fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  Tipy, ako tráviť čas v meste Siem Reap

Pokiaľ plánujete navštíviť Kambodžu, počíta sa s tým, že nevynecháte mestečko Siem Reap, ktoré je v Kambodži najviac navštevované práve kvôli blízkej polohe chrámového komplexu Angkor Wat. Väčšina turistov sa tu zdrží maximálne na 2-3 dni a myslím si, že pokiaľ máte na Kambodžu 7-10 dní cestovania, tak to naozaj bohato stačí.
Vzhľadom k tomu, že sme v našom pláne vynechali návštevu južného Vietnamu (o tom inokedy), tak sme mali na Kambodžu naozaj veľa času. Preto sme v meste Siem Reap strávili až 5 nocí.

Čo sa však dá robiť v tomto meste, keď Angkor Wat stihnete prejsť za jeden deň? Práve o tom je tento článok. Pripravila som svoje tipy o tom, čo vidieť a ako tu tráviť čas.
Ak vám to však nestačí a chcete sa o tomto mestečku dozvedieť viac, odkážem vás na tohto úžasného sprievodcu “100 vecí, ktoré môžete robiť v Kambodži” plného tipov a dobrých rád.

1.NÁVŠTEVA CHRÁMOVÉHO KOMPLEXU ANGKOR WAT

Ako iste viete práve chrámový komplex Angkor Wat je hlavný dôvod, prečo tu jazdí toľko turistov. Však najväčší chrámový komplex na svete, ktorý je zapísaný aj do dedičstva UNESCO chce vidieť každý. Aby ste sa tu dostali musíte si kúpiť tzv. “pas”. Ten sa predáva ako vstup na 1 deň, na 3 dni alebo na 7 dní. Ceny išli bohužiaľ od nového roka celkom výrazne hore (my sme to stihli ešte v starom cenníku).

Za seba musím povedať, že jeden deň na Angkor Wat bohato stačí. Inak sa vám bude o chrámoch aj snívať a z toho chodenia budete veľmi unavení. Záleží samozrejme aj na tom ako sa tu budete prepravovať.
Najčastejšou dopravou je tuk tuk. Turisti si prenajímajú tuk tuk vodiča na celý deň, ale niektorí odvážlivci to zvládajú aj na bicykľoch. My sme ho prešli komplet na motorke a to aj napriek všeobecne panujúcemu názoru, že do Angkor Watu sa na motorke nesmie. Viac podrobností o Angkor Wate a požičaní motorky sa dočítate v tomto článku – Na motorke do Angkor Watu, aj to sa dá

Hlavný chrám Angkor Wat. Nenechajte sa oklamať touto fotkou, turisti sú naozaj všade a toto je snáď jediný záber, kde ich nemám.

2.NÁVŠTEVA ANGKOR WAT NATIONAL MUSEUM

Nájdete ho hneď vedľa budovy, kde sa kúpujú lístky do Angkor Wat areálu a môžete sa tu dozvedieť niečo viac o histórii celého komplexu. Cenu lístkov do múzea nájdete TU. My sme vstupné neplatili, ale prešli sme si aspoň krátky okruh vnútri, ktorý bol zadarmo.
V každom prípade, je návšteva tohoto múzea veľmi dobre hodnotená na stránke tripadvisor.com

Takto vyzerá múzeum z vonku. Nachádza sa hneď pri office, kde sa kupujú lístky do areálu Angkor Wat.

3.NÁVŠTEVA DETIČIEK V SIROTINCI

Každý kto cestuje po Kambodži si všimne do oči bijúcu chudobu väčšiny obyvateľov, ktorí tu žijú. Mnoho dospelých nie je schopných uživiť svoje deti a práve to je jeden z dôvodov, prečo veľa z nich je uchýlených v sirotincoch. Potom, čo som si prečítala jeden článok, kde sa píše o tom, že turisti si spravili z návštevy sirotincov turistickú atrakciu a miestny zase business som chvíľu zvažovala, či tu mám vôbec návštevu sirotinca uviesť.
Ale vzhľadom k tomu, že sme jeden navštívili, viem sama za seba povedať, že pokiaľ tú návštevu vezmete s čistým úmyslom pomôcť, tak určite jeden navštívte. My sme išli cielene do sirotinca Sok orphanage, ktorý mi doporučila Julka z blogu Life is better in bikinis, pretože tu istý čas dobrovoľne vyučovala angličtinu.

Tejto návšteve budem venovať osobitný článok, ale doporučujem sa tu aspoň na 1-2 hodinky zastaviť, doniesť deťom potrebné veci, hračky, pohrať sa s nimi, zistiť v akých podmienkach žijú a porozprávať sa s majiteľom pánom Sokom, ktorý na mňa pôsobil ako veľmi dobrý a čestný človek. Osobne som z tohoto miesta a detičiek odchádzala úplne nabitá energiou a vôbec sa mi od nich nechcelo odísť.

Čo im môžete doniesť: kriedy na kreslenie, pastelky, zošity, omaľovánky, rozprávkové a iné náučné knižky v Kmérskom aj Anglickom jazyku, švihadlá, lopty, pexeso alebo iné karty, veľkým dievčatám laky na nechty, rúže na pery, sponky, gumičky do vlasov a iné parády, chlapcom autíčka, sušienky, cukríky a podobné dobroty…
Všetky tieto veci môžete kúpiť na miestnych trhoch za dobré ceny 🙂

S týmto dievčatkom sme na zemi “hrali pexeso”. Nemala naozajstné pexeso karty a tak improvizovala a hrala ho so žolíkovými kartami. Ja som bola viac menej taký pozorovateľ, ktorému tie karty podávala, ale bolo na nej vidieť akú má z toho radosť, že sa túto hru môže hrať 🙂 niekedy stačí fakt málo.

4.NÁVŠTEVA MIESTNYCH TRHOV

Návšteva tradičných trhov v Kambodži to je niečo, čo musíte zažiť, aby ste uverili, že také veci sa naozaj dejú a existujú. Miestami mi to pripomínalo hororový zážitok. V Siem Reap sme na doporučenie navštívili trhy “The Old Market” a hneď potom, čo sme zaparkovali motorku sme sa vybrali ku stánkom s ovocím, kde sme si kúpili melón a jedli ho počas toho, ako sme prechádzali uličkou medzi ďalšími stánkami. Ako sme však pokračovali postupne nám prestávalo chutiť.

Ako prvé nás dostali drevené stolíky, na ktorých bolo položené surové mäso. Samozrejme na ňom bolo kopec múch, ktoré sa snažili predavačky odháňať. Keď si predstavíte to teplo 30°C a podmienky, v akých sa to mäso celý deň nachádza, tak je jasné, že už muselo mať nejaké štádium rozkladu. Týmto zážitkom to, ale nekončilo. Ako sme išli ďalej, na zemi sedeli predavačky, ktoré kladivkom sekali ryby jedny po druhej a to sme už fakt odložili jedlo do tašky a začalo nám byť zle. Zakončením celého nechutného okruhu, bol stánok, kde prebiehalo strihanie nechtov kuracích nožičiek. Po tomto zážitku som už v Kambodži fakt odmietala jesť mäso. Už len pri predstave odkiaľ by mohlo pochádzať sa mi dvíhal žalúdok…

To som popísala tú nepríjemnú časť, v každom prípade je to niečo, čo patrí k ich spôsobu života a je dobré to vidieť na vlastné oči. Trhy tvorí aj veľa stánkov s oblečením, látkami, hračkami a všetkým možným. Dokonca sa tu nachádzajú aj malé dielničky, kde miestny vyrábajú šperky alebo šijú oblečenie.

Všetky možné druhy ovocia

Stánok MASOKER

Ospravedlňujem sa za tieto brutálne zábery, ale takto vyzerajú trhy v Kambodži.

Majú tu aj takéto príjemnejšie oddelenie (nie ešte nemám materské pudy :D)

5.ODDYCH PRI BAZÉNE A MASÁŽ

Po dni strávenom v Angkor Wate sa vám bude hodiť oddychový deň, aspoň my sme ho potrebovali. Preto sme navštívili jeden z mnohých bazénom v Siem Reap a strávili tu príjemné poobedie. V prípade, že by ste chceli ten relax dotiahnuť úplne dokonca určite si zájdite aj na tradičnú kmérsku masáž.

Článok: Zoznam bazénov v Siem Reap.

6.NÁKUPNÉ CENTRUM LUCKY MALL

Možno je to zvláštne, že mám ako tip na návštevu aj nákupné centrum, ale pre nás to bolo super miesto, pretože sa tu nachádza veľký super market a mať taký výber potravín po dlhom čase bol fakt veľký zážitok. 😀

7.PUB STREET

Okrem chrámového komplexu Angkor Wat je mesto Siem Reap známe aj pre bohatý nočný život a ulicu “Pub street”. Výber podnikov je tu naozaj široký a samozrejmosťou je tiež veľké množstvo turistov. Pripravte sa na vyššie ceny za jedlo 6-10$. Našli sme ale pár podnikov, kde sa dalo najesť aj lacnejšie. Príkladom je výborný podnik Joe to go  kde nás porcia jedla stála okolo 4$.

Medzi reštauráciami a barmi si svoje miesto našli aj miestny so svojimi pouličnými stánkami. Vždy ma na Ázii fascinuje ako tu pouličný predaj jedla bez problémov funguje, žiadna hygiena sa nerieši a keď si proste chcete postaviť stánok a začať niečo predávať, tak to proste urobíte. Miestny tu predávajú hlavne výborné banánové palacinky, smoothie nápoje a sekaná zmrzlina je tu najväčšia špecialita. Neodolali sme jej ani my! Chuťovo bola naozaj výborná (nasvedčuje tomu zloženie – banán, oreo a asi smotana), ale naše telíčka sa z nej spamätávali ešte niekoľko dní. 😀 nedoporučujem!

Okrem týchto sladkých dobrôt tu nájdete aj stánky s miestnymi pochúťkami – hady, tarantuly a škorpióny. Ja som si ich iba vyfotila, ale niekoľko turistov ich tam ochutnávalo.

Populárna pouličná zmrzlina, ktorú vám zrolujú do pohárika. Už sa tento hit dostal aj ku nám do Európy.

Škorpión, hadík alebo tarantula? Na čo máte chuť?

8.FLOATING VILLAGE

Na návštevu “floating village” – dedinky, ktorá je postavená na jazere a miestny sa tu živia rybolovom nájdete rôzne recenzie. Veľa z nich je negatívnych a potom sú tu tie od nadšených turistov. Z toho, čo som si prečítala nie je doporučovaná návšteva v období sucha.
My sme boli v meste Siem Reap práve v období sucha a keďže bola dedinka Kompong Kleang floating village pomerne ďaleko, vybrali sme si podľa mapy bližšiu destináciu a to dedinku Kompong Phluk, odkiaľ jazdia lode do bližšej Kompong Luong floating village. Veľa turistov sem prichádza na autobuse v rámci organizovaného výletu alebo na tuk tuku. My sme tu prišli na motorke a cesta tu trvala iba nejakých 30 minút.
Na loď sme už nešli, ale prešli sme si trochu okolie a aj tu sme mali možnosť vidieť domčeky, ktoré sú postavené akoby na stračích nôžkach, chránené pred vodou. Presnú cenu za loď neviem, ale na fórach som čítala, že sa pohybuje okolo 15$.

Lode, ktorými sa dostanete do floating village

Naša motorová strela 😀

Budhistickí mnísi

Občas sa budete čudovať, že tie domčeky držia.

Domčeky postavené na nožičkách poskytujú zaručenú ochranu pred vodou.

Extra tipy čo navštíviť v Siem Reap:

KMER CERAMIC FINE ARTS CENTER –  môžete sa tu naučiť pracovať s hlinou a v rámci kurzu vyrobiť vlastné keramické výrobky. Je to pomerne populárna aktivita v Siem Reap a na tripadvisor.com má výborné hodnotenie.

ARTISANS ANGKOR – nájdete tu tradičné výrobky, sošky a maľby, ktoré tu ručne vyrábajú miestny obyvatelia. Viac sa dočítate na tripadvisor.com.

Verím, že vám tieto tipy zjednodušili plánovanie pobytu v Siem Reap. Osobne si myslím, že na toto mestečko naozaj stačia 2-3 dni a stojí za návštevu. Mne sa tu veľmi páčilo a až na plesnivý hostel sme si odtiaľto odniesli krásne spomienky. 🙂

Kúsok krásnej prírody za mestom Siem Reap

Typický chrám, pri ktorom sme zastavili cestou z floating village.

Chcete byť informovaný o nových článkoch?