fbpx
Top
  >  OTHERS   >  Cestovateľská rodinka Familyvano je dôkazom, že aj s deťmi sa dá precestovať svet

Na blogu som pred nejakým časom okrem svojich zážitkov z ciest začala zverejňovať aj rozhovory so zaujímavými ľuďmi z môjho okolia. Príkladom je Anežka a jej zážitky z Indie, či Katka so zážitkami z Madagaskaru. Dnes to bude Aďka a jej rodinka, ktorá cestuje po svete a o svoje vtipné príhody z ciest sa delia na blogu pod názvom Familyvano.sk. Momentálne cestujú po Austrálii a Novom Zélande, takže mi na moje otázky odpovedali z opačnej strany sveta.

1) Aďka, ty a manžel ste veľkí cestovatelia, ktorí navštívili niekoľko krajín sveta vrátane USA, Austrálie, či Južnej Kórei. Vaša vášeň k cestovaniu sa nezmenila ani potom, čo sa vám narodil synček. Kedy ste s ním podnikli prvú cestu a kam to bolo?

Ahoj Miška 🙂 Na úvod chcem povedať, že sa veľmi teším, že s nami robíš rozhovor, je to pre nás česť. Ale aby som sa vrátila k otázke… Cestovanie je tak ako trebárs crossfit alebo motorky životný štýl. Každý ich máme viac. Ja napr. okrem cestovania milujem písanie alebo snowboarding. Po narodení synátora sme teda stáli pred rozhodnutím, aký nový životný štýl si zvolíme. Naše okolie (tak ako asi u väčšiny ľudí) automaticky očakávalo usadlý spôsob života. To sme ale neboli my.

Len čo to bolo ako-tak možné, začali sme skúšať a testovať cesty autom. Nikdy by sme nešli „cez mŕtvoly”, takže v prvom rade musel byť vždy v pohode malý. Od neho sa odvíjali všetky aktivity. A keď sme zistili, že aj on je srdcom nomád, ako my, a so zmenami prostredia a cestovaním nemá problém, šli sme do toho naplno. Prvú cestu absolvoval ako 3 týždňový cez celé Slovensko k mojim svokrovcom do Prešova. Prvú zahraničnú cestu zažil ako čerstvé 4 mesačné bábo na chorvátsky Rab. A od vtedy sa prakticky nezastavil.

rodina na palm beach v Sydney

Vianočná fotka na Palm beach, Sydney; Autor: Familyvano.sk

2) Čo vás inšpirovalo k založeniu vášho blogu familyvano.sk? Kto sú vaši čitatelia?

Familyvano.sk vzniklo na popud mojich známych a rodiny, ktorých naše cestovateľské zážitky bavili dlhodobo. Okrem toho, založiť blog o čomkoľvek je dnes povinnou jazdou každej matky na materskej, nie? 😀
Celé to začalo po Albánsku, ktoré bolo asi doteraz najemotívnejšia cesta, akú sme podnikli. Vtedy som si povedala, že je načase, aby sa o nás dozvedeli aj ďalší ľudia. Máme skúsenosti, ktoré vieme podať vtipným spôsobom a sme dosť „ujetí”, čo ľudí baví. Naša čitateľská základňa je široká. Rodičia, ktorí hľadajú tipy súvisiace s cestovaním s deťmi a aj bezdetní, ktorí sa bavia na našich zážitkoch a pri počítačoch sa popodfúz smejú, že oni také ešte zažívať nemusia.

3) Keď porovnáte cestovanie pred pár rokmi, keď ste boli iba dvaja a teraz, čo všetko sa zmenilo?

Veľa vecí. Alebo aj všetko. 🙂 S manželom sme nikdy neboli typy, čo by extra plánovali. Mali sme radi istú voľnosť, ktorá nám dovolila ráno vstať a povedať si, že dnes ideme do Hallstattu a prespíme trebárs v aute. S dieťaťom je to presne naopak. Všetko je o plánovaní, často dlhodobom. Môj muž by tiež povedal, že odkedy máme dieťa, stal sa z neho sťahovák, lebo sladké časy, keď sme šli každý s jedným ruksakom sú nenávratne preč. Taký malý človek, to vám potrebuje fúru vecí vždy a všade.

No cestovanie s deťmi má aj nesporné výhody! Kam prídeme s kočiarom, všade ideme prví. Stačí sa ozvať a ukázať na dieťa. Napríklad v Číne, kde sme vybavovali 72 hodinové víza sme týmto spôsobom „preskočili” asi 4 hodinový rad. Aerolinky nám tiež radi vyjdu v ústrety lebo sú si vedomé, že spokojné dieťa na palube = spokojný let pre všetkých.

Maroubra beach

Maroubra beach, Austrália, Autor: Familyvano.sk

4) Na aké vtipné príhody z cestovania s vašim synčekom si spomenieš?

Náš Vladko, to je nevybiteľná studnica nápadov. V kuloároch mu hovoríme Emil z Lonebergy. Jediný rozdiel medzi ním a malým švédom je ten, že Vladko by svoju kôlničku mal už dávno na fakličky. Dieťa je špongia. To vám povie každý. Tým, že my veľa cestujeme a veľa vidíme, naše dieťa to všetko nasáva. Je nebojácny a často nám odchádza za inými deťmi hrať sa. Nemá problém so žiadnou farbou pleti ani národnosťou. Všade okamžite zapadne a kradne hračky.

Keď mal 11 mesiacov, zavesil sa na krk čašníčke v Barcelone. Nám dal papá a viac sa nestaral. Jeho výhodou je, že pôsobí nevinne a každý si ho pletie s dievčatkom. Nenechajte sa oklamať. Ak uvidíte dieťa, ktoré sa pokúša skočiť z idúceho trajektu, zaručene to bude náš Emil.

5) Myslíš si, že ľudia majú z cestovania s deťmi zbytočné predsudky a strachy?

Na Slovensku jednoznačne. Vo svete to tak čierno-bielo nevidia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo som blog začala písať. Aby sa maminy a ocinovia nebáli dieťa zapájať do svojich aktivít. Nejde len o cestovanie. Môže ísť o čokoľvek. S dieťaťom sa život nekončí, aj keď sa v niektorých momentoch stane náročnejším. Presne o tomto probléme píšem aj v poslednom blogu: „O tom, ako zo mňa cestovanie spravilo lepšiu maminu”.

Zapájajte dieťa do svojich koníčkov a robte veci spoločne. Lebo pocit šťastia, ktorí pri tom zažijete vy, prenesiete aj na svoju malú špongiu. To je moja teória, ako vychovať dobrého občana planéty. Uvidíme, či bude fungovať aj v praxi. Spýtaj sa ma o 15 rokov. 😀

Jervis bay, Australia

Áno, je to bláznivá rodinka. 🙂 Autor: Familyvano.sk

6) Čo by ste poradili rodinám, ktoré váhajú, či cestovať s deťmi?

Aby to vyskúšali. Ak je cestovanie to, po čom ich srdce túži, mali by to skúsiť. Nebudem klamať, nebude to pre každého. Kým sa oťukajú, stane sa im veľa „nehôd”. Ako mne, keď sa mi malý vykakal do kočíka, kým som sa na sekundu zohla po čistú plienku. Alebo keď som mu zabudla zbaliť náhradné oblečenie a on sa ošvihal až na lopatky. Každá situácia sa dá riešiť zapochodu. Jediné čo k tomu treba mať je nadhľad a nebrať seba a dieťa tak vážne. Materstvo nie je prechádzka ružovým sadom, ale nemusí byť ani železnou guľou, ktorá vás drží na mieste.
A čo by som poradila ďalej? Aby čítali familyvano.sk, lebo tam sa dozvedia všetko ďalšie čo treba: čo zbaliť, ako riešiť veci na letisku, ako deti zabávať a mnoho ďalšieho 🙂

7) Aké krajiny plánujete ešte navštíviť? Budete o nich naďalej písať na vašom blogu familyvano.sk?

Keď píšem tieto odpovede, sedím na balkóne s výhľadom na Harbour Bridge v Sydney. Hmm, odpovede som písala už doma na Slovensku, ale kamsi zmizli. Takže si dávam druhé kolo, kým malý spí po katastrofickom dni. Poznáte to, zobudil sa s náladou hrošou ako pes baskervillský. Potom tak vyzerá celý deň. Ale nie to som chcela.

V Austrálii sme až do pólky februára so zastávkou na Novom Zélenade. Tam si (žiaľ) dáme len Južný ostrov, lebo máme len 9 dní. Po návrate dúfam, že nás snehová nádielka doma počká, lebo sa chystáme aj na dosky. Tento rok určite opäť uvidíme Nórsko, Dánsko a Švédsko (moje lásky) a Barcelonu. No isto pridáme aj nejakú šmakovku na štýl Albánska. A v zime možno opäť niekde vyrazíme. Hovoriť o tom takmer rok dopredu je však zbytočné 🙂 Nie sme totiž full time travelers ako mnohé dnešné rodiny, čo predali všetko, zbalili sa a vyrazili. Sme normálna slovenská rodina s koníčkom, na ktorý si vždy musíme našetriť bokom.

Preto okrem zahraničia veľmi radi spoznávame aj naše krásne Slovensko. Správni cestovatelia totiž dlho nevydržia na jednom mieste a správni nomádi zas nemajú na konte milióny. A to sme presne my. O našich cestách – či už po svete alebo domovine – budeme písať aj naďalej, takže nás kľudne sledujte 🙂 Bude to pestré.

Ďakujem Aďka za super rozhovor.
Cestovanie tejto sympatickej rodinky môžete sledovať aj na sociálnych sieťach:

Facebook Familyvano.sk

Instagram Familyvano.sk

rodinka na Balmoral beach, Sydney

Balmoral beach, Sydney; Autor: Familyvano.sk


Wanaka lake, nový zeland

Nádherná príroda na Novom Zélande, autor: Familyvano.sk