fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  INDONÉZIA   >  GILI ISLANDS   >  Prečo sme navštívili ostrov Gili Air

        Museli by ste naozaj dôkladne preskúmať mapu Indonézie, aby ste korálové ostrovčeky Gili bez nápovedy našli. Urýchlim vám hľadanie. Posuňte sa prstom na mape k severnej časti Lomboku a neďaleko prístavu Bangsal uvidíte na mape tri drobné bodky – to sú oni! Otrovy Gili Air, Gili Meno a Gili Trawangan.
Väčšina turistov cestujúcich po Bali sa zastaví aj na týchto ostrovčekoch, pričom turisticky najobľúbenejší je Gili Trawangan. Myslím, že už samotný pohľad zhora nasvedčuje tomu, že všetky ostrovčeky ponúkajú nádherné pláže a perfektné možnosti šnorchlovania. Jednoducho, máte sa na čo tešiť.

gili fastAko sa na tieto ostrovy dostanete?
Veľmi jednoducho! Najlepšou voľbou je navštíviť ostrovčeky po pobyte na Lomboku, pretože z prístavu Bangsal to máte iba 15-30 minút loďkou, podľa toho na ktorý ostrovček pôjdete.  Najlacnejšie vychádza cenovo opäť “Public boat”, ktorou jazdia miestny. V prístave si kúpite lístok na daný ostrov a už iba čakáte, kým sa nazbiera dostatočný počet ľudí, aby mohla loďka vyraziť. Záchranné vesty síce na lodi nečakajte, ale inak vyzerá loďka príjemne a keďže sa plavíte kúsok od pevniny môžete sa cítiť aj relatívne bezpečne.

Z Bali máte možnosť vyraziť na Gili ostrovy buď z prístavu Padang Bai, ktorý je neďaleko od Kuty, alebo z Amedu – mestečko v severnej časti Bali, známe tiež pre výborné šnorchlovanie a potápanie. Ideálne je dopraviť sa do jedného z týchto prístavov a až priamo na mieste si kúpiť lístky na loď. Lístky sa dajú kúpiť aj na internete, ale s tým rozdielom, že zaplatíte dvojnásobok ceny. Preto je lepšie dohadovanie na mieste, kde cenu zjednáte.

z Padang Bai – trvá cesta so speedboat zhruba 1,5 – 2 hodiny. Častokrát je to dlhšie než vám sľubujú pred cestou, na to si po čase zvyknete. Loď vyráža zhruba okolo 9 ráno. Overená speedboat je napr. Blue Water Express alebo Gili Cat. Cena za jednu cestu sa pohybuje okolo 450 000 Rp/ 31.50 €.

z Amedu – o Amade vie iba málo turistov, ale keď sa tu dopravíte bude to stáť za to. Oproti Padang Bai sa na Gili ostrovy dostanete už za 45 minút a cesta vás vyjde iba na 250 000 Rp/ 17.50 €, pričom loď Pacha express odchádza 2 krát do dňa – a to ráno o 9 a poobede o 4-tej (teda, ak sa nič nezmenilo).

PREČO SME SI VYBRALI OSTROV GILI AIR

Keď som vám už podrobnejšie vysvetlila možnosti dopravy, vrátim sa k našej ceste, ktorú sme práve ukončili v Kute na Lomboku. Posledný večer sme si v našom ubytovaní Santai homestay dohodli shuttle (väčšie auto) do prístavu Bangsal na sever Lomboku za 120 000 Rp/ 8.40 € osobu. Vybavil nám to domáci, čo sa stará o ubytovanie.

Ráno o dohodnutom čase 7.30 márne čakáme, že nejaký odvoz príde. Shuttle prichádza až o dobrú polhodinu neskôr a vodič je poriadne veselý. Rozmýšľame či pred cestou húlil marihuanu, alebo zjedol magic mushrooms (magické hríby, ktoré robia divy). Začiatok cesty je naozaj komický. Okrem nás čaká čaká na odvoz ešte jeden pár, ktorí má však iný cieľ cesty. Presvedčivo tvrdia, že tento shuttle prišiel po nich a tak vodič dáva najskôr do auta ich ruksaky. Po prezretí papiera, ale zisťuje, že tam kde chcú ísť on nejde. Vykladá im teda ruksaky a nakladá náš kufor.

Popritom sa stále smeje. Párik mu však opäť máva papierom pred nosom, že meno spoločnosti sa zhoduje a má to byť ich shuttle. Situácia sa teda zopakuje a on im opäť tie ruksaky naloží, našťastie celú dilemu ukončuje domáci, ktorý mu hovorí, že to je naozaj odvoz pre nás dvoch a tak naposledy idú ich ruksaky von a náš kufor dnu. Uf, môžeme vyraziť.

12698623_1691293717753441_127473613215204000_o

Takto to vyzerá na loďke Public boat cestou na ostrovček Gili Air

Cestou na sever naberáme ďalších ľudí a po 2 hodinách cesty prichádzame neďaleko prístavu Bangsal. Prechádzali sme aj okolo Senggigi, najväčšie turistické centrum na Lomboku a čo sme videli, tak príroda sa nám zdala byť ešte krajšia ako na juhu.
V prístave náhodne stretáme dve turistky, ktorých sa pýtame, kde presne si môžeme kúpiť lístky na loď. Hneď nám poradia a okrem toho sa s nami podelia o ich zlú skúsenosť s loďou. Pred dvomi dňami, keď fúkal silnejší vietor absolvovali cestu z Bali na Gili Trawangan so speed boat (spoločnosť si nepamätám) a hovoria nám, že to bola hororová cesta. Kvôli silnému vetru boli obrovské vlny a loď lietala zo strany na stranu, ľudia vraj neustále kričali a rozbilo sa aj jedno okno. Ďalšie cesty v ten deň už boli zrušené a loď našťastie v poriadku dorazila do cieľa.

Trochu nás vyľakali. Pozeráme na more a hladina vyzerá byť relatívne kľudná, aj počasie je krásne. Kupujeme teda v jednej búdke jednosmerné lístky na Gili Air – cena je 19 500 Rp/ 1.40 € osobu. Kážu nám, nech počkáme kým sa nazbiera dostatočný počet ľudí (30-35), aby loď mohla vyraziť.

Počas krátkeho čakania sa s nami dáva do reči jeden chlapík, ktorý nám ponúka cestu z Gili Air na Bali za 600 000Rp/ 42 € s tým, že v cene by bol aj odvoz do Kuty. Po krátkom rozhovore, zjednávame cenu na 325 000Rp / 22.75 € na osobu a dohadujeme presný datum. Platíme mu to rovno na mieste a on nám dáva nie moc vieruhodné potvrdenie o platbe do ruky.

Loďka public boat vyzerá v pohode, a nastupujeme na ňu aj napriek tomu, že na otázku či majú na palube záchranné vesty sa iba smejú a kývu hlavou: “No, but you can swim.”
Cesta našťastie trvá iba chvíľku. Ostrov Gili Air je zo všetkých troch ostrovov najbližšie k Lomboku. Okolo 12.00 už loďka parkuje v prístave a my sa iba vykláňame, aby sme mohli obdivovať tyrkysovú, priezračnú vodu.

Ostrov Gili Air sme si vybrali hlavne preto, že tu nie je také množstvo turistov ako na ostrove Gili Trawangan. Zaujímavé je, že tu nie sú asfaltové cesty a nejazdia tu ani autá. Motorka okolo vás prebehne iba veľmi výnimočne, pretože hlavnou dopravou sú tu zapriahnuté kone. Ešteže máme naše ubytovanie Oceans 5 dive hneď u prístavu a nemusíme sa po tej ceste ťahať s kufrom. To by zase padlo nadávok…

UBYTOVANIE OCEANS 5 DIVE

Ubytovanie Oceans 5 dive – cena 25€/osobu za noc s raňajkami

Hľadanie ubytovania na Gili Air sme odkladali na poslednú chvíľu a zostalo nám teda aj menej možností. Pôvodne sme mali objednané nejaké ubytovanie na severe, ale potom som od kamarádky dostala doporučenie na Oceans 5 Dive Resort. Objednávali sme ho priamo cez ich web stránku – TU.

Hneď po príchode sme boli nadšení – na recepcii nás privítali dve francúzsky a na celom ubytovaní vrátane služieb bolo poznať, že sa o to starajú Európania. Dostali sme izbu “Rooftop” s balkónom, pretože štandardné izby boli už v čase objednávania vypredané. Rozdiel v cene, ale nebol veľký. Ubytovanie nás stálo 25 € /na osobu za noc s tým, že v cene sú zarátané aj raňajky.

Našim najmilším prekvapením je bar s kávovarom, kde podávajú pravé espresso a cappuccino. Je to veľmi príjemná zmena, dať si po dlhšej dobe poriadnu kávu. “Kopi” nehnevaj sa.
Na recepcii ešte dostávame mapu ostrovčeka a stručné vysvetlenie, kde sa čo nachádza. Veľmi rýchlo sme pochopili, že celé turistické centrum ostrova Gili Air sa nachádza viac menej na juhu ostrovčeka, takže ubytovanie úplne na severe by nebol ten najlepší nápad.

balkon

Za tú cenu super služby a krásna izba s balkónom

ji

Výhľad z Rooftop izby

ranajka

Kaviareň a bar. Ako vidíte na pláž vedie iba pár krokov

12717933_1698043017078511_1337482460646455139_n

Žiadna “kopi”, ale pravé, nefalšované cappuccino

Po nakopnutí energiou kráčame o uličku ďalej a ocitáme sa vo warungu s názvom “Lemon grass” a dávame si tu neskorší obed. Cena je veľmi príjemná – 28 000 Rp/ 2 € za obed. Náš plán na zvyšok dňa je jasný, požičať si šnorchle a potopiť sa do tej nádherne tyrkysovej vody. Nakoniec si u jedného stanku požičiavame celé vybavenie (okuliare, plutvy aj šnorchel) za 30 000 Rp/ 2.10 € na deň.

Doporučujú nám ísť na juhovýchod ostrova a majú pravdu – šnorchlovanie je tu absolútne úžasné! Trávime tu dobré 2 hodiny s prestávkami. U pevniny je kopec korálov, rybičiek a dokonca sa nám podarilo vidieť aj menšiu chobotnicu, ktorú mal jeden chlapík napichnutú na tyči. Dúfali sme, že sa nám podarí uvidieť aj korytnačky, ale miestny nám hovoria, že to by sme museli prísť skoro ráno. Tak snáď zajtra.

O zážitok naviac sa postará náhoda, keď kráčame s plutvami v rukách po cestičke a pred nami sa zrazu objaví veľký jašter Varan komodský. Pomaly sa plazí smerom ku pláži kde leží nič netušiaca turistka. Našťastie si to v poslednej chvíli romyslí a zalezie do kríkov. To už sa zlezie kôpka turistov a každý si ho nadšene fotí a kameruje. Ani my nie sme výnimkou, akurát sme si ho fotíme s GoPro kamerou na ktorej sú ešte kvapky vody, preto fotky nie sú práve ostré.
Najvtipnejšie na tom všetkom je, že počas pozorovania Varana stretáme našich susedov z Nusa Lembongan, ktorým sme zlomili stoličku. Svet je malý a život je plný náhod.

DSC_0315 (1)

Obed vo warungu “Lemon grass”

DCIM100GOPROG1941635.

Pod vodou je lepšia viditeľnosť ako v bazéne

DCIM100GOPROG2051703.

Síce rozmazaná fotka, ale jaštera Varana komodského sme stihli zachytiť

Čo sme ešte počas dňa stihli zistiť je, že ostrovček Gili Air je na turistov naozaj pripravený. Od juhu ostrova smerom na východ vedia úzka ulička, kde je kopec obchodíkov, barov a reštaurácií u ktorých stoja miestny a lákajú vás dnu. Dá sa tu výborne navečerať, naobedovať či nakúpiť suveníry.

Na západ sa presúvajú všetci pred 6 hodinou večer, aby si v sedacích vakoch s pivom v ruke užili nádherný západ slnka. Treba prísť aspoň pol hodinu vopred, ak si chcete obsadiť miesto. My chodíme všade na poslednú chvíľu a ani teraz to nebola výnimka. Na pláž prichádzame len pár minút pred tým, než oranžová gulička zapadne za horizont. Je tu kopec ľudí a príjemný kľud. Neďaleko kopia miestny drevo na večernú vatru a v pozadí sa vyjíma sopka Rinjani na Lomboku.
Zaujímavý je tiež večerný odliv – človek má zrazu pocit, že je niekde u jazera. Sadáme si do jednej reštiky s bambusovými sedačkami na večeru a zostávame tu až do zotmenia. Západná časť ostrova je oveľa kľudnejšia a veľa zábavy tu nenájdete.

Kokosy naložené a môžeme vyraziť

Cestou na západ slnka

za

Dorazili sme práve včas

pohoda

Pohodička, pohoda

shot

Ešte posledný záber. V pozadí ostrovy Gili Meno a Gili Trawangan

Cestou naspäť na ubytovanie nás ešte zaujme vôňa z grilu u stánku s čerstvými rybami a morskými plodmi. Mladý chlapec nás s úsmevom pozýva nech si niečo vyberieme, ale ukazujeme mu, že už máme plné bruchá a pokračujeme ďalej.
Keďže sa blížime ku koncu našeho cestovania po Indonézi je čas nakúpiť aj nejaké suveníry. Kupujeme hlavne vonné tyčinky, kvietky Plumeria do vlasov, kokosové mydlá a magnetky. Prejdeme ešte pár stánkov a obchodíkov. Miestny predávajú veľa “homemade” výrobkov. Najviac nás zaujme obchodík s produktami z kokosového orecha. Sedia pred ním dvaja miestny chalani a priamo tam vyrábajú produkty z kokosu.

Našu expedíciu po prvom dni zakončujeme tak, že ideme unavený skoro spať. Ráno nás čaká skoré vstávanie, aby sme stihli loď na susedný ostrov Gili Meno. Začínam byť nachladnutá z klimatizácie, ale cez noc sa musím zotaviť, aby som sa v plnej sile mohla potápať s korytnačkami.

pohj

Po západe slnka, večera na pláži

rybky

Stánok s čerstvými rybkami a krevetami

kokos

Síce rozmazaná fotka, ale toto sú muži v akcii pri výrobe produktov z kokosu

slunce

Chcete tipy ako si našetriť na cesty pri bežnom plate? Ako výhodne precestovať celý svet?
Doporučujem vám knihu TRAVEL BIBLE (v českom jazyku). Sama som ju začala čítať s pochybnosťami, že je to len ďalšia kniha plná omáčok, ale naopak prekvapila ma reálnymi tipmi a širokým obsahom. Na stránke travelbible.cz nájdete aj odkaz, kde si môžete zadarmo stiahnuť ukážku knihy.

Upozornenie: Pokiaľ by ste si ju chceli dať poslať na Slovensko, tak je to možné iba s elektronickou podobou knihy, pričom musíte uviesť fiktívnu českú adresu.

traveeel

Comments:

post a comment