fbpx
Top
  >  AMERIKA   >  Začiatok našej cesty do Mexika

Väčšine z vás sa pod slovom Mexiko pravdepodobne vybaví hotelová zóna v Cancúne, biely piesok a tyrkysová farba mora. Tento idylický obrázok k Mexiku rozhodne patrí, ale je to iba veľmi malý kúsok z toho, čo všetko Mexiko ponúka. Sama som nevedela, aká je to rozmanitá krajina, kým som tu neprišla.
Stopy Mayskej civilizácie, prírodné cenotes, soľné jazierka a úžasné možnosti potápania, či šnorchlovania…tých dôvodov, prečo by malo byť Mexiko zaradené na váš “zoznam budúcich ciest” je naozaj veľa.
Nemôžem nespomenúť aj mexickú kuchyňu, ktorá bola práve jeden z hlavných dôvodov, prečo sme tam išli my. Veď mať tacos, quesadilly, či burrito v tých najrôznejších podobách každý deň sa zdal byť krásny sen. Aj bol, ale bohužiaľ všetko, čoho je príliš po čase omrzí a po štvrtom dni sme už museli hľadať inú kuchyňu. Našťastie sa nám chute potom vrátili. 🙂

ROZHODNUTIE

Príde mi to ako včera…na Facebooku na mňa zo stránky letenkyzababku vyskočila akcia so spoločnosťou AeroMexico do rôznych krajín Strednej či Južnej Ameriky. Okrem nich tam bolo aj Mexiko, ktoré sme síce tento rok vôbec neplánovali, ale cenu 254€/6500 Kč za spiatočnú letenku z Amsterdamu sme nemohli ignorovať!

Dokúpili sme si k nej ešte letenky z Prahy do Amsterdamu so spoločnosťou KLM a tiež 1 batožinu – pretože som sa ešte stále nenaučila cestovať iba s príručnou. Už ju, ale postupne aspoň zmenšujem. Dokopy teda celá letenka stála 422€/ 10 800 Kč na osobu. Not bad! 🙂

Žena cestovateľka sedí v lietadle, číta knihu a pozerá sa von oknom.

Lietať v oblakoch…milujem to a patrím tam

PLÁNOVANIE

Tipujete správne, že sme si neobjednali hotel s all inclusive, aby sme tie 2 týždne preležali. Namiesto toho sme načerpali energiu úplne inak a, že jej bolo po návrate na rozdávanie! Cítila som sa ako to slniečko, ktoré na nás po celú tú dobu pekne svietilo… áno, ten minulý čas je tam úplne správne, pretože baterky sa vybili a už by som najradšej opäť vycestovala, veď to poznáte.
Samozrejme, že našej forme cestovania predchádzalo podrobnejšie plánovanie a to nielen pred cestou, ale aj počas nej. Keď som, ale vedela koľko krásnych miest a zážitkov na nás čaká, tak bolo to plánovanie úplnou radosťou.
Musím priznať, že najväčšiu dilemu som mala z dopravy. Požičanie auta by bolo ideálnou voľbou, ale ceny za auto sú v Mexiku pomerne vysoké (porovnateľné s USA) a tak po prečítaní článkov z iných blogov, sme uprednostnili miestnu dopravu – autobusy a minibusy “collectivo”, ktoré jazdia veľmi často a odchádzajú hneď ako sa naplnia. Využili sme ale aj skúter, bicykle, taxík aj zakázaný uber. 🙂

Ubytovanie sme mali rezervované vopred iba na prvé dve noci a zvyšok sme riešili za pochodu hlavne cez airbnb.com na ktorom bol častokrát lepší výber.

Čo sa týka očkovania, tak po návšteve Ázie sme žadne ďalšie očkovanie do Mexika neabsolvovali, ale pokiaľ by ste sa rozhodli nasledovať naše kroky, tak doporučujem, aby ste sa uistili, že máte očkovanie proti žltačke A+B a tetanu, pretože tie by mali byť základom každého cestovateľa. Potom to chce klasicky pokúsiť sa chrániť pred komármi, ktoré sú prenášače rôznych ochorení.

POČASIE V MEXIKU

Cena za letenky bola síce super, ale ešte predtým, než sme ich kúpili som zisťovala podstatnú otázku a to, aké je v tom období počasie. Akcia bola iba na obdobie september až začiatok novembra. Kamarát Google ma veľmi nepotešil a ukázal, že Yacatán má rovnaké tropické podnebie, ako Florida, čo znamenalo obdobie hurikánov v lete a náhle zmeny počasia. Našťastie som si to vedela aspoň trochu predstaviť vďaka pobytu na Miami v letných mesiacoch a usúdila som, že by to v októbri už nemuselo byť tak daždivé.
Boli sme teda pripravení na vysoké teploty, vlhkosť a občasné dažde. Ak sa to tak dá nazvať, pretože sme sa nezbalili práve najchytrejšie a zobrali sme si zbytočne veľa dlhých vecí, ktoré sme ani nevyužili.

Slnečník z palmových listov na pláži v Cancúne. Modrá obloha, tyrkosové more, biely piesok.

Takéto sme mali počasie prvý deň po prílete.

ZEMETRASENIE PRED ODLETOM

Leto krásne ubehlo, no a v septembri sa príroda zbláznila…alebo sa zbláznilo iba ľudstvo a príroda na nás adekvátne reaguje? Asi tak to bude. Karibik a Floridu zasiahli hurikány, ktoré tam napáchali obrovské škody a aby toho nebolo málo v Mexiku boli dve zemestrasenia. Tretie prebehlo tesne pred našim odletom a tak bol náš pobyt na letisku v Mexiko City trochu nepríjemný, pretože sme tam tú myšlienku na ďalšie možné zemetrasenie predsa len mali. Našťastie k nám bola príroda dobrá a to po celú dobu nášho pobytu.

CESTA S AEROMEXICO

Keď si vyhľadáte recenzie na túto spoločnosť veľmi rýchlo zistíte, že nemá najlepšie hodnotenie. Sami sme nevedeli, čo máme od nej čakať, ale AeroMexico naozaj príjemne prekvapilo a dávam mu veľký palec hore. Tým, že sme mali lacné letenky sme leteli trošku komplikovane a to:

PRAHA–>AMSTERDAM–>MEXICO CITY–>CANCÚN

Náš výlet sa dal teda príjemne spojiť s návštevou Amsterdamu, ale túto možnosť sme nakoniec nevyužili, pretože sme tu už raz boli a radšej sme si naplánovali príchod tak, aby sme mali 3 hodiny na prestup.

Usmievajúci sa pár, selfie na letisku v Amsterdame

Úsmev prosím! Jasné, že sme sa usmievali, keď sme boli na ceste do tepla a pred nami bolo množstvo zážitkov.

Žena na letisku sa fotí pri okne a za ňou zapadá slnko.

Posledný západ slnka v Európe, konkrétne na letisku v Amsterdame.

Hneď po nastúpení na palubu lietadla Aero Mexico nám bolo jasné kam letíme. Lietadlo bolo plné Mexičanov a cítili sme sa tu v poriadnej menšine. Po usadení na naše miesta nás potešilo zistenie, že každá sedačka má dostatok priestoru na nohy – za to má Aero Mexico palec hore.
Keď to zhrniem tak sme klasicky dostali deku a vankúš + prekvapenie – balíček s maskou na oči a cukríkom. Veľké plus majú za balenú vodu, ktorú mal každý položenú na svojej sedačke. Práve dostatok vody je to, čo na dlhých letoch chýba a preto si vždy kupujem do lietadla veľkú fľašu.
Jedlo bolo celkom chutné, v ponuke boli klasické nápoje – nealko aj alko a samozrejme nechýbala Tequilla a Corona, čím nás naladili na mexickú nôtu. 🙂
Obrazovka s multimediálnym centrom nechýbala, výber filmov bol dobrý, ale s hudbou to bolo horšie – tú si radšej pripravte vlastnú. Samotný let bol našťastie kľudný a bez turbulencií, takže sme mali z celej cesty príjemný pocit.

Vnútro lietadla AeroMexico. Sedačky s obrazovkami spoločnosti AeroMexico

Každý je na svojom mieste, môžeme vyraziť.

Maska na spanie a cukrík od Aero Mexico

Darček od AeroMexico 🙂

Obrazovka v lietadle, trasa Amsterdam a Mexico City.

Dlhá cesta priamo pred nami…

Takéto raňajky podáva AeroMexico v lietadle.

Ani za raňajky sa AeroMexico nemuselo hanbiť. Zjedli sme všetko 🙂

TIP –> Keď budete robiť check-in a zvažovať výber tých najlepších miest v lietadle, pozrite sa na stránku seatguru.cz, ktorá vám fakt poradí. Vedeli ste, že niektoré sedačky sa nedajú sklopiť alebo im chýba obrazovka?

PRESTUP V MEXICO CITY

Do Mexiko City sme prileteli neplánovane skôr a tak sme mali pred sebou až 7 hodín na letisku. Keďže bola noc a mesto bolo po zemetrasení nikam mimo letisko sme sa nepresúvali. Namiesto toho sme si vyzdvihli a odovzdali batožinu, prešli cez veľmi rýchlu kontrolu, kde nám dali pečiatku do pasu a papier, ktorý sme nesmeli stratiť a museli ho odovzdať pri odchode. Tak a sme oficiálne v Mexiku! 🙂 Všetko doteraz išlo hladko, tak snáď sa nám bude dariť naďalej. Teraz sa len niekde príjemne usadiť a počkať na ranný let do Cancúnu.

Problém nám chvíľu robilo nájdenie jedla, ktoré nie žeby na letisku nebolo, ale všade mali klasicky letiskové prirážky a nakoniec sa najlepšou voľbou ukázal byť paradoxne Starbucks.
Osobne mám atmosféru na letiskách hrozne rada a preto mi nevadí počkať tam hoci aj pár hodín. Jednoducho si dáme kávu, jedlo, niekde sa usadíme a vyberiem laptop, zápisník alebo knižku. Možno je to tým cestovateľským adrenalínom? 🙂 ach jaj, ako o tom píšem už mám zase chuť niekam ísť…

Zelené Matcha latté zo Starbucsu v Mexico city.

Matcha latté je super parťák na čakanie – jedna z mála vecí, ktoré zo Starbucksu doporučujem.

Fotka z lietadla, je na nej vidieť krídlo lietadla, oblaky a pohľad na Mexico city.

Zbohom Mexico City, next stop is… Cancún! 🙂

PRÍCHOD DO CANCÚNU

Prílet do Cancúnu bol jednocho… horúci! Pretože aj napriek tomu, že sme počítali s teplotným šokom, privítala nás neskutočná sauna a moje dlhé čierne oblečenie sa ukázalo byť veľmi nešťastnou voľbou. Klasicky pred letiskom prebehol boj taxikárov, ale my sme zamierili rovno na zastávku, kde parkovali autobusy ADO bus, ktoré rozvážali turistov do centra Cancúnu alebo do mesta Playa del Carmen.

Cena do centra bola 72 pesos/3.20€ na osobu a v súvislosti s touto našou prvou platbou v Mexiku by som chcela zmieniť to, že sme si na doporučenie jedného blogu nie veľmi rozumne zmenili v Prahe každý 5000 kč na americké doláre. Ukázalo sa však, že všade chcú prioritne platiť pesami a aj keď máte doláre a zaplatíte nimi vydavok dostanete v pesos. Samozrejme za pomerne nevýhodný kurz. Preto doporučujem vybrať si pesos z bankomatu po prílete do Mexika alebo hotovosť zmeniť v prvej zmenárni s dobrým kurzom.

Biely prechod nad cestou v Cancúne.

Selfie. Pár sa fotí na moste v Cancúne.

Síce to tak na fotke nevypadá, ale bolo nám pekne horúco.

UBYTOVANIE ZADARMO

V Cancúne sme mali v pláne stráviť prvé dve noci, ktoré sme si rezervovali cez airbnb.com v jednom byte v downtowne, teda mimo zónu hotelov. Na Airbnb som mala z predchádzajúcich ciest nazbieraný dostatok kreditov na to, aby nám to pokrylo ubytovanie na dve noci a tak sme zaň neplatili vôbec nič! 🙂 
Bolo to síce zdieľané ubytovanie – to znamená mali sme vlastnú izbu a zvyšok bytu sme zdieľali s iným párom, ale vzhľadom k tomu, že sme boli celé dni preč, tak sme to takmer ani nepostrehli.

TIP –> Pokiaľ chcete zbierať kredity cez Airbnb aj vy alebo zľavu na prvé ubytovanie môžete sa registrovať cez tento odkaz.

Dom v Cancúne, v ktorom je byt cez Airbnb.

A tu sme bývali, konkrétne na druhom poschodí.

Obývačka, byt cez Airbnb v Cancúne.

Skromné, ale čísté a pekné.

Spálňa a postel v byte cez Airbnb v Cancúne.

Naša izba – matrac nepatril medzi najpohodlnejšie, ale tie dve noci sa to dalo zvládnuť.

Uplatnenie kreditov cez Airbnb a bývanie zadarmo.

Tu môžete vidieť, že bolo naše ubytovanie zaplatené cez kredity na Airbnb.

KOLUMBIJSKÝ OBED A ZONA HOTELIERA

Hneď potom, čo sme si zložili na byte veci a dali si sprchu, sme sa vybrali hľadať náš neskorší obed. Naozaj sme sa VEĽMI tešili na naše prvé mexické jedlo v Mexiku, ale stačilo, že sme náhodou prešli okolo kolumbijskej reštaurácie, kde sa nás ujala jedna veľmi milá babička a nechali sme sa usadiť.
Ukázalo sa to ako dobrá voľba, pretože placky aj chladené pivo s limetkou a ľadom mali výborné. Nasledovala fotka na pamiatku a zaplatenie účtu: 85 pesos/3.80€ na jedného.

Zvyšok dňa sme venovali výletu miestnym autobusom na slávnu “Zona hoteliera”, kde sme sa tešili na to, ako si ľahneme na pláž a hodíme sa do vody. Síce sa to nezdá, ale je to celkom pekná dialka a cesta tým autobusom trvá skoro pol hodinu (podľa toho , na ktorú pláž chcete ísť) a to vás uisťujem, že šoféri týchto autobusov pedál nešetria a letia ako blázni.

Kolumbijská kukuričná placka.

Kolumbijský obed

Slovenské dievča vyfotené s Kolumbijskou babičkou.

Naša kolumbijská babička

Dievča pripijajúe pivom

Salut!

Pohľad na pláž Playa Delfines v Cancúne.

Prvá pláž, ktorú sme v Cancúne navštívili bola Playa Delfines

Travelismus osušky z mikrovlákna na pláži a knižka Balance od James A. Cusumano.

Prevetrali sme aj Travelismus osušky, ktoré nás sprevádzali celú cestu a tiež knižku Balance od James A. Cusuman, ktorú veľmi doporučujem!

Dve corony na pláži v Cancúne.

Čo vám budem hovoriť… cena za Coronu v Prahe ➡️ od 50 kč vs. cena za Coronu v Mexiku ➡️ od 16 kč

Pena z mora v Cancúne na pláži.

Karibské more v Cancúne

Kvôli častým dažďom bolo v mori miestami kopec rias, ale neboli prekážkou v kúpaní. 🙂

Po západe slnka v Cancúne na pláži. Hotelová zóna v Cancúne.

A tak tu bolo výborne, že sa nám nechcelo z tej pláže odísť a boli sme tu skoro do zotmenia.

Prvé hodiny v Cancúne by som zhrnula asi tak, že:

– Corona je tu naozaj veľmi lacná a ľahko dostupná.

-Jedlo je výborné a ešte sme sa ho neobjedli.

-Autobusy tu šoférujú zrejme nejaký šialenci a ulice nám pripomínajú Miami.

Tak ja neviem…myslím, že sa nám tu bude páčiť! 🙂


NENECHAJTE SI ujsť ďalší článok, ktorý bude o Isla de la Mujeres. Tento ostrov sa nachádza iba kúsok od Cancúnu a stojí za návštevu, nie len pre krásne pláže, ale aj super možnosti potápania, či šnorchlovania.
Ak chcete byť o tomto novom článku informovaný, môžete si nechať poslať upozornenie na email tak, že vyplníte tento formulár:

Subscribe to our mailing list

* indicates required