli v Siem Reap —> článok: Po plesnivom hosteli sme našli útočisko cez airbnb

O kvalite tohoto ubytovania svedčí aj jeho hodnotenie na stránke agoda.com, kde má 8.9/10 bodov.

zdroj: www.agoda.com

Preprava po meste
Museli sme odolať požičaniu motorky, pretože v Phnom Penh sú často kradnuté (vlastnou požičovňou). Nechceli sme to teda riskovať a tak sme krátke vzdialenosti chodili pešo, kým nás nenapadli psy 😀 a na tie dlhšie sme využívali Tuk Tuk.

NAŠE POTULKY PO MESTE  

Náš prvý deň v Phnom Penh sme začali výbornou kávou a croissantom v kaviarni Touse Les Jours, kde sme chvíľu aj pracovali. Nikam sme sa neponáhľali, času sme mali dosť. Takto posilení sme prešli peši smerom k palácu Royal Palace. Samozrejme sa pri nás cestou neustále zastavovali Tuk Tukári a ponúkali nám odvoz, čo bolo po čase otravné, ale nemohli vedieť, že preferujeme chôdzu. 🙂

Keď sme prišli k palácu, bola tam akurát nejaká obedová pauza a síce sme najskôr chceli počkať, po prečítaní nie moc pozitívnych ohlasov na stránke tripadvisor a zvážení vstupného 10$ sme sa rozhodli, že čakať nebudeme. Namiesto toho sme sa šli prejsť okolo rieky Mekong  a potom cez úsek, ktorý vyzeral ako park sme sa vybrali smerom k múzeu – National Musuem.

Výborný začiatok dňa v Tous Les Jours.

Aspoň sme sa pri paláci vyfotili.

Práve cestou k múzeu nás “napadla” skupinka asi 5 psov, našťastie malých. Hneď ako nás zbadali rozbehli sa k nám, začali na nás vrčať a niektorí sa pokúšali zaútočiť.  Využili sme moju kabelku a dupali sme nohami, aby sme ich odplašili. Potom k nám prišiel nejaký miestny chlap, ktorý nám ukázal cestu ktorou máme ísť a ďalej nás už našťastie neprenasledovali.
Bol to nepríjemný zážitok, ktorý nám zvýšil adrenalín, pretože byť pohryzení psom v Kambodži, kde je vysoký výskyt besnoty naozaj nechcete. Dostali sme sa ale úspešne až k múzeu a po ňom sa ozvali naše prázdne žalúdky.

Čas na dobrý obed. Počas nášho cestovania sme využívali mobilnú aplikáciu FourSquarektorá nám doporučila jeden podnik s Mexickou kuchyňou – jedlo tu bolo fakt výborné a za dobrú cenu.

No nie sú úžasné? 🙂 určite to boli najlepšie kamošky.

A tu sú traja najlepší kamoši. 🙂

Kúsok z ulice mesta Phnom Penh.

Tuol Sleng Genocide Museum

Genocídne múzeum označované tiež ako S-21 bolo fakt silným zážitkom… Strávili sme tu až 2 hodiny a síce sme nemali audio guide, všade bol text písaný na tabuliach. Veľa sme si o tomto mieste spätne čítali na internete a pozreli sme si aj dokumentárny film, ktorý nám veľa povedal. Síce tu nie je veľmi na čo pozerať, už len samotné prechádzanie po tomto mieste činu vo vás zanechá mrazivý pocit. Pri odchode sme mali možnosť vidieť jedného pána, ktorý ako jeden z mála toto väzenie prežil.

Vstupné do múzea bez audio guide: 3$/osobu

Pár slov o väzení S-21:

Väzenie Tuol Slend označované tiež ako S-21 bola bývala stredná škola, ktorá sa počas režimu Červených Kmérov pod vedením Pol Pota premenila na centrum mučenia, výsluchov a masových vrážd. Údajne tu zahynulo až 17 000 nevinných mužov, žien a detí. Len s ťažkosťou si človek predstaví, čím všetkým tu museli ľudia prejsť.
Šialený režim Červených Kmérov nie je tak dávny. Všetko sa odohralo v rokoch 1975-1979 a počas tohoto obdobia zomrela takmer 1/5 obyvateľov Kambodže. Myslím si, že je veľmi dôležité, aby deti a dospelí poznali históriu a navštevovali takéto miesta. Má to byť výstražný palec pre nás všetkých, aby sme zabránili niečomu takému do budúcna.

Killing Fields Museum

Druhý deň sme si nechali hlavne na návštevu Killing Fields, ktoré sú trochu mimo mesto (myslím, že jedna cesta trvala zhruba 45 minút).
Ráno pred odchodom sa nám stala trochu vtipná situácia v pekárni, kde sme nakúpili pečivo na 2 dni. Mali sme už pomerne málo hotovosti a tak sme sa všade pokúšali platiť kartou. Ale bohužiaľ v Kambodži je to v máloktorom podniku možné a tak sme primárne hľadali také, kde to šlo. Takto sme sa dostali aj do jednej pekárne s veľkým výberom pečiva, kde bola aj wifi a možnosť platiť kartou. Bohužiaľ brali karty až od 10$ a tak sme po chvíľke zváženia to pečivo fakt nakúpili. 😀 Mať hotovosť v zahraničí sa proste vyplatí!
Možno si poviete, prečo sme si tie peniaze teda nevybrali? nuž v Kambodži nás čakal už posledný deň a poplatok za výber z miestneho bankomatu je cca 8$.

Jupí pečivko 😀

Pár slov o Killing Fields…

Návšteva Killing Fields bola veľmi smutná. Až keď tam prídete pochopíte, že sa to všetko naozaj stalo. Samotná návšteva je tak na hodinku, ale s cestou počítajte, že vám to zaberie tak 3 hodinky času.

 

Cena za Tuk Tuk: 10$ za obe cesty (bežná cena je 15-20$, ale už sme skúsení zjednávači)

Cena za vstupné s audio guide: 6$/osobu

Jeden z masových hrobov…


Po návšteve týchto smutných miest mi v hlave zostalo veľa myšlienok a smutných obrázkov, kvôli ktorým som nemohla poriadne spať. Do toho som prechladla z klimatizácie a mala som silnú nádchu, takže som sa všade pohybovala s toaletným papierom, pretože servítky už nestačili (bol to trochu vtipný pohľad).
Z tohoto mesta som si však odniesla to, že či už sa stali takéto masové vraždy Židov v Európe alebo Kmérov v Kambodži nesmieme ako ľudia už nikdy niečo také dopustiť. Obzvlášť dnes, keď v Európe vládne pomerne silný rasismus sa sama seba pýtam, ako je možné, že ľudia dokážu byť tak krutí voči iným ľuďom. Pritom stačí naozaj pochopiť jedno, že sme si všetci vo svojej podstate rovní a netreba sa nad nikoho vyvyšovať.

S láskou

Vaša Čajky

 

Chcete byť informovaný o nových článkoch?