fbpx
Top
  >  ÁZIA   >  Zastávka v Dubaji na 16 hodín plná zážitkov…

Do Dubaja sme leteli z Budapešti iba 3 dni po vianociach a bola to naša zastávka medzi Európou a Thajskom. Pred kúpením letenky so 16-hodinovým prestupom sme dosť dlho váhali, či je to dobrý nápad. Prílet do Dubaja sme mali o 23.00 večer a odlet okolo 15.00 poobede, takže väčšinu nášho prestupu tvorila noc, ktorá na poznávanie Dubaja nie je práve ideálna.
Nakoniec sme sa ale rozhodli, že sa môžeme do 7 vyspať a potom aspoň na pár hodín vyraziť do centra. Tak sa aj stalo. Hladký priebeh našej cesty, však skrížilo niekoľko zážitkov o ktoré sa s vami chcem podeliť.

ODLOŽENIE ZIMNÝCH VECÍ NA LETISKU V BUDAPEŠTI

IMG_4501

Bolo to prvý krát, čo som letela do teplých krajín počas zimných mesiacov. Na Slovensku bola v tom čase teplota okolo mrazu a keď neletíte z miesta vašeho bydliska začnete sa zamýšľať nad otázkou, ako sa na túto cestu obliecť.
Rozhodla som sa ísť teda v poltopánkach a tenšom kabáte s tým, že si ich odložím v úschovni na letisku. Toto rozhodnutie som veľmi rýchlo zmenila po zistení, že odloženie vecí na 2 týždne tu stojí 46€ a na mesiac 65€. Krása, že? za tú cenu by som si kúpila minimálne jeden ďalší kabát.
Svoje veci som teda musela napchať do posledného miesta Honzovho ruksaku a precestoval s nami celé Thajsko. Asi si viete predstaviť ako vyzeral kabát po tých 2 týždňoch. Pokrčenie najvyššieho stupňa. 😀
Našťastie som si pred odletom do Európy v Bangkoku na hosteli požičala dosku so žehličkou a poriadne ho vyžehlila, takže po príchode domov na mňa nikto neukazoval prstom.

TRAPAS PRED LETUŠKOU V EMIRATES AIRLINES

DSC_2280log

Do Dubaja sme sedeli u okna a vedľa mňa sedelo mladé sympatické dievča v klobúku. Počas letu som si všimla, že jej nosia jedlo navyše a neustále odchádzala dozadu za letuškami. Najskôr som si myslela, že jedna z nich, čo k nám najčastejšie chodila je jej sestra, ale ukázalo sa, že je to jej najlepšia kamarátka a ona sama robí letušku pre Emirates.
Kým Honza spal porozprávala mi, že bola v Budapešti za priateľom, s ktorým takto funguje už 5 rokov na diaľku. Nepredstaviteľné! Do Emirates sa vraj dostala až na 4-tý krát a vraj tam je spokojná. Poradila nám, nech si ideme dozadu spraviť s letuškami fotku s polaroidom.
O niečo neskôr som si chcela pozrieť film. Ak ste niekedy leteli s Emirates, potom viete, že v starých lietadlách sú ovládače pripomínajúce joysticky, ktoré fungujú súčasne ako telefón. Sú tam pripevnené na elastickej gumičke. Ja som si takto chcela nastaviť film a potom vrátiť ovládač späť k obrazovke. Gumička však nepočúvala a bola nejaká zaseknutá. Zrazu sa nečakane odsekla a bleskovo sa vrátila na pôvodne miesto. Ovládač mi tým pádom vyletel z ruky a kompletne rozlial víno aj vodu, čo som mala na svojej tácke.
Letuška vedľa mňa vyvalila oči a utekala po servítky. Do konca cesty sme spolu už moc neprehovorili 😀 a tej arómy vína, ktoré sme mali rozliate na dekách sme sa už nezbavili.

STE INTERNATIONAL COUPLE, NEMÔŽETE SPOLU BÝVAŤ

IMG_4531

Do Dubaja sme prileteli pred polnocou, na letisku sme si v úschovni za odložili na pár hodín batožinu, aby sme ju so sebou nemuseli ťahať po meste a taxíkom sme sa dopravili do blízkeho hotela Zain international hotel. Na recepcii nás privítal usmievavý pán a podali sme mu pasy. Začal si odpisovať údaje a zrazu sa nás obrátil, nech mu ukážeme manželský list. My sme sa na seba pozreli, nervózne sme sa zasmiali a odpovedali sme, že manželia nie sme.
Tak zavrel Honzov pas a hovorí, že v tom prípade tu môžem zostať iba ja. International couples bez manželského zväzku nemôžu byť na jednej izbe. Vravíme si fajn, tak kašleme na to a ideme sa vyspať na letisko, alebo niekam inam.

Recepčný nás však veľmi rýchlo vyvedie z omylu, keď hovorí, že v podmienkach na booking.com majú zrušenie rezervácie za poplatok, ktorý prevyšuje cenu izby za noc. Sme v pasti.
Po zmierení s tým, že nebudeme spolu v jednej izbe si uvedomujeme ďalší bolestivý fakt a to, že sa nám táto 16-hodinová zastávka krásne predražila. Hotel nebol žiaden luxus, ale za noc v ňom sme platili viac než za noc v luxusnom hoteli v Kuala Lumpur – pridávam fotky pre porovnanie.
Na obranu hotela musím povedať, že to naozaj mali napísané v podmienkach na booking.com, recepčný bol veľmi milý, dal nám dokonca izby na jednej chodbe a oproti sebe. Ospravedlňoval sa a hovoril, že bohužiaľ toto sú ich pravidlá. Bola to čiste naša chyba a draho sme sa na nej poučili.

S Honzom sme sa radšej rozprávali iba vo vchodových dverách, pretože na chodbe mali kameri a nechceli sme, aby nás vyhodili ešte aj z hotela. Popriali sme si dobrú noc a každý sme odišli do svojej izby, proste romantika…

kuala kolaz

ANI NOC V IZBE NEBOLA BEZPROBLÉMOVÁ

Tým, že sme sa s Honzom rozlúčili však noc nekončí. Dala som si sprchu a z tašky som si vybrala tablet aj mobil, ktoré som mala úplne vybité. Stála som však pred problémom – Dubajské zásuvky. Namiesto 2 otvorov tu sú 3. Všimla som si však, že u postele je v takej zásuvke zapojená lampa s európskou koncovkou. Odpojila som ju teda a snažila som sa tam strčiť svoju nabíjačku. Robila som to tak trochu silou, pretože to nešlo, až kým som nevyhodila poistky 😀
Izba sa prepadla do tmy a jediné čo svietilo bolo núdzové svetlo u dverí. Najskôr som sa zľakla, že som vyhodila celý hotel. To by bola ideálna príležitosť nenápadne sa presunúť k Honzovi do izby. 😀 Na moje sklamanie to bola iba moja izba.
Môj záchranca Honzík mi ich nahodil naspäť, dal mi nabíjať tablet s mobilom a boli skoro 2 hodiny, než sa mi podarilo konečne zaspať. Skutočne efektívne využité peniaze za noc v hoteli. No nič, človek sa celý život učí.

POZOR DO AKÝCH DVERÍ METRA NASTUPUJETE

DSC_2343log

DSC_2296

V blízkosti hotela bola stanica Union a vzhľadom k tomu, že sme nemali veľa času rozhodli sme sa ísť na Burj Khalifa. Stačil nám teda prestupný lístok za 8 AED/1.95€.
Tak sme sa ponáhľali do metra, že sme nastúpili do prvých otvorených dverí…Hneď čo sa zatvorili začali všetky zahalené ženy okrikovať Honzu a ukazovali mu opačnú stranu nech sa postaví za čiaru. Bolo to totiž výhradne dámske kupé a chlapi museli stáť o pár metrov ďalej. Kto toto pravidlo porušil, čakala pokuta – konkrétne 100 AED/24€.
Nebola to jediná pokuta, ktorou sa v metre vyhrážajú. Za fajčenie dostanete 200 AED/49€ a za žuvačku 100 AED/24€, takže žuvačky si tu radšej ani nekupujte.

LÍSTOK NA BURJ KHALIFA TREBA REZERVOVAŤ VOPRED

14067808_1757755907773888_3606010495779237311_o

 

Niektorí už asi viete, že sa Burj Khalifa nachádza priamo u Dubaj shopping mall a aj vchod sa nachádza v tomto nákupnom centre. Okrem toho nás prekvapilo množstvo atrakcií, ktoré centrum ponúka -klzisko, obrovské aquarium.. Mrzelo nás iba to, že sme mali len 2 hodinky času. Prešli sme sa teda okolo fontány a spravili fotky pod tou obrovskou masou kovu. Hovoríme si, že keď už sme tu, môžeme sa tam ísť aspoň vyviesť.
Bohužiaľ tabuľa u vstupu hlásila vypredané lístky, už aj na druhý deň. Aspoň sme ušetrili to, čo sme minuli na ubytovaní.
Cena lístku pre dospelého je na 124 poschode 30€ a úplne na vrchol 84€. 

MILÁČIK, RADŠEJ SA NEDRŽME

GOPR6756

Na Dubaji nám hrozne vadilo, že sme sa nemohli objímať, dať si pusu, či držať sa za ruky. Jednoducho dotyky, ktoré sú pre nás prirodzené sme museli úplne limitovať.
Občas sme sa pozabudli a dali si pusu, na čo sme sa hneď obzerali či to niekto videl – úplna paranoia. Asi sme to preháňali, ale už len z tohto dôvodu si neviem predstaviť, že by som tu žila.

SKRATKY MÔŽU BYŤ DRAHÉ

No a posledný zážitok mám z cesty na letisko. Metrom sme sa dopravili až na terminál č.3 a na tabuli bola šípka, ktorá ukazovala, že sa tam ide po schodoch. Jedny schody som zahliadla za dverami smerom von k letisku, tak som sa k nim vybrala a už už som do nich chcela zatlačiť, keď mi Honza hovorí, že je tam tabuľka “Emergency exit only”!! V prípade porušenia pokuta 2000 AED/490€. Takže tak.


Asi som v tomto článku priznala, aký som prípad, ale chcela som vás pobaviť… Snáď naše/moje chyby budú pre vás poučením, čoho sa máte vyvarovať, kam nemáte chodiť a na čo si dávať pozor. Pre nás bolo 16 hodín v Dubaji školou do života a asi tam tak skoro spolu nepôjdeme. Minimálne bez manželského listu nie… 😀
Mesto na mňa inak pôsobilo veľmi čiste a arabských chlapov (nie, že by som ich nejak sledovala :D) som videla iba pekne oholených, upravených, vo vyžehlených šatoch. Silnú spomienku na mňa zanechala špecifická orientálna vôňa v nákupnom centre – zrejme hromadne obľúbení parfém.
Aj napriek našej skúsenosti sa teším až sa tu vrátim na dlhší pobyt, prejdem všetky atrakcie, navštívim púšť a poznám toto mesto lepšie. Naša 16-hodinová zastávka v Dubaji bola zatiaľ len akousi ochutnávkou…

ĎALŠIE FOTKY Z NÁVŠTEVY DUBAJA:

DSC_2293log

V pozadí centrum Dubaja

DSC_2298lol

DSC_2306log

DSC_2307log

DSC_2318log

Slávna fontána, ktorá sa nachádza pri Dubai mall

IMG_4569

DSC_2319log

DSC_2322log

DSC_2327log

Najvyššia budova na svete – Burj Khalifa

DSC_2337

DSC_2336

Dubai shopping mall – nájdete tu všetko

Comments:

  • Kristina

    8. februára 2018

    You can’t judge the place from 16 hours stay, plus some information are very misleading.
    Haven’t mentioned the amount of mistake I have noticed.. ?. Would recommend you to go through it again.

post a comment