fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  INDONÉZIA   >  Pokojný ostrov Nusa Lembongan

Je naozaj ťažké po náročnej noci v Kute vstať na prvý budík o 8 ráno a preto ho v spánku posúvame ďalej. Okrem pauzy na raňajky spíme až do pol 10. Potom už dlhšie spať ani nemôžeme, pretože nás čaká presun loďou na ostrov Nusa Lembongan a my sme si ešte nezistili žiadne informácie o tom kedy a akou loďou pôjdeme.
Po krátkom prieskume na internete zisťujeme, že v ponuke je veľké množstvo speed boats od súkromných spoločností, ale všetky sú predražené. Keby sme neprespali budík mohli sme využiť Public slow boat, ktorá chodí na Nusa Lembongan každý deň o 8-mej ráno a cena za jednu cestu je 60 000 – 100 000 Rp/4 – 7 €. Avšak potom , čo sme si prečítali pár recenzií o plavbe s touto loďou sme nakoniec radi, že sme zaspali.

Ľudia sa sťažovali hlavne na nebezpečenstvo, ktoré hrozí, pretože loď je často krát preplnená viac než má byť a ľudia sedia aj na streche. Čo je horšie záchranné vesty by ste na tejto loďke určite nenašli. Na obranu musím podotknúť, že loďku si naopak aj chválili, niektorí turisti práve pre pekný výhľad zo strechy na oceán a plávajúce delfíny. Asi závisí na každom, aký veľký je dobrodruh a ako veľmi má rád svoj život.

50Po relatívne krátkom hľadaní zisťujeme, že máme šťastie a 12.30 vyráža zo Sanuru ešte Public speed boat s ktorou budeme na Nusa Lembongan o hodinu rýchlejšie, ako by sme boli s Public slow boat. Cenový rozdiel je o 100 000 Rp/6.70 € viac. Za väčšiu bezpečnosť a ušetrenie času to rozhodne stojí. Rýchlo teda balíme veci a voláme náš milovaný UBER. Potrebujeme sa čo najrýchlejšie dostať na pláž v Sanure. Orientačný bod má byť Ananda hotel, navigujeme teda našeho šoféra na túto adresu. Vodič je veľmi mladý, snaží sa s nami komunikovať a vystupuje hrozne pokorne, pre takých ľudí mám naozaj slabosť. Po príchode do Sanuru vystupuje s nami z auta a ponúka sa, že nám pomôže nájsť stánok, kde si kúpime lístky na loď. Máme z toho radosť, pretože nám do odchodu nezostáva veľa času. Čím viac sa blížime ku pláži tým viac predajcov speed boats nás otravuje nech si kúpime lístky u nich. Sme však neoblomný a každého odbíjame s tým, že hľadáme public boat. Ich cena za lístok je samozrejme dvojnásobná.
Po náročnom odmietaní niekoľkých predajcov nachádzame konečne stánok u pláže, kde sa kupujú lístky na loď. Za cestu platíme  200 000 Rp/ 13.55€ na osobu a ešte sa nás pýtajú, aká sme národnosť. Zapíšu si k tomu mená, počet osôb a môžeme ísť. Neubráníme sa nepríjemnej myšlienke na to, že keby sa niečo stalo, budeme iba súčasťou štatistiky. Lúčime sa s našim milým šoférom a ako poďakovanie mu nechávame pár tisíc rupí navyše za jeho veľkú ochotu.

nusa lembo
Zvyšok cesty k lodi vedie po pláži, kde kotví loď. Tu sa opäť ukazuje naša chyba brať do Ázie kufor, takže ho Honza nesie celú cestu po piesku v rukách. Po príchode k lodi mu ho z rúk vytrhne miestny chlapík a hádže ho na loď. Za tých pár krokov si samozrejme pýta peniaze – zarába sa tu naozaj na všetkom.

V lodi si sadáme hneď do druhej rady za kapitána. Cesta je poriadne kymacavá a na veľkých vlnách pekne skáčeme. Po čase máme už žalúdky celkom na vode a to nadskakovanie by nám už aj stačilo. Miernej nevoľnosti pridáva ešte pani pred nami, ktorá začne zvracať. Našťastie sme už na dosah ostrova Nusa Lembongan. Pomaly sa približujeme do prístavu, sem tam minieme surfistov ležiacich na doskách a nadšene pozorujeme priezračnú vodu a pláž so svetlým pieskom.

Sme na mieste a vypadá to tu krásne! Public boat nás doviezla na hlavnú pláž Jungutbatu beach. Taxikári nám po vystúpení z lode ponúkajú odvoz k ubytovaniu, avšak odmietame ich, pretože podľa mapy vieme, že to zvládneme aj peši. To sme ešte nevedeli, že náš kufor nie je prispôsobený na tunajšie cesty, ktoré nemajú s asfaltom nič spoločné. Musíme v duchu a občas aj nahlas pravidelne zanadávať.

s logom
Cestou sa zastavujeme najesť v jednom warungu, kde sa ceny obeda opäť pohybujú okolo 30 000 Rp/ 2€. Po dojedení nás čaká už iba posledných pár krokov po prašnej ceste a sme u našeho ubytovania “Nitya homestay“. V čase rezervácie hotelov nám na tomto ostrove už nezostal veľký výber dobre hodnotených a lacných ubytovaní. Toto ubytovanie sa nám zdalo byť teda najlepšie. Nie je síce priamo na pláži, ale je od nej vzdialené iba pár krokov cez cestu. Samotná Nitya homestay je veľký warung, takže sme sa už tešili na ochutnávku nejakého jedla.

Za jednu noc tu máme zaplatiť 150 000 Rp/10 € osobu, pričom vrámci ceny sú už aj raňajky. Na začiatok sa s recepčným dohadujeme, že mu zaplatíme večer, pretože si potrebujeme zmeniť, prípadne vybrať peniaze. Nemá s tým problém a berie nás na druhé poschodie, aby nám ukázal izbu. Je tu krásny výhľad a vďaka polohe izby aj kľud. Tešíme sa až otestujeme bazén. Izba je skromne zariadená, v podstate je tu iba posteľ, dva nočné stolíky a vešiak na uteráky. Kúpelka vyzerá tiež pekne, ale už má najlepšie časy za sebou a odtok vody je nič moc. Nie sme ale nároční a ubytovanie sa nám veľmi páči.
Sadáme si na balkón pred izbu, na slnku je príjemne teplo a z ulice pred hotelom je počuť ruch motoriek. Nevieme sa dočkať až celý tento krásny ostrov preskúmame. Teraz je našou úlohou nájsť zmenáreň a požičať si skúter. Ideme na to!

vyhlad

Nitya homestay – výhľad z balkóna

izb

Nitya homestay – naša izba

ja

Pokračovať v čítaní – Nusa Lembongan-ostrov dealera Kenchanga


Chcete tipy ako si našetriť na cesty pri bežnom plate? Ako výhodne precestovať celý svet?
Doporučujem vám knihu TRAVEL BIBLE (v českom jazyku). Sama som ju začala čítať s pochybnosťami, že je to len ďalšia kniha plná omáčok, ale naopak prekvapila ma reálnymi tipmi a širokým obsahom. Na stránke travelbible.cz nájdete aj odkaz, kde si môžete zadarmo stiahnuť ukážku knihy.

Upozornenie: Pokiaľ by ste si ju chceli dať poslať na Slovensko, tak je to možné iba s elektronickou podobou knihy, pričom musíte uviesť fiktívnu českú adresu.

traveeel

post a comment