fbpx
Top
  >  EURÓPA   >  ČESKO   >  Tipy na kaviarne a reštaurácie v Prahe

Väčšina ľudí sa ma pred návštevou Prahy pýta práve na kaviarne, či reštaurácie a to je jeden z dôvodov, prečo píšem tento článok. Pravdou je, že odkedy tu žijem, stal sa zo mňa kaviarenský povaľač a téma kaviarne v Prahe, patrí medzi moje obľúbené. Je tu toľko útulných podnikov s výbornou kávou, až mám pocit, že ich nestíham objavovať. 

Kde nájdete výbornú kávu a chutné raňajky

Pokiaľ aj radi začínate ráno šálkou výbornej kávy a zároveň hľadáte miesto, kde by ste si mohli dať chutné raňajky doporučím vám kaviarne, ktoré ponúkajú obojo. Do väčšiny z nižšie zmienených podnikov chodím pravidelne a veľmi rada, tak verím, že sa vám bude ich návšteva páčiť. Snažila som sa spomenúť tu kaviarne z rôznych kútov Prahy, aby ste si mohli vybrať podľa toho, kde sa budete pohybovať, ale za všetkými nižšie zmienenými kaviarňami sa oplatí obetovať tých pár minút v MHD.

CAFEFIN

Jedna z mojich najviac obľúbených kaviarní je určite kaviareň Cafefin na námestí Jiřího z Poděbrad. Otvorená je síce iba druhý rok, ale už si stihla získať srdce každého, kto ju aspoň raz navštívil a preto, pokiaľ tu prídete cez víkend v čase špičky, môže sa ľahko stať, že si na stôl počkáte aj polhodinu. Niet sa čomu čudovať, pretože okrem toho, že kaviareň pôsobí veľmi útulne, robia tu vynikajúcu kávu, chlebíky s avokádom a pochutnať si môžete aj na rýžovej kaši, bagetách banh mi, či iných vietnamských dobrotách.

kaviareň cafefin v Prahe

zdroj: www.cafefinvpraze.com

cafefin jedlo na stole

zdroj: www.instagram.com/cafefinvpraze/

V Prahe žije už pekná komunita ich spokojných a pravidelných zákazníkov, ktorí sa tu radi vracajú, rovnako ako aj my a samozrejme najväčším lákadlom na návštevu Cafefinu je ich Instagram, ktorý je plný úžasných fotiek jedla, ktoré chcete ihneď ochutnať.
Kedysi som chodila do tejto kaviarne pravidelne v sobotu, hneď na otváračku. Dali sme si s priateľom kávu, občas nejaké jedlo a pracovali sme tu kľudne až do obeda. Odkedy je ale táto kaviareň tak populárna, že si tu musíte počkať na voľný stôl, chodím tu radšej v iné hodiny.

Aby ste mali predstavu, aké dobroty tu nájdete, doporučujem navštíviť sociálne siete:

Facebook CafeFin
Instagram CafeFin

PRAŽÍRNA

Pražírna bola jedna z prvých kaviarní, ktoré som v Prahe navštívila a hneď si ma získala. Ako napovedá už jej samotný názov, pražia si tu vlastnú kávu a zrejme preto je tak výborná. Môžete ju tu vyskúšať aj vy, a keď vám zachutí máte možnosť kúpiť si balíček praženej kávy domov.
Okrem toho je Pražírna zaujímavá aj svojím umiestnením v podzemí a kombináciou tehly s drevom, ktorá sa mi veľmi páči. Cítim sa tu vždy veľmi príjemne. Asi je vám jasné, že to bude opäť veľmi navštevované miesto a máte pravdu. Často je ťažké nájsť si voľný stôl a už sa mi stalo, že som nemohla urobiť rezerváciu ani deň vopred kvôli kompletnej obsadenosti.

kaviareň Pražírna

zdroj: www.kavarnaprazirna.cz

Lokalita –> Pražírna sa nachádza blízko zastávky metra I.P. Pavlova či Námestie Míru.

Odkazy na sociálne siete:

Facebook Pražírna
Instagram Pražírna

ŽIŽKAVÁRNA

Žižkavárnu som objavila náhodnými potulkami Žižkovskými uličkami, pretože ako napovedá samotný názov, nachádza sa práve tam. Obľúbila som si ju pre jej industriálne okná a väčšinou tu chodím, keď potrebujem kľud, pretože je to malé miesto a zatiaľ tam nebývajú také návaly ľudí, ako v predchádzajúcich dvoch kaviarniach. Navyše tu majú veľké porcie koláčov a robia tu aj raňajky.

zizkavarna praha

zdroj: www.tripadvisor.sk

Odkazy na sociálne siete:

Facebook Žižkavárna
Instagram Žižkavárna

VNITROBLOCK

Vnitroblock, kedysi opustené miesto, premenili dvaja chalani – Lukáš Žďárský a Jakub Zajíc na unikátny industriány priestor, v ktorom využili jeho potenciál a opravili, čo bolo treba tak, aby zanechali jeho autenticitu. Dnes predstavuje spojenie kávy, módy a dobrej hudby, o ktorú sa tam stará DJ. Holé tehlové steny, kusy železa a rôzne druhy nábytku… celá kombinácia pôsobí hipstersky a veľmi zaujímavo. Donedávna ste tu mohli nájsť aj rôzne zaujímavé produkty od miestnych designérov, od oblečenia, po kozmetiku, výrobky z papiera, či kože…teraz je tento priestor obsadený topánkami z Footshopu.

Aby bolo toto miesto ešte zaujímavejšie, tak sú tu neustále organizované nejaké workshopy v tanečnom sectore a vo dvore dokonca nájdete foodtrack vo forme amerického školského autobusu, v ktorom si môžete pochutnať na výbornom jedle.

vnitroblock praha

zdroj: www.prague.eu

vnitroblock

Vnitroblock – vo dvore

foodtruck - vnitroblock

Spomínaný foodtruck – školský autobus

Lokalita –> Vnitroblock nájdete v Tusařově ulici v Holešoviciach, v blízkosti električkovej zastávky “Dělnická”.

Odkazy na sociálne siete:

Facebook Vnitroblock
Instagram Vnitroblock

KAVÁRNA CO HLEDÁ JMÉNO

Druhé miesto, na ktorom majú zásluhu už vyššie zmienení šikovní chalani Lukáš a Jakub je “Kavárna co hledá jméno” na Smíchove. Budovu bývalej truhlárny premenili na krásny priestor, ktorý si ihneď získal veľkú popularitu. Samozrejme by to neboli oni, aby nevytvorili niečo originálne a preto tu okrem kaviarne nájdete aj galériu, ateliér pre umelcov, multifunkčnú miestnosť a dvor k prenájmu.

Osobne tu často nechodím, pretože na Smíchov to mám skoro polhodinu cesty, ale keď mám cestu okolo, vždy sa tu veľmi rada zastavím.

kavárna co hledá jméno

zdroj: www.citybee.cz

Lokalita –> Kavárna co hledá jméno sa nachádza v ulici Stroupežnického – v blízkosti stanice metra “Anděl”.
Odkazy na sociálne siete:
Facebook Kavárna co hledá jméno
Instagram Kavárna co hledá jméno

MUJ ŠÁLEK KÁVY

Kaviareň Můj šálek kávy je ďalšie miesto, kde si cez víkend s veľkou pravdepodobnosťou budete musieť chvíľu postáť pri vchode, aby ste si sadli. Majú tu vlastnú praženú kávu, ktorú si tu podobne ako v Pražírne môžete kúpiť domov a okrem nápojov aj výborne varia. Nedávno sme tu zašli na raňajky a dali si chlebík so šunkou a strateným vajíčkom, ktorý vám určite doporučujem. Bola to dobrota.
Inak si tu pravidelne dávam ku káve nejaký koláčik. Majú tu väčšinou niekoľko druhov cheesecakov, ale na svoje si prídu aj milovníci čokolády, či vegani.

kavarna muj salek kavy praha

zdroj: www.mujsalekkavy.cz

Lokalita –> Můj šálek kávy sa nachádza v časti Karlín, na Křížikovej ulici. Poblízku je električková zastávka “Urxova” alebo stanica metra “Křížikova”.

Odkazy na sociálne siete:
Facebook Muj šálek kávy
Instagram Muj šálek kávy


Kam v Prahe na výborné jedlo

Myslím, že som sa už dostatočne priznala k tomu, ako veľmi milujem kávu, ale pravdou je, že rovnako milujem aj jedlo a okrem hríbov, ktorým som doteraz neprišla na chuť zjem úplne všetko. V Prahe si užívam rôznorodosť kuchýň a možno vás neprekvapí, že najviac milujem práve tú Ázijskú.
Rada si ale doprajem aj sladké dobroty a preto mám už pomerne široký zoznam bistier a reštaurácií, ktorý neustále rozširujem o nové. Jedno vám poviem, môžete si byť istý, že vám v týchto podnikoch bude chutiť.

SLADKÉ DOBROTY

Výborné wafle v podniku Wafflin

Wafflin som objavila iba nedávno a hneď som si ho obľúbila. Malý rodinný podnik, kde robia wafle na sladko, aj na slano a preto je to výborné miesto, kde si môžete dať raňajky alebo brunch. Na stole vás čaká dotazník, v ktorom zaškrtnete, či chcete obmedzený alebo neobmedzený počet topingov a podľa toho môžete vyberať.

Moja obľúbená kombinácia je wafľa s arašidovým maslom, pistáciovou polevou, jahodami, banánom, granátovým jablkom, posypaná piniovými orieškami, kúskami arašidov a šľahačkou na boku. Uf, viem…znie to ako poriadna kalorická bomba, ale verte mi stojí za to.

Lokalita –> Wafflin nájdete na Francouzskej ulici, kúsok od Námestia Míru.

Odkazy na sociálne siete:

Instagram Wafflin
Facebook Wafflin

 

Talianska zmrzlina Puro Gelato

Každého, kto ma príde navštíviť do Prahy beriem na tú najlepšiu taliansku zmrzlinu do cukrárne Puro Gelato, ktorá má momentálne dve pobočky. Jednu pri Vltave (zastávka Výtoň) a tú druhú na Kaprovej ulici (zastávka Staromestská). Považujem ju za najlepšiu v celej Prahe a to preto, že mi príde ich zmrzlina naozaj poctivá. No a keďže je majiteľom talian môžete sa tešiť aj na talianske porcie zmzliny, ktoré sa nenaberajú po kopčekoch, ale lopatkou.
Výhodou je tiež to, že tu neplatíte za počet druhov, ale za porciu. Takže keď si objednáte jednu porciu, môžete si nakombinovať viacero druhov.
Na svoje si príde snáď každý, pretože tu majú niekoľko príchutí. Za seba můžem doporučiť príchuť slaný karamel, banán a pistáciu.

Puro zmrzlina so šľahačkou

Slaný karamel so šľahačkou, moja obľúbená kombinácia.

Nadýchané donuty v Donut Shope

Pokiaľ milujete donuty doporučujem vám malé príjemné bistro Donut shop, kde majú rôzne originálne druhy a môžete si tu dať k nemu rovno aj kávičku.

donut shop prague

zdroj: Facebook – donutshopprague

Lokalita –> Tieto výborné donuty nájdete hneď pri námestí Jiřího z Poděbrad.

Odkazy na sociálne siete:

Facebook Donut shop
Instagram Donut shop

ÁZIJSKÁ KUCHYŇA

Do ázijskej kuchyne som sa zamilovala ešte pred prvou návštevou Ázie a táto láska stále silnie. Keďže žije v Prahe veľa prisťahovalcov z týchto končín, nie je tu o toto jedlo núdza. Na druhú stranu nie je podnik ako podnik. Tu sú moje tri najobľúbenejšie reštaurácie / bistrá s ázijskou kuchyňou:

1) Mix ázijských chutí – reštaurácia SIA

Túto reštauráciu som prvý krát navštívila minulý víkend a musím uznať, že to bolo to najlepšie jedlo z ázijskej kuchyne, aké som kedy jedla. Perfektne dochutené, rýchla a príjemná oblusha. Doporučujem vám kuracie Kung Pao, tradičnú pekingskú kachnu a výborný dezert thajské placky z kokosového mlieka so zmrzlinou. Určite sa tu zastavte a aj keď je reštaurácia pomerne veľká, doporučujem rezervovať si stôl vopred.

Lokalita –> SIA reštauráciu nájdete v blízkosti Masarykovho nádraží na ulici “V celnici”.

2) Na vietnamské jedlo do Pho Vietnam Tuan&Luan

Zatiaľ som v Prahe nenašla podnik, kde by mali chutnejšie Pho (tradičná vietnamská polievka), než v podnikoch Tuan&Luan.
Nielen, že je jedlo výborné, ale títo manželia, ktorí stoja za rozrastajúcou sa stieťou podnikov majú silný príbeh o tom, ako z nuly s ktorou prišli do Prahy vybudovali to, čo majú dnes. Asi nie je náhoda, že ich šikovnosť pochytil aj syn Jackie, ktorý vlastní práve kaviareň Cafe Fin, ktorú som zmienila hneď na začiatku.

Lokalita –> Tuan a Luan vlastnia momentálne dve pobočky – malé bistro pri námestí Jiťího z Poděbrad a reštaurácia na Anglickej ulici.

3) Korejská reštaurácia Bibimbap

Korejská kuchyňa patrí medzi tie najlepšie na svete. Ak ste si ju už stihli obľúbiť aj vy, alebo by ste ju naopak chceli konečne vyskúšať doporučujem vám reštauráciu Bibimbap.

Lokalita –> na Chlumovej ulici, električková zastávka “Lipanská”.

MEXICKÁ KUCHYŇA

Chuť vycestovať do Mexika sa zobrala práve kvôli mexickej kuchyni. Milujem každé jedno burrito, quesadilly, či tacos, ktoré tu patria.
Vo všetkých troch nižšie zmienených podnikoch nájdete chutné mexické jedlo, ale každý podnik ho pripravuje po svojom a každý je niečím autentický.

1) Mexická franšíza Burrito Loco

Burrito Loco rastie naozaj vysokým tempom a dnes už má po Prahe otvorených 9 pobočiek. Je to skôr taký mexický fastfood, pretože jedlo vám tu pripravia na počkanie. Asi aj kvôli tomu vznikla prvá pobočka v blízkosti Dlouhé ulici, aby v nočných hodinách nakŕmili hladné krky vychádzajúce z klubov.
Moje najobľúbenejšie sú zapečené quesadilly s trhaným mäsom a syrom, ale na svoje si tu prídu aj vegetariáni a vegani.

burrito loco lipanska

zdroj: www.burritoloco.cz

2) Bistro Little Mexiko

Malé bistro Little Mexiko navštevujem pravidelne, odkedy som sa nasťahovala do Prahy. Vlastnia ho mexičania a príde mi, že jedlo tu pripravujú viac poctivo, ako v konkurenčnom Burrito Loco podniku. Nedávno bola oproti nim otvorená jedna pobočka ich konkurencie a bála som sa, či ich to nezruinuje. Predsa len, franšíza Burrito Loco má lepšiu poloha a nonstop otváracie hodiny.
Little Mexiko zatiaľ tento boj ustálo a držím im naďalej palce. Keď by ste tu mali cestu vyberte si však hotovosť. Nedá sa tu platiť kartou.

Lokalita –> Hneď pri električkovej zastávke “Lipanská”.

3) Reštaurácie Las Adelitas

Reštaurácie Las Adelitas nájdete na troch miestach v Prahe. Tiež je to jedno z miest, ktoré som objavila iba nedávno a môžem ho iba doporučiť. Nielen, že tu naozaj chutne varia, ale celý podnik je hrozne autentický s mexickým nádychom.

mexické tacos

zdroj: restu.cz

TALIANSKA KUCHYŇA

1) Ambiente reštaurácia Pizza Nuova

Ambiente je sieť rôznych reštaurácií v Prahe, ktoré majú jedno spoločné a to je kvalita. Môžete si byť istý, že keď navštívite ktorúkoľvek z nich, odídete spokojný. A práve preto sú všetky tak obľúbené. Spomínaná pizza Nuova je zameraná na taliansku kuchyňu a okrem výbornej buffalo pizze vám doporučujem zaplatiť si neapolskú degustáciu, v rámci ktorej môžete ochutnať rôzne druhy cestovín a pizze, ktoré vám budú nosiť priebežne na stôl v malých porciách.

–> Zoznam všetkých reštaurácií Ambiente nájdete TU.

2) Franšíza Vapiano

Keď som objavila frančízu Vapiano na Národní tříde v Prahe bola som nadšená. Navštívili sme ju dva krát v Nemecku počas môjho pobytu na Erasme a celý podnik má výborný koncept, ktorý prináša zážitok. Pri vstupe dostanete kartu, rozmyslíte si, či chcete pizzu, pastu alebo antipastu a podľa toho sa vyberiete ku konkrétnemu pultu, kde už na vás čaká usmievavý kuchár, ktorý vám vybrané jedlo pripraví priamo pred vašimi očami na počkanie.
Majú tu domáce cestoviny a je vidieť, že používajú kvalitné suroviny. Pastu pripravujú naozaj al dente, môžete sa tešiť. Všetko, čo tu zjete vám naučtujú na kartu a platíte až pri odchode.

Vapiano reštauracia Praha

Takto to vypadá v reštaurácii Vapiano

ČESKÁ KUCHYŇA

Nemôžem vynechať ani klasickú českú kuchyňu, ktorej sa síce úspešne vyhýbam, ale pre tých, čo prídu do Prahy a chceli by ju ochutnať, doporučujem reštauráciu Havelská koruna, ktorá je kúsok od Staromestského námestia.
No a prečo doporučujem práve ju? Veď v takmer všetkých podnikoch v centre Prahy si môžete dať české jedlo, s tým rozdielom, že si zaň poriadne priplatíte. Havelská koruna je síce priamo v centre mesta, ale funguje na štýl jedálne a ceny sú tu veľmi nízke.
Varia však výborne a preto si držia veľkú popularitu u turistov. Ak tu teda prídete v čase obeda, budete si musieť najskôr vystáť peknú radu.

PRE MILOVNÍKOV MASA

Ambiente mäsiarstvo Naše maso

Síce je “Naše maso” v mojom zozname posledné, v skutočnosti drží prvé priečky na zozname mojich obľúbených reštaurácií. Unikátny koncept spojenia mäsiarstva, česky “řezníctva” s malým bistrom, kde si môžete mäso nielen kúpiť, ale rovno si na ňom aj pochutnať. My tu chodíme pravidelne na naozaj vynikajúci hamburger či tatarák.

TIP –> Naše maso nájdete na “Dlouhé ulici”.

Naše maso Praha

Nič pre vegetariánov

Dúfam, že som vás mojimi tipmi dostatočne inšpirovala a už teraz sa tešíte až do niektorého z podnikov zavítate. Dajte mi potom vedieť, ako vám chutilo a pokiaľ máte aj svoje vlastné tipy na podnik, ktorý som tu nezmienila, napíšte mi ho do komentára pod článok alebo na sociálnych sieťach. Ďakujem. 🙂


Hľadáte cenovo dostupné ubytovanie v centre Prahy?

Vo svojom prvom článku  “Tipy na zaujímavé miesta v Prahe”  som zhrnula aj praktické informácie o doprave a ubytovaní, ale konkrétnejšie tipy na ubytovanie sa vždy hodia. Preto vám doporučím hneď dva ubytovania s výborným hodnotením, v blízkosti centra a za dobrú cenu.

1) Hostely – vhodný pre všetkých, ktorý cestujú sami alebo ako väčšia skupinka 6-7 ľudí, pretože izbu väčšinou zdieľate s niekoľkými ľuďmi. Určite je to nižší komfort, než keby ste mali samostatnú izbu, ale hostely majú výhodu v nízkej cene a tiež ponúkajú možnosť zoznamovania. V Prahe je niekoľko dobrých hostelov a takým príkladom je Hostel Miles.
Nachádza sa priamo v centre na Prahe 1 a hostia ho doteraz ohodnotili na 85%.

Hostel Miles

Hostel Miles

2) Ubytovanie v súkromí – pokiaľ cestujete do Prahy ako pár, alebo len jednoducho preferujete súkromie, na výber máte klasicky hotely alebo airbnb. Doporučujem hľadať ubytovanie v centre alebo s dostupnosťou do 15 minút, nech to nemáte ďaleko. Príkladom cenovo dostupného ubytovania v blízkosti centra je SKLEP accommodation.


Bavia vás moje články? 🙂
Prihláste sa do zoznamu a budem vám o nových článok posielať info do emailu…

Subscribe to our mailing list

* indicates required