fbpx
Top
  >  OTHERS   >  Work and Travel program vás dostane do Ameriky

Pokiaľ snívate o pobyte v USA a o tom, že navštívite všetky miesta, ktoré ste doteraz videli iba vo filme, tak pomerne jednoduchý a výhodný spôsob ako to urobiť, je zúčastniť sa Work and Travel programu.

O čo vlastne ide? Vrámci tohoto programu vám slovenská agentúra v spolupráci s americkou vybaví študentské J-1 víza, na ktoré môžete počas leta v USA legálne pracovať (až 4 mesiace) a následne za zarobené peniaze až 30 dní cestovať.
Za ten čas máte možnosť spoznať americkú kultúru, zlepšiť si jazyk, stretnúť ľudí z rôznych kútov sveta, získať zážitky na ktoré nikdy nezabudnete a vidieť miesta o ktorých teraz iba snívate. Vytvoríte si o živote v Amerike skutočný obraz, pretože tam nebudete iba 1-2 týždne dovolenkovať, ale niekoľko mesiacov reálne žiť.

Kedy vycestovať?
Tento program je možné absolvovať iba v lete a to v období medzi 1.5-30.9. Každý študent si samozrejme dĺžku pobytu prispôsobí podľa svojich možností, ale aby ste sa vyhli problémom s vízami nemali by ste toto časové rozmedzie presiahnuť.
V podstate je dôležité skĺbiť deň odletu so skúškami v škole a deň príletu so zápisom do nového ročníka. Možno dva mesiace pred odletom vysedíte dieru na stoličke, počas toho ako sa budete horlivo pripravovať na skúšky, ale verte mi, že odmena v podobe leta stráveného v Amerike, bude stáť za to!

taxi-988348_1920

Čo potrebujete vedieť:

Kedy sa môžete programu Work and Travel zúčastniť?

-ak ste študent denného štúdia na vysokej škole (môžete byť aj študent posledného ročníka, ale nemôžete mať prerušené štúdium či opakovať ročník)
-ak máte vek 18 – 30 rokov
-ak ovládate aspoň základy angličtiny (pri žiadosti o víza nerobíte žiadne testy, takže buďte bez obáv)
-ak máte našetrené peniaze na letenku a zaplatenie agentúry

Aké typy programu sú v ponuke?

1. Prácu si nájdeš sám
2. Prácu ti vybaví agentúra

Výhoda hľadania si práce na vlastnú päsť spočíva v tom, že si môžete sami zvoliť oblasť v USA, kde chcete stráviť leto a zvoliť si prácu, ktorá vám vyhovuje. Je to len o prekonaní strachu z toho, že letíte do Ameriky a nemáte vybavenú prácu.
Týmto spôsobom ušetríte peniaze, ktoré by ste inak zaplatili agentúre, získate cenné skúsenosti a väčšinou aj viac zarobíte.

Práca od agentúry

Síce to znie bezpečne a bezstarostne, ale tento program je samozrejme drahší a v mnohom obmedzený. Na začiatku s vami agentúra spraví krátky pohovor, aby videla akú máte úroveň angličtiny a na akú prácu by ste sa hodili. Na základe toho si môžete vybrať v ich online databáze z voľných pozícii u zamestnávateľov.
Zhruba do konca marca agentúry organizujú aj akciu Job Fair, kedy pozvú do Európy zamestnávateľov a účastníci programu majú možnosť osobne sa s nimi stretnúť a dohovoriť si prácu.

V čom vidím nedostatky: Najčastejšie sa jedná o práce typu – upratovanie hotelov, pomoc v kuchyni, práca v zábavných či národných parkoch, práca v obchode a podobne. Okrem toho, že tieto práce nie sú veľmi platené tam posielajú na jedno miesto okrem vás aj ďalších študentov. Môže sa teda stať, že síce strávite leto v USA, ale budete obklopený slovákmi či čechmi a v angličtine sa veľmi neposuniete.
– Nemôžete si vybrať oblasť v USA – síce majú v databáze zamestnávateľov z rôznych štátov, v štáte do ktorého chcete ísť už nemusí byť voľná pozícia, alebo budete chcieť ísť niekam, kde nebude v ponuke nič.
– Zarobíte si menej – väčšinou tieto pracovné pozície nie sú veľmi dobre ohodnotené. Študenti si zvyknú nájsť aj druhú prácu, aby si dostatočne na všetko zarobili.

Toto je môj osobný pohľad na prácu cez agentúru, samozrejme kopec študentov sa vracia po lete spokojných a ďalší rok idú cez agentúru opäť, závisí na vás čo od pobytu v USA očakávate.

usa-1088495_1280


Ako postupujete pri vybavení WAT programu?

1. Nájdete si spoľahlivú agentúru, ktorá sa venuje získavaniu J-1 víz. (ak sa zaregistrujete do konca roka, budete platiť nižšiu cenu)
2. Rozhodnete sa aký typ programu chcete absolvovať.
3. Podpíšete zmluvu a zaplatíte poplatky (každá agentúra má iné, pokiaľ viem najlepšie ceny má CKM)
4. Vyplníte formulár DS-2019, ktorý je niečo ako žiadosť o J-1 víza
5. Ak sa rozhodnete ísť do USA robiť plavčíka musíte si urobiť kurz
6. Zaregistrujete v systéme SEVIS (je to systém americkej vlády pre kontrolu účastníkov výmenných pobytov)
7. Od apríla začínajú termíny pohovorov na ambasáde (vyberiete si ten, čo vám vyhovuje a nemusíte sa ničoho báť, pokiaľ ste neprerušili štúdium, alebo nezostali v USA po termíne víza vám dajú na 100%. Zoberú vám len otlačky prstov, odfotia vás, spýtajú sa vás dve vety a do pár dní máte doma pas s vízami)
8. Rezervujete si letenky v dostatočnom predstihu
9. Vybavíte si cestovné poistenie a ubytovanie v prípade, že idete na vlastnú päsť
10. Zmeníte si eurá na doláre – nejakú hotovosť majte určite po ruke. Pokiaľ idete do USA bez toho, aby ste mali vopred vybavenú prácu počítajte na začiatok aspoň so sumou 500-700 $ (hľadanie môže trvať aj dva týždne a z niečoho musíte žiť).


Koľko peňazí vás to bude stáť?

Tak na toto ste zvedaví asi najviac, že? 🙂 Počítajme spolu (príklad ceny programu agentúry CKM v roku 2016)
– program: hľadáš si prácu sám – 389 $
– program: plavčík – 509 $ (myslím, že plavčícky kurz sa platí extra)
– program: agentúra ti nájde prácu – 639 $

Ďalej platíte
152 € za J-1 víza
35 $ poplatok za SEVIS
– cestovné poistenie 70-100 €
– letenky (podľa toho kam letíte ale počítajte, že vás spiatočná letenka vyjde 400-700 €)

Ak idete na vlastnú päsť, tak zo základných poplatkov sa dostávame na sumu 1200 € (v prípade hľadania práce cez agentúru si pripočítajte 223 €)
Je to len orientačné číslo, prirátajte k nemu ešte hotovosť, ktorú musíte mať po ruke, platbu za ubytovanie a sme na sume 2000 €.

Je to veľa však? Nemusíte sa ale báť, pokiaľ nebudete leňošiť a extrémne míňať, tak v USA zarobíte dosť na to, aby sa vám táto suma vrátila + vám zostanú peniaze navyše, za ktoré precestujete Ameriku.

Odkiaľ tieto peniaze zoženiete?

– ak máte školu, ktorá vám dovoľuje pracovať, môžete si na WAT v USA zarobiť počas roka – ideálna možnosť, nikomu nič nevraciate.
– ak vám škola nedovoľuje súčasne pracovať môžete si peniaze požičať od rodičov, súrodencov, alebo si zobrať študentskú pôžičku s nulovým úrokom.
– ďalšia z možností je jedno leto si zarobiť peniaze pracovaním v Európe a následne ich použiť na WAT program.

Jednoducho..kto chce nájde si spôsob a verím, že ak chcete stráviť leto v USA a získať kopec zážitkov či skúseností bude vám to všetko za to stáť! 🙂

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Comments:

  • Paula

    15. marca 2017

    Ahojte. Hladam agenturu, kde by som isla na vlastnu past. Viem kam chcem ist a chcem si sama najst pracu a aj ubytovanie. Ktora agentura tuto moznost ponuka? Dakujem.

post a comment