fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  INDONÉZIA   >  Prvý krát na surfe – ostrov Nusa Lembongan

   Do nového dňa sa prebúdzame so zistením, že sa na nás obloha pekne mračí. Ani to nás neodrádza od plánov, keďže počasie sa tu môže zmeniť v priebehu chvíľky. Obliekame si teda plavky a tešíme sa na raňajky v našom warungu v Nitya homestay. Máme ich v cene ubytovania. Klasicky si objednávame banánové palacinky poliate medom a k tomu kávu “kopi” na ktorú si pomaly zvykáme a začína nám chutiť – skvelý začiatok dňa.

DSC_0113 (1)

Po raňajkách a pár frázach s domácimi sa vydávame na menší prieskum.  Na pláž to máme pár metrov, ale schválne si volíme nepreskúmané uličky, kde nám občas skríži cestu zobajúca sliepka či domáci na motorke. Netrvá dlho a sme na pláži. Pokračujeme niekoľko metrov po mokrom piesku, kým sa neocitáme pri väčšom množstve ľudí – dnes sa tu koná súťaž surfistov. Snažíme sa ich pohľadom zamerať, ale sú tak ďaleko, že ich vidíme iba ako malé bodky. Na celom ostrove Nusa Lembongan sa surfuje pomerne vo veľkej vzdialenosti od brehu, pretože sa tam tvoria najlepšie vlny.
Keď už sme pri tých vlnách hovoríme si, že dnes by mohol byť ten správny deň na  surfovanie. Vydávame sa teda opačným smerom, aby sme našli požičovňu surfov.

Cestou stretáme skupinu Ázijskych turistov s vestami, ktorí si práve požičali v dvojiciach kanoe a vydávajú sa na plavbu. Je to zážitok ich pozorovať. Vlny ich neustále vracajú na breh, alebo sa cez ne nevedia dostať ďalej a pravidelne sa s krikom prevracajú. Keď vidíme aká je to zábava rozhodneme sa skúsiť to tiež. Pýtame sa majiteľa koľko chce za požičanie na hodinu, odpovedá 100 000 Rp/ 6.64€. Vraciame sa teda po peniaze, slávnostne si nasadzujeme vesty a vyrážame za dobrodružstvom. Plavíme sa čo najďalej, aby sme dovideli na vzdialené vlny. Zhruba 500 metrov od brehu sa nachádzajú koraly, je tam teda nižšia hladina, vlny sa tam krásne lámu a sú ideálne pre surfistov. Zrovna okolo nás dvaja nebojácne preplávajú a hovoríme si, že tú vzdialenosť ku vlnám v pohode zvládneme aj my.

DCIM100GOPROG0801118.

V surfárskom obchode nás ale hneď presviedčajú o opaku a hovoria, že to je na prvý krát moc ďaleko a nechcú nám ani požičať surf bez inštruktora, pretože sme mohli ohroziť ostatných surfistov.  Problém pre nás je jedine cena, pretože 2 hodiny s inštruktorom stoja 600 000Rp/ 40€ osobu a toľko nechceme platiť. Nakoniec nám jedna majiteľka obchodu doporučuje vybrať sa k vlnám z vedľajšej pláže, že je to odtiaľ kratšie a požičiava nám aj surfy pre začiatočníkov na 2 hodiny za 60 000 Rp/ 4€.

DSC_0146

V diaľke skupinka surfistov

DSC_0151

Po príchode na pláž, z ktorej to má byť ku vlnám bližšie si všímame stánok so surfami a napadá nám ísť sa opýtať inštruktora surfovania, za koľko by bol ochotný vysvetliť nám nejaké základy. S jedným domácim zjednávame cenu na 300 000 Rp/ 20€ na hodinku pre nás oboch. Mraky už dávno zmizli z oblohy a vystriedalo ich slnečné počasie. Perfektný štart surfovania, ešte aj slnko nám praje.
Vydávame sa smerom ku vlnám s tým, že ležíme na doske a pádlujeme rukami. Je to naozaj únavné a keby nebol s nami inštruktor ktovie, či by som tam niekedy došla. Častokrát mi zozadu surf o pár metrov silou potláča. Po príchode ku vlnám nás berie ďalej od ostatných surfistov, aby sme si vzájomne neublížili.

Nastavuje ma na smer vlny, čakáme kedy príde tá správna a ako náhle je tu, inštruktor ma potlačí vpred. Prvý krát ma prekvapuje neuveriteľná rýchlosť a sila vlny, od úžasu sa ani nesnažím postaviť, iba si užívam ten pocit. Ďalšie razy už skúšam prejsť vlny na nohách a keď sa mi to viac krát podarí je to ešte krajší pocit.
Keďže je už pomerne veľa hodín a vlny postupne slabnú, po hodine máme dosť, voda nás úplne vyčerpala a ledva sa doplazíme na pláž. Hrozne nás pália bruchá pretože sme nemali na sebe tričká a od ležania na surfe sa nám zodrala pokožka. Na pláži okrem toho zisťujeme, že Honzovi sa zo surfu odtrhol jeden tik a pri jeho vracaní  chcú poplatok 100 000 Rp/ 6.60€ – joj.

Cestou k našemu domovu Nitya homestay ideme okolo dealera Kenchanga a dohodujeme s ním šnorchlovací výlet na druhý deň. Ponúka nám ho za 250 000 Rp/ 16.60€ na osobu, ale zjednávame to na 150 000 Rp/ 10€. Večer zaspávame o niečo skôr, aby sme boli na druhý deň plný síl a tešíme sa na zážitky čo nás čakajú a neminú.

IMG_2121


 

Chcete tipy ako si našetriť na cesty pri bežnom plate? Ako výhodne precestovať celý svet?
Doporučujem vám knihu TRAVEL BIBLE (v českom jazyku). Sama som ju začala čítať s pochybnosťami, že je to len ďalšia kniha plná omáčok, ale naopak prekvapila ma reálnymi tipmi a širokým obsahom. Na stránke travelbible.cz nájdete aj odkaz, kde si môžete zadarmo stiahnuť ukážku knihy.

Upozornenie: Pokiaľ by ste si ju chceli dať poslať na Slovensko, tak je to možné iba s elektronickou podobou knihy, pričom musíte uviesť fiktívnu českú adresu.

traveeel

post a comment