fbpx
Top
  >  EURÓPA   >  ČESKO   >  Tipy na zaujímavé miesta v Prahe

Praha stovežatá…nikdy by sa mi ani len nesnívalo, že skončím práve tu. Mojím snom bolo hneď po skončení školy odcestovať niekam do zahraničia kvôli skúsenostiam a cudziemu jazyku, ale ako sa hovorí človek mieni, život mení a ako som za to dnes rada. Praha je nádherná a myslím si, že rovnako ako si získala mňa, okúzli každého, kto tu príde.

Osobne milujem, že sa tu neustále niečo deje. Sú tu krásne miesta, zaujímavé akcie a dostupnosť všetkého, na čo si len človek zmyslí. Žijem tu už tretí rok a vždy keď si myslím, že už to tu poznám, objavím niečo, čím ma Praha opäť prekvapí. Takže je to úplne jedno, ak ste tu už boli a stihli ste prejsť všetky hlavné pamiatky. Karlov most, Orloj či Pražský hrad sú určite zaujímavé, ale nie je to všetko. Praha ponúka oveľa viac.

Dievča na moste v Prahe.

Počas teplých dní zaplnia Vltavu malé loďky – šľapadlá a vládne tu príjemná pohoda.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Predtým, než vám dám tipy na zaujímavé miesta som si však pripravila aj zopár praktických informácií o doprave a ubytovaní, ktoré sa vám môžu zísť, ak ste tu ešte neboli.

DOPRAVA PO PRAHE

Musím uznať, že doprava po Prahe je naozaj bezproblémová a z veľkej časti to uľahčuje vybudované metro. Máme veľké šťastie, že ho tu máme, pretože bez neho by doprava rozhodne zkolapsovala. Už som zažila dni, kedy boli určité úseky metra opravované. Metro nahradila autobusová doprava a dostať sa z bodu A do bodu B trvalo 2x dlhšie. Vzhľadom k tomu, že sú tu iba 3 linky (zelená-A, žltá-B a červená-C), orientácia je jednoduchá, tak sa tu určite nestratíte.

Metro v Prahe

Metro v Prahe zachraňuje dopravu.

Lístky: Tak ako sa v Prahe neoplatí kupovať si jednotlivé lístky na 30 alebo 90 minút, keď ste tu viac ako jeden deň, tak sa rovnako neoplatí jazdiť na čierno. Revízory chodia pravidelne a pravidelne rozdávajú pokuty. Konkrétne je pokuta 800 kč + cena lístka. Tak to zbytočne neriskujte. Viem to, pretože som už jednu dostala, aleto je iný príbeh.
Lístky si môžete kúpiť v automatoch na mince, v okienku na väčších staniciach metra alebo cez smsku. Hlavne si ich nezabudnite označiť, inak vám nebudú platiť.

Orientácia: Okrem orientačných plánov a mapiek, doporučujem pri zisťovaní trasy po Prahe používať Google Mapy, ktoré vám rovno nakombinujú električku s metrom alebo autobusom podľa potreby. Stačí zadať miesto kam sa potrebujete dostať a miesto, kde sa práve nachádzate.

Mapa pražského metra

Oproti iným veľkým mestám je metro v Prahe naozaj jednoduché.

TIPY NA UBYTOVANIE V PRAHE

Ubytovanie je jedna z vecí, ktoré by ste mali pri plánovanej návšteve Prahy riešiť ako prvé už len preto, že Praha ročne ubytuje milióny turistov. Dôležitá je určite poloha, hľadajte si ideálne také ubytovanie, z ktorého nemusíte ísť pol hodinu hromadnou dopravou do centra. Samozrejme je dôležitá aj cena, ale pred ňou by som vždy uprednostnila pozitívne hodnotenie. Na to sa vždy dôkladne pozrite. Prehľad hotelov v Prahe aj s ich hodnotením nájdete tu.

Czech Inn hostel Praha

Niektoré ubytovania vypadajú krásne už zvonku. Toto je napríklad Czech Inn hostel v Prahe.

Tip! Spojte príjemné s užitočným. Niektoré hotely ponúkajú wellness víkendy, kde máte v balíčku pekné ubytovanie, stravu, vstup do wellness zóny, prípadne masáže. Môže to byť príjemné cez deň pochodiť po meste a večer si oddýchnuť v saune, či v bazéne.
Balíčky wellness víkendov nájdete tu.

ČO NAVŠTÍVIŤ V PRAHE

Ako som zmienila hneď na úvod, tento článok nebude o klasickom kolečku pre turistov, to znamená Václavák → Orloj na Staromestskom námestí → Karlov most → hrad atď. O týchto miestach sa dočítate v každom turistickom sprievodcovi a na mnohých webových stránkach o Prahe.
Zároveň nechcem tvrdiť, že tu zmienim nejaké prevratné informácie, o ktorých by nikto nevedel. Jednoducho sa chcem s vami iba podeliť o tipy na moje obľúbené miesta, ktoré podľa mňa väčšina turistov nenavštevuje a dať vám tipy na zážitky, vďaka ktorým si Prahu obľúbite ešte viac.

1)Piknik v paru Riegrove sady

Praha má niekoľko krásnych parkov a Riegrove sady som si obľúbila hlavne kvôli ich výhľadu na pražský hrad. Len, čo sa trochu oteplí, park sa hneď zaplní. Na dekách tu posedávajú rodiny a hlavne mladí ľudia, ale cestu vám občas skrížia aj naháňajúce sa psy. Síce je park rozsiahly, najviac obľúbený je práve kopec s výhľadom na hrad, ktorý je počas teplých letných večerov tak vyťažený, že si skoro nemáte kam sadnúť.

Osobne milujem zobrať deku, knihu, prípadne večeru či vínko a stráviť tu aspoň dve hodiny počas západu slnka.

Piknik v parku

Piknik v parku Riegrove sady.

Okrem spomínaného tu nájdete aj dve vonkajšie posedenia, kde si môžete dať čapované pivo alebo sa najesť. V tzv. “Rušnej letnej zahrádke” dokonca býva letné kino, alebo sa tu premietajú fotbalové zápasy, kedy je atmosféra napnutá na prasknutie.

Ako sa tu dostanete?
→ Čo sa týka spojov, najbližšie je k Riegrovým sadom autobusová zastávka “Na Smetance”, ale kúsok je to aj krátkou prechádzkou od metra “Jiřího z Poděbrad”, či električkovej zastávky “Italská”.

2)Prechádzka a krásne výhľady na Vyšehrade

Vyšehrad som prvý krát navštívila až po dvoch rokoch bývania v Prahe a hneď som oľutovala, že som ho neobjavila už skôr. Je mojou oázou pokoja, keď chcem ujsť pred ruchom pražských ulíc, užiť si zelene a načerpať novej energie. Odvtedy je to moje obľúbené miesto, kde rada trávim čas.
Aby ste si nemysleli, že sa jedná iba o ďalší park, tak rada upresním, že Vyšehrad ponúka viac. Tvoria ho pozostatky hradieb na skale nad Vltavou, vďaka ktorým je plný zákutí a krásnych výhľadov. Okrem toho tu nájdete aj veľmi fotogenickú baziliku Sv. Petra a Pavla, či letnú scénu, kam môžete v lete zájsť na divadelné predstavenie.

Dievča na vyšehrade

Prechádzky uličkami Vyšehradu.

Bazilika Sv. Petra a Pavla

Bazilika Sv. Petra a Pavla

vyšehrad v prahe

Tajný vchod? možno…musíte vyskúšať sami.

dievča na vyšehrade

Výhľady na Vltavu

Vyšehrad a slnko

Výhľad na Vltavu z Vyšehradu

Ako sa tu dostanete?
→ Najbližšie je to pár minút chôdzou z električkovej zastávky “Výtoň” alebo zo stanice metra “Vyšehrad”.

3)Vyšľapte si schodami na kopec Vítkov

Dúfam, že to nezačína byť pre vás nudné, ale mám ďalšie miesto s výhľadom. Asi je očividné, že ich milujem. 🙂 Je ním kopec Vítkov, ktorý sa nachádza na Žižkove a okrem výhľadu je tu aj super chodník na korčuľovanie, strmé schody na workout, či národný pamätník na samom vrchole so sochou Jana Žižku na koni. Ja tu okrem športovania rada chodím sedávať na schody s výhľadom na Prahu a pozorovať západy slnka (romantická duša).

Žižkov v Prahe

Výhľad na Žižkov z kopca Vítkov

Pár na koliesových korčuliach

Kardio na kolieskových korčuliach pod Vítkovom.

Ako sa tu dostanete?

→ Najbližšie k Vítkovu sú autobusové zastávky “U památníku” a “Tachovské náměstí”.

4)Parky v Karlíne a loďkou do Holešovic

Časť Prahy nazývaná “Karlín” sa za poslednú dobu premenila na veľmi pekné miesto, plné útulných kaviarní a zaujímavých podnikov. Neustále sa tu niečo nové buduje a nachádzajú sa tu aj pekné parky, v ktorých si môžete príjemne oddýchnuť. Príkladom je park na Karlínskom námestí, kde si môžete dať v teplých dňoch obed, či večeru na deke a navštíviť krásny kostol Sv. Cyrila a Metoda. Na opačnej strane sa zase nachádzajú o niečo väčšie Kajzlove sady.

Loďka v prahe

Nástup do Loďky na zastávke Rohanský ostrov v Karlíne.

TIP! Kúsok odtiaľto môžete prejsť peši až ku Vltave – miesto Rohanský ostrov (pozrite sa na obrázok mapky) a malou loďkou sa preplaviť na opačný breh do časti Prahy nazývanej “Holešovice”. Táto loďka patrí medzi MHD, takže si na ňu nepotrebujete kupovať žiaden extra lístok, stačí keď si vychutnáte zážitok z krátkej plavby.
A mimochodom, keď už budete v Holešoviciach, tak aj tu nájdete zaujímavé podniky. Jedným z nich je práve moja obľúbená industriálna budova “Vnitroblock”. Tvorí ju kaviareň, v ktorej okrem výbornej kávy nájdete aj produkty od miestnych designérov a práve tu som do Vianoc predávala svoje Travelismus osušky. Čo vám budem hovoriť, je to veľmi príjemné miesto.

Vnitroblock kaviareň v Holešoviciach

Vnitroblock – hipsterská kaviareň a obchod v jednom.

Vnitroblock zvonka

Vonku za Vnitroblockom sa nachádza aj takýto zaujímavý priestor.

Ako sa dostanete do Karlína?

→ Návštevu Karlína môžete spojiť s návštevou kopca Vítkov. Dostanete sa tu práve cez “žižkovský tunel”, ktorý ide popod Vítkov a oprávnene je pred jeho vstupom nápis “neboj”.

Pokiaľ chcete zvoliť menej dobrodružnú cestu doporučujem zastávku metra “Krížikova” alebo električkovú zastávku “Karlínske náměstí”.

Žižkovský tunel a nápis neboj

Tak, čo už sa bojíte?

Žižkovský tunel

Ako vidíte, ten nápis je tam oprávnene.

5)Užite si pohodu na Náplavke

Náplavka je pre mňa miestom, kedy si aj v Prahe občas pripadám, ako pri mori. Nesmejte sa, myslím to vážne! 🙂 Veď na takej promenáde pri Vltave stačí počas teplých, slnečných dní stačí len málo predstavivosti. Nečudujem sa, že je tak obľúbená. Hneď ako sa oteplí, je plná ľudí, ktorí tam posedávajú na múriku s pitím alebo s jedlom a keď tu prídete v piatok večer alebo cez víkend, tak si častokrát ani nemáte kam sadnúť. Okrem stánkov tu kotvia aj lode, väčšie či menšie, na ktorých si môžete dať drink alebo zájsť na nejakú párty.

Cez víkendy sú tu pravidelne organizované farmárske trhy, kde si môžete nakúpiť kvalitné potraviny a na lodi AVOID pohľadať zaujímavé kúsky oblečenia na pravidelných bleších trhoch.

Plavba po Vltave na loďke

Okrem sedenia na Náplavke je príjemná aj plavba po Vltave na loďke.

Ako sa tu dostanete?

→ Na Náplavku to máte najbližšie z električkovej zastávky “Palackého náměstí” alebo “Výtoň”. Po vystúpení iba prejdite schodami dolu k Vltave.
TIP! Priamo na Náplavke zvykne kotviť loď s tou najlepšou zmrzlinou v celej Prahe “Puro Gelato”. Určite sa tu zastavte. Pokiaľ by tam loď práve nekotvila, tak stačí vyjsť schodami hore na cestu a hneď pri pri zastávke “Výtoň” sa nachádza bistro “Puro Gelato”.

Zmrzlina Puro Gelato

Spomínaná zmrzlina Puro Gelato aj so šľahačkou.

6)Oddýchnite si v areáli Žluté lázne

Pokiaľ prídete do Prahy počas teplých letných dní, doporučujem urobiť si výlet do Žlutých lázní. Je to areál pri Vltave, v ktorom síce nenájdete bazény, ale môžete si tu zahrať beach volejbal, stolný tenis alebo si požičať paddle boardy, či šľapadlo. No hlavne si tu môžete zložiť deku na tráve a schladiť sa v sprche. Niektorí odvážlivci tu skáču aj priamo do Vltavy, ale to by som nerobila.
Cez víkendy tu býva počas slnečných dní veľmi plno, ale aj napriek tomu je to fajn. Nemajú tu ani zle vyriešené vstupné, za ktoré síce zaplatíte 100 kč pre dospelého, ale peniaze dostanete naspäť v podobe kartičiek, ktoré môžete utratiť v areáli za nápoje a jedlo.
Okrem klasického oddychu sa tu niekedy konajú meditácie, letné kino alebo koncerty. Aktuálny program vždy nájdete na ich stránkach: zlutelazne.cz. Netrvdím, že je to najlepšie miesto na oddych, osobne mi viac vyhovuje areál “Divoká Šárka”, ktorá je v okolí prírody, ale tá je zase ďaleko od centra.

Piknik na tráve v areáli Žlté lázne

Pohoda v Žlutých lázniach

Bar na pláži v Žltých lázniach

Pohoda v bare na pláži v Žltých lázniach

Ako sa tu dostanete?
→ Najbližšie je k Žltým lázniam električková zastávka “Dvorce” alebo vám doporučujem bicykle “Recola”, ktoré si môžete požičať potom, čo si zdarma stiahnete ich mobilnú aplikáciu. Potom už iba stačí, keď si niekde nájdete odparkovaný ružový bicykel, naťukáte číslo, ktoré je uvedené na bicykli do aplikácie a je váš. Nie je to 100% žiadna krádež.

Ružové bicykle Recola

Odparkované ružové bicykle Recola.

Tak a musím pomaly končiť, pretože v Prahe je toľko zaujímavých zákutí, až by bol tento článok nekonečný a ja vám nemôžem prezradiť všetko hneď. 🙂 Berte ho však ako prvý zo série a v tom ďalšom sa s vami podelím o moje najobľúbenejšie kaviarne v Prahe, ktoré sa oplatí navštíviť. Ak vás zaujímajú aj iné témy týkajúce sa Prahy, budem rada, keď mi o nich napíšete do komentára pod článok.

Vám, ktorí sa do Prahy chystáte prajem príjemný pobyt a pekné zážitky.

M.

 

Sorry, the comment form is closed at this time.