fbpx
Top
  >  EURÓPA   >  ČESKO   >  Tip na výlet v okolí Prahy – Karlštejn

[kkstarratings] Bol piatok, na celý víkend hlásili nádherné počasie a my sme rozmýšľali, čo by sme mohli podniknúť. Dostali sme chuť ísť niekam stanovať, ale po zistení, že máme doma stan bez tyčiek sme hľadali náhradný plán. A tak sme si vymysleli výlet na Karlštejn. Nechceli sme tam ísť vlakom ale dali sme si “challenge” zvládnuť to bicykloch.
Keďže v Prahe vlastné bicykle nemáme, začala som zisťovať, kde si ich najvýhodnejšie môžeme požičať. Je tu niekoľko požičovní, ale ceny a ich poloha sú rozdielne. Pre nás nakoniec najvýhodnejšie vyšlo požičanie bicyklov od Českých dráh na Smíchovskom nádraží. Cena je v porovnaní s ostatnými požičovňami veľmi nízka, za jeden deň tu zaplatíte 150kč (bez In-karty) a 110kč (s In-kartou) +  záloha 1000kč za bicykel. Bicykle boli v dobrom stave a boli sme s nimi spokojní. Dajú sa tu požičať aj prilby a ďalšie príslušenstvo. Pre istotu doporučujem vopred do požičovne zavolať a rezervovať si počet bicyklov, ktoré potrebujete aspoň deň pred. Kontakt a všetky podrobnosti nájdete TU.

Druhá požičovňa, ktorú sme zvažovali sa volá Okolo a nachádza sa v centre Prahy kúsok od Námestí Republiky. Pokiaľ máte Openkartu alebo Mhd mesačný lístok môžete si tu požičať 1 až 6 bicyklov za 200kč/deň. Táto zľava bohužiaľ neplatila na sobotu, pretože mali väčšinu bicykloch požičaných. Pozíciou nám nakoniec aj tak viac vyhovovalo Smíchovské nádraží.

mapa cyklo

Naša trasa

Ako sa dostať z Prahy na Karlštejn? Vedie tam viacero cyklochodníkov (česky cyklosteziek). My sme išli celú dobu po A1. Od Smíchova sme šli smerom na Hlubočepy→Lahovice→Radotín→Černošice→Řevnice→Karlštejn. Celá trasa má dokopy 32 km a vedie popri rieke Vltava a Berounka. Vyrazili sme okolo pol 10 doobeda a cesta vďaka peknému prostrediu rýchlo ubehla, pretože tam bolo neustále čo pozorovať. Ľudia ležali u brehu alebo sa kúpali a stretli sme aj kopec rybárov. Slnko poriadne pražilo a preto sme sa nevyhli ani opáleniu podľa tričiek.
Keď sme prechádzali cez Černošice dostali sme chuť na niečo sladké a zastavili sme sa u Alberta na čokoládový donut. Naša obľúbená hriešna sladkosť 😀 hneď sa po ňom lepšie šľapalo.

DSC_0486lg

Tu sme sa napojili na cyklochodník A1

DSC_0488

DSC_0487lg

DSC_0489lg

DSC_0494lg

Robili sme reklamu na České dráhy

Pár kilometrov pred Karlštejnom sme sa ešte zastavili na obed v jednej reštaurácii priamo u cyklochodníka, kde majú aj gril a výborne tu varia. Na názov si už bohužiaľ nespomínam. Po príchode do našej cieľovej destinácie slnko milosrdne zaliezlo za mraky a užívali sme si tieň. Ku hradu vedie asfaltová cesta v miernom stúpaní a je tu kopec obchodíkov so suvenírmi, reštaurácie, či typicky české domčeky. Vyšľapali sme až ku hradnej bráne, kde už bol napísaný zákaz vstupu s bicyklami. A tak, zatiaľ čo Honza strážil bicykle som sa vybehla pozrieť na nádvorie, ale bolo pomerne malé a okrem turistov čakajúcich na prehliadku tu nič nebolo.
Prehliadky sme sa síce nezúčastnili, ale keby sme chceli tak v Karlštejne je možnosť odložiť si bicykle zdarma na vlakovej stanici. Ceny prehliadky na hrade Karlštejn nájdete TU.

DSC_0496lg

Rozprávkový hrad Karlštejn

DSC_0501lg

DSC_0503

Nádvorie

DSC_0507lg

Strážca bicyklov

DSC_0500

DSC_0511

Typicky české domčeky

DSC_0514lg

Komu sa nechcelo šľapať, vyviezli ho ku hradu kone

DSC_0515lg

Robili sme reklamu Českým dráham

Cestou dolu z hradu sme si hovorili, že by sme navštívili ešte známe lomy Veľká Amerika s tyrkysovou vodou, ale na rázcestí pod hradom sme nesprávne odbočili a až keď sme boli dole sme zistili, že sme mali ísť opačnou stranou. Naspäť do kopca sa nám už nechcelo znova šľapať, takže sme sa vydali naspäť smerom do Prahy.
Ako to už býva spiatočná cesta sa zdá byť vždycky kratšia, bolo ale teplo na nevydržanie a keď sme išli okolo Biotopu v Radotíne neodolali sme a kúpili sme si hodinový vstup za 30kč.

Biotop Radotín je v postate prírodný bazén a jeho podstatou je biologické udržovanie čistej vody za pôsobenia ekosystému a vodných rastlín. Vstup do bazénu je dosť šmykľavý vzhľadom k tomu, že sa vstupuje po kachličkách obrastených zelenými riasami, voda bola veľmi príjemná a osviežujúca. V areáli sú tiež šatne, sprchy, bufety, sú tu stojany na bicykle a tiež možnosť požičania slnečníka.

DSC_0522

Biotop Radotín

Po hodine osvieženia sa nám šľapalo lepšie, ale naše zadky začínali protestovať a každý km nás sedenie na bicykli bolelo čoraz viac. Preto sme posledné kilometre viac stáli než sedeli.
Dobojovali sme to, ale až naspäť na Smichovské nádraží a teraz deň po musím spokojne konštatovať, že nemáme ani svalovicu. Za to naše zadky už bicykle nechcú ani vidieť 😀

ja kololp

Sláva nazdar výletu! 🙂

post a comment