fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  Príchod na Thajský ostrov Koh Lanta

Po pristání na juhu Thajska v časti Krabi sme sa tešili na slnko a teplo, ktorého bolo v tom čase v Európe veľký nedostatok.
Náš plán pobytu v Thajsku bol čiste orientačný, mali sme 12 dní na precestovanie južných ostrovov a od poslednej cesty do Indonézie sme urobili pár zmien:

– Namiesto kufru sme mali veľké cestovné ruksaky. Dávali sme si pozor, aby neboli príliš ťažké, ale aj napriek tomu to bola po dlhšom nosení záťaž na chrbát. V každom prípade sme boli vďační, že nemáme so sebou kufor a to hlavne pri presunoch loďou.
– Okrem posledných 2 dní v Bangkoku sme nemali vôbec zabezpečené ubytovanie.

Po dôkladnom preskúmaní diskusných fór a rozhovoroch s kamarátmi, ktorí tam už boli sme sa rozhodli začať na ostrove Koh Lanta. Nemali sme rezervované ubytovanie a nevedeli sme ani ako dlho tu budeme. Po prílete do Bangkoku sme si ale na letisku stihli pre istotu rezervovať ubytovanie na prvú noc. Volalo sa Hostaria 239 a stálo nás iba 450THB /11.50€ pre 2 osoby na noc.

Ako sa dostať z Krabi na ostrov Koh Lanta:

DSC_2350

Takto vyzerajú lode, ktoré rozvážajú turistov na okolité ostrovy.

IMG_4623log

Vnútro lode.

1.Loďou: Z Krabi jazdí na ostrov Koh Lanta ferry (väčšia motorová loď) a to buď z prístavu v Krabi town alebo Ao Nang. Do prístavu Krabi town sa dá pomerne ľahko (za 15 min) dostať minibusom z letiska.

Lístky nás stáli 90THB/2.30€ zmiatlo nás iba to, že nás nevysadili v prístave, ale skôr u nejakej reštaurácie nech si tu kúpime lístky na loď. Najskôr sme mysleli, že to je podvod, ale nakoniec sme si ich kúpili pretože prístav bol o 2km ďalej a nám sa tam nechcelo ísť peši s tými ruksakmi. V rámci ceny bol aj odvoz do prístavu a keď sme pozerali na cenník v prístave rozdiel v cene lístka na loď bol minimálny. Cesta loďou z Krabi na Koh Lantu trvá zhruba 1,5 hodiny. Dnu boli na každej sedačke záchranné vesty a počas cesty väčšinou premietajú film.
POZOR!! Loďou sa na ostrov Koh Lanta dostanete iba počas sezóny November až Apríl. Cena bola 450THB/11€ na osobu.

Odchod lodí:
-Z Krabi town odchádza o 11:00 
-Z Ao Nang
odchádza o 10.30 a 15.30

2.Public Minivanom po súši: Keďže loďou sa na ostrov Ko Lanta dostanete iba v určitej časti roku, jazdia tu tiež pravidelne minibusy. Nastúpiť môžete v Krabi towne na autobusovej stanici a za cenu cca 300THB/8€ a cesta trvá zhruba 2 hodiny.

3.Ďalšou možnosťou je taxík alebo minibus od niektorej spoločnosti. Pokiaľ si ho rezervujete vopred je možné si dohodnúť vyzdvihnutie na letisku.
Možno si hovoríte ako sa tým autom dostanete na ostrov, keď lode premávajú iba v určitú časť roku a pár krát za deň. Nuž z pevniny na ostrov celoročne jazdia trajekty a to medzi 06:00 – 22.00, takže aj v prípade, že priletíte na Krabi večer stále máte možnosť dostať sa v ten istý deň na Koh Lantu. 🙂

Naša cesta na Koh Lantu mi prišla dlhšia než v skutočnosti bola. 2 noci s minimom spánku a dlhé lety cez časové pásma sa museli nejako prejaviť. Sadli sme si na jednu zo 4 sedačiek v rade a vedľa nás sedeli ďalší turisti.
Hneď ako sme sa pohli, tak sme zaspali. Respektíve to boli skôr pokusy o spánok… Hlava mi lietala na každú stranu a Honza sa ju pokúšal márne zachytiť, až kým nezistil, že to je naozaj zbytočné 😀
Musela som na tom byť fakt zle, pretože potom čo som opakovane zaspala a prebudila sa, som mala po jednom prebudení trochu halucinácie. Zapozerala som sa pod sedačku a bola som presvedčená, že tam vidím nasadzovací strojček na zuby 😀
Začala som hľadať majiteľa, pretože som si hovorila, že určite niekomu musí chýbať. Spýtala som sa turistu a jeho ženy vedľa mňa či je to ich. Začudovali sa a hovoria, že nie. Tak som ich poprosila nech sa opýtajú aj turistov pred nami, že ten strojček na zuby musí niekomu chýbať.
Na to sa začali obaja hrozne smiať a hovoria mi, že to je len plastový obal, čo býva na fľašiach.
No trapas 😀 dávajte si pozor na nedostatok spánku, škodí to psychickému zdraviu…alebo zraku?

strojček


Na Koh Lanta sme dorazili do prístavu na severe ostrova a k našemu ubytovaniu Hostaria 239 sme si zobrali TUK TUK v miestnej podobe (stálo nás to až 250 THB/6.45€ z prístavu a to ubytovanie nebolo až tak ďaleko).
Naša prvá jazda bola super skúsenosť, aj keď trochu divoká, pri každej diere v ceste alebo hrboli sme lietali na každú stranu.
Čo nás prekvapilo bolo tvrdenie, že TUK TUK na juh Koh lanty stojí až 1000 THB/26€. Preto, ak by ste chceli bývať na juhu rezervujte si ubytovanie vopred. Väčšinou hotely posielajú po svojich hostí odvoz až do prístavu.

DSC_2356

Síce to nie je klasický TUK TUK, ale takto jazdia na juhu Thajska.

V ubytovaní Hostaria 239 sme sa prekvapivo dlho nezdržali. Majiteľ sedel na záhrade a nebol veľmi milý, keď nám oznamoval, že booking.com urobil chybu a predal viac izieb než má k dispozícii. Iba nám poradil nech ich kontaktujeme a požiadame o storno pobytu. Ešte pár krát zanadával na booking.com a my sme sa pomaly vrátili na ulicu a rozmýšľali sme, ktorým smerom sa vydáme.

Postupne sme sa pýtali susedov, ale buď mali plno alebo nám niekoho doporučili a sami nás k tým ubytovaniam zaviezli na TUK TUKu. Videli sme špinavé izby, ale aj pekné bungalowi, ktoré však mali jednu chybu – nebola tam klimatizácia a už len po vstupe do izby tam bolo hrozné teplo. Nakoniec naše kroky zatúlali do jedného pekného rezortu, kde bolo ubytovanie až za 2000 THB /52€ noc, ale majiteľovi sme hneď povedali, že to je veľa a hľadáme skôr niečo do 1000 THB/26€. Ochotne navrhol, že zavolá jeho kamarátovi, ktorý má nové ubytovanie po blízku.
Na to ukázal na môj malý ruksak (mala som ho ako príručný), že mi niečo vypadlo z predného vrecka. Boli to jednodenné šošovky v obale. Zľakla som sa, pretože to vrecko bolo otvorené a okrem neho som tam pôvodne mala aj mobil a mp3 so slúchatkami. Samozrejme tam už neboli. 🙁
Mohli mi vypadnúť kdekoľvek, na lodi, počas jazdy TUK TUKom, pri hľadaní ubytovania…jediné čo viem, že naposledy som svoj mobil použila v prístave na Krabi. Mobil síce nemal už skoro žiadnu hodnotu, bol starý a každú chvíľu som si chcela kupovať nový, ale mala som tam fotky a ďalšie osobné veci kvôli ktorým ma to veeľmi mrzelo.
Ak ste niekedy niečo stratili, tak určite viete aký je to nepríjemný pocit, plný výčitiek…

Začiatok našeho výletu naozaj nemohol byť lepší – od Dubaja, cez Bangkok a príchod na Koh Lantu sa neustále niečo dialo a síce na to teraz so smiechom spomíname, neboli to práve príjemné zážitky.
Hovorili sme si, čo nás ešte na tejto ceste čaká?

SKVELÉ UBYTOVANIE LANTA BAAN NOCK

DSC_2417

Lanta Baan Nock – jeden z domčekov.

O chvíľu prišiel majiteľ na sivom Ford Rangeri – netrvalo dlho a hneď sme si všimli, že táto značka auta je na juhu Thajska medzi miestnymi veľmi obľúbená.
Zoznámil sa s nami milý, starý pán a nehovoril veľmi anglicky. Nastúpili sme do kufra auta a odviezol nás pred jeho ubytovanie Lanta Baan Nock, ktoré vtedy mali otvorené iba tretí deň. Zoznámili sme sa s jeho dcérou, ktorá naopak anglicky vedela veľmi dobre a ukázali nám izby. Krásne udržovaná záhrada schovaná pred ruchom ulice a v nej bolo asi 6 maličkých domčekov s terasami, v ktorých bola izba a kúpelňa.
Hneď nás toto bývanie oslovilo, bolo tu čisto, pokojne a krásne tam voňalo. Ešte teraz si spomeniem na tú vôňu.

Prišla na rad otázka, koľko toto ubytovanie stojí. Navrhli nám 1200 THB/31€ ale zjednali sme to na 1000 THB/26€ pre 2 osoby ak zostaneme 3 noci. To sme ešte nevedeli, že si to tu tak zamilujeme 🙂

Fakt úžasné miesto, za celý pobyt sme nemali jediný problém, wifi tu fungovala a keď mala náhodou výpadok šli sme za našim kamošom a on ju reštartoval. Nonstop tu bola k dispozícii káva alebo čaj a tak sme začínali ráno vždy rannou pohodičkou na našej malej terase s kávou v ruke.
Snáď jediné, čo nám tu chýbalo boli raňajky, ale po okolí je veľké množstvo warungov, kde sa dalo najesť.

DSC_2358

DSC_2359

DSC_2422loh

Kontakt na ubytovanie – dnes ho nájdete už aj na booking.com.

Bolo skoro pol 4 kým sme sa ubytovali a pomaly vyrazili na Long beach, ktorá je od ubytovania vzdialená iba 5 minút chôdzou. Bol práve krásny západ slnka, a veľmi príjemne sme si u toho zdriemli. Na večeru sme sa stavili v susednom warungu a ochutnali thajské PAD THAI. Spať sme išli už veľmi skoro, pretože sme boli úplne vyšťavení.
Nevedeli sme sa dočkať rána, aby sme sa plný síl vybrali preskúmať ostrov Koh Lanta! 🙂

DSC_1726logo

DSC_2372

DSC_2377

DSC_2378

DSC_2384

DSC_2385

final cover2log

DSC_2412

DSC_2416

 

post a comment